Nie bez przyczyny maraton uznawany jest za królewski dystans. Coraz więcej osób decyduje się z nim zmierzyć. 42 km i 195 m to odległość, której nie da się przebiec ot tak. Dlatego przed podjęciem wyzwania, należy się odpowiednio przygotować. Jak przebiec maraton? Podpowiadamy.
Przebiegnięcie maratonu nie jest tak proste, jak wielu osobom może się wydawać (szczególnie tym, którzy ze sportem romansują od lat). Co ciekawe, wielokrotnie spotykałem się z głosami, które lekceważąco odnosiły się do królewskiego dystansu 42 km i 195 m. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: wyczynowi sportowcy z marszu są w stanie przebiec maraton, co specjalnie nikogo pewnie nie dziwi, natomiast amatorzy potrzebują odpowiednio ukierunkowanego treningu, który przygotuje ich należycie do tego typu imprezy.
Zmień swoje życie
Jeżeli nigdy nie miałeś styczności ze sportem, to wiedz, że czeka Cię ciężka praca i cała masa wyrzeczeń. Pora wybrać się na zakupy, czeka Cię sporo wydatków. Zainwestuj w odzież treningową, odpowiednie obuwie do biegania oraz inne akcesoria przydatne podczas ćwiczeń (zegarek sportowy, obciążniki, odżywki). Podczas wyboru kieruj się komfortem oraz wsparciem nowych technologii. Istotna jest również elektronika, która będzie analizować i śledzić Twoje postępy, dzięki czemu szybciej osiągniesz, zadowalające rezultaty. Obciążniki poprawią efektywność Twojego treningu, a odżywki zregenerują Twój organizm po sporym wysiłku. Zwróć również uwagę na swój tryb życia i odżywianie. Pora na zmiany! Jeśli palisz i pijesz alkohol, to zrezygnuj z używek (przynajmniej na czas treningów i startów w zawodach). Staraj się zdrowo odżywiać – przede wszystkim wzbogać swoją dietę w jedzenie dużej ilości warzyw i owoców.
Mierz siły na zamiary
Najważniejsze, abyś w wyznaczył sobie jasne i sprecyzowane cele. Musisz wiedzieć czego chcesz, obiektywnie oceniając swe możliwości… Niektórzy biegną tylko, aby przebiec, inni mierzą już w konkretny rezultat, a część walczy po prostu, o jak najlepsze miejsce. Jeśli startujesz po raz pierwszy skup się na tym, aby cały dystans przebiec w równym tempie, które wypracujesz podczas treningów. Biegaj w towarzystwie, namów swoich znajomych – dziewczynę/chłopaka/rodzinę/znajomych do wspólnego realizowania planu. We grupie siła! Zaciśnij zęby i walcz, wytrwaj pierwsze tygodnie, a później pójdzie już z górki. Wierz nam na słowo – efekty Twojej pracy będą bardzo satysfakcjonujące.
Plan treningowy
Plan treningu to fundament. Dlatego na kilka miesięcy przed maratonem zacznij od krótszych, kilkukilometrowych dystansów. Co więcej, biegacz powinien chodzić na siłownię. Jeżeli brakuje Ci sił, to możesz w początkowej fazie przygotowań przeplatać swój bieg marszem. Po pewnym czasie z pewnością Twoja wydolność będzie już na tyle wyćwiczona, że z łatwością przebiegniesz cały wyznaczony przez siebie dystans. Znajomość swojego organizmu jest niezwykle istotna, a dodatkowo w analizie pomoże Ci zakupiony zegarek. Jestem przeciwny treningowym schematom, dlatego uważam, że dystans powinno zwiększać się w zależności od możliwości i dyspozycji, a nie z tygodnia na tydzień, jak radzi to większość rozpisek, które można znaleźć w sieci. Każdy organizm jest inny, dlatego trzeba zaufać swojemu instynktowi. Kwestia odpowiedniego wyczucia. Tym sposobem, po pewnym czasie dojdziecie do dystansu 15 i 20 km. Bądźcie systematyczni, tylko wtedy osiągniecie swój cel. Jeżeli jesteście w stanie przebiec już tyle, to 42 km i 195 m będzie dla Was czystą formalnością.
Podsumowanie
Maraton w pigułce to seria krótkich poradników, w których znajdziecie garść wskazówek, dotyczących przygotowań do biegu maratońskiego. Mamy nadzieję, że nasza wiedza przyczyni się do osiąganych przez Was rezultatów. Już wkrótce zamieścimy skrupulatną rozpiskę treningową, która pomoże Wam przebiec maraton w jak najlepszym czasie. Śledźcie nas uważnie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.