Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści często mają problem z dobraniem odpowiedniego obuwia sportowego. W piłce nożnej zawodnicy wymieniają korki stosunkowo często, co nikogo specjalnie nie dziwi. Bardzo ciężko znaleźć buty, które wytrzymają cały sezon gry na pełnych obrotach. Oczywiście, takowe istnieją i słyną ze swej solidności, ale na każdej stopie zachowują się inaczej. Dziś, postaramy się Wam wyjaśnić, na co warto zwracać uwagę przy zakupie obuwia piłkarskiego oraz weźmiemy pod lupę kilka słynnych modeli korków.
Trzy podstawowe klasy
Słynni producenci produkują korki piłkarskie w trzech podstawowych klasach: niskiej, średniej i wysokiej. Jak się domyślacie, każdy poziom ma inne zastosowanie. W danej serii, buty z poszczególnych klas różnią się miedzy sobą, pomimo zbliżonego do siebie wyglądu zewnętrznego.
Obuwie rekreacyjne, typowo amatorskie.
Buty treningowe, wykonane z lepszej jakości materiału.
Korki meczowe, zapewniają zazwyczaj najwyższy komfort, są zdecydowanie lżejsze, posiadają zaawansowane systemy kontroli nad piłką, niestety to wpływa również na cenę, która jest nawet kilkukrotnie wyższa od butów z poziomu niższego, niezależnie od modelu wytrzymałość butów powinna być taka sama.
Oczywiście, to tylko teoria, ponieważ w praktyce nikt nie zabroni profesjonalnemu piłkarzowi grania w amatorskim obuwiu, i na odwrót. W niższych ligach coraz częściej można spotkać korki najwyższej klasy.
Rodzaj nawierzchni
Lanki, wkręty, torfówki i halówki. Każdy rodzaj obuwia przeznaczony jest na inną nawierzchnię. Dlaczego o tym wspominam? Z dwóch prostych przyczyn – nieodpowiedni dobór obuwia w stosunku do nawierzchni sprawia, że gra się o wiele ciężej, a także buty szybciej się niszczą. Przykład? Dla zasady podam trzy. Zima to dla wielu klubów początek okresu przygotowawczego na hali. Wszyscy zakupują halówki i z ogromnym zapałem ruszają na trening. Pamiętam zabawną sytuację z dzieciństwa, kiedy mój kolega z zespołu ćwiczył na hali w korkach. Po prostu komedia, a do tego ta historia ciągnie się za nim do dziś.
Kolejnym przykładem są zawodnicy, którzy na sztucznej nawierzchni grają w korkach. Oczywiście jest to drobnostka, w porównaniu ze wspomnianą przeze mnie sytuacją, lecz trzeba pamiętać, że lanki przeznaczone są jedynie na naturalne nawierzchnie trawiaste. Piszę to jasno i wyraźnie, ponieważ wiele osób grywa na orlikach w obuwiu najwyższej klasy, a później dziwi się, że cholewka i podeszwa ulegają zniszczeniu. Osobiście jestem zdania, że w ostateczności można skorzystać z korków najniższej klasy. Na sztuczną nawierzchnię najlepsze są popularne torfówki, w których grać można również na zmrożonych boiskach.
No i na samym końcu zostają nam wkręty, które idealnie sprawdzą się podczas trudnych warunków atmosferycznych. Miękkie podłoże i nasiąknięta murawa to znak, że należy sięgnąć po tego typu obuwie. Wiele razy spotykałem się z sytuacją, kiedy zawodnicy grali we wkrętach na totalnie suchej nawierzchni – kolejny paradoks…
Preferowany materiał cholewki
Cholewka butów piłkarskich może być wykonana z materiałów syntetycznych lub ze skóry naturalnej. Przy wyborze skórzanych korków warto pamiętać, że podczas użytkowania „rozbijają” się one co najmniej o ok. 0,5 cm, dlatego większość zawodników stara się kupować przyciasne obuwie. Materiały syntetyczne używane obecnie do produkcji butów piłkarskich zapewniają ich użytkownikowi taki sam poziom komfortu, co korki wykonane ze skóry naturalnej, a nawet wielu zawodników wyżej ceni sobie obuwie wykonane z nowoczesnych materiałów syntetycznych. Wybór butów w zależności od materiału pozostaje subiektywną, indywidualną decyzją zawodnika.
Pozycja na boisku
Nie ma tak wielkiego znaczenia, ale na część faktów warto zwrócić uwagę.
Należy pamiętać, że niektóre modele są wygodne, a zarazem solidne, co z pewnością będzie miało znaczenie dla bramkarzy i obrońców, którzy często narażają swoje obuwie na uszkodzenia mechaniczne podczas gry defensywnej.
Pomocnikom natomiast bardziej powinno zależeć na czuciu piłki, a więc idealnie dopasowanym do stopy, skórzanym butom wyposażonym w najnowsze rozwiązania technologiczne.
Co z napastnikami? Przede wszystkim lekkość, która zapewni szybsze reakcje w czasie gry (lepszy start, przyspieszenie i szybkość).
Anatomiczny kształt stopy
Właściwe dopasowanie modelu oraz rozmiaru butów piłkarskich musi uwzględniać również anatomiczny kształt stopy zawodnika. Buty piłkarskie muszą być idealnie dobrane do stopy gracza, by zapewnić mu bezpieczeństwo oraz wykluczyć ewentualne ryzyko kontuzji. Nie wolno ograniczać doboru wyłącznie do dopasowania właściwego rozmiaru, pomijając inne parametry, takie jak: szerokość stopy oraz tzw. kąt podbicia. Różnorodność serii oferowanych butów piłkarskich przez producentów wynika między innymi z tego, iż poszczególne serie różnią się między sobą kształtem cholewki.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Prawda jest taka, że korki chwalone przez jednego niekoniecznie będą odpowiadały drugiemu. Dla mnie najlepszym wyborem od lat są Copa Mundial’e Adidasa. Kolega spróbował i twierdzi, że w życiu by nie zamienił swoich na CP 😉
A skąd jesteś? Najlepiej w hurtowniach sportowych, mających lokalną renomę. Ewentualnie na Allegro często można znaleźć perełki – nim kupisz, koniecznie przymierz w sklepie stacjonarnym Adidasa czy Nike. 😉
A gdzie polecacie kupować buty? Najlepiej duży wybór i niskie ceny, ewentualnie częste promocje 🙂