Przez ostatnie miesiące miałem szansę przetestować wszystkie urządzenia firmy Polar. Przy okazji skrupulatnie sprawdziłem również możliwości serwisu internetowego Polar Flow. Najwyższa pora wystawić mu ocenę.
Polar Flow na start
Już na wstępie uczulam potencjalnych użytkowników, że dużo lepiej sprawuje się serwis internetowy aniżeli aplikacja na telefon. Niestety, dość często zdarza się, że użytkownicy tej drugiej narzekają na problemy z synchronizacją (np. niemożność zsynchronizowania telefonu). Osobiście, w przypadku łączenia się z serwisem przy pomocy laptopa, nigdy nie miałem takiego problemu, a przecież korzystam ze sprzętu firmy Polar na co dzień. Do tego, uważam, że dużo przyjemniej przegląda się dane, kiedy są przedstawione na większym ekranie – są po prostu dużo bardziej czytelne.
Rozpoczęcie zabawy z Polar Flow jest dziecinnie proste. Wystarczy się zarejestrować za pomocą flow.polar.com, uzupełnić podstawowe dane i już, gotowe. Aby w pełni wykorzystać możliwości serwisu internetowego, warto zaopatrzyć się w zaawansowany sprzęt dla aktywnych. W ofercie producenta znaleźć można smartbandy, zegarki, a nawet inteligentną wagę. Sprzęt pozwoli jeszcze skrupulatniej monitorować aktywność fizyczną, dostarczając skrupulatnych informacji o aktywności dobowej, przeprowadzonym treningu oraz wadze.
Aby zasynchronizować urządzenie z Polar Flow, niezbędny okaże się program Polar FlowSync, który po podłączeniu sprzętu do komputera prześle dane bezpośrednio do serwisu internetowego. Niestety, cały proces zazwyczaj trwa dłuższą chwilę, co mniej cierpliwych może trochę irytować. Jednak warto zaznaczyć, że Polar wciąż dopracowuje swoje narzędzia, uaktualniając je, dzięki czemu wiele problemów znika jak ręką odjął, choć czasami też pojawiają się nowe. Jak wspomniałem wcześniej, największe zażalenia tyczą się właśnie synchronizacji.
W każdym razie, kiedy już przebrnie się proces rejestracji oraz synchronizacji, można cieszyć się z bogatych możliwości, jakie oferuje serwis internetowy Polar Flow.
Funkcje i możliwości
Polar Flow pozwala użytkownikowi planować i analizować wszystkie szczegóły dotyczące treningu, wprowadzać cele treningowe i oznaczać je wraz z trasami jako ulubione. Co więcej, każda osoba aktywna bez trudu może poznać szczegółowe dane, dotyczące efektywności własnych ćwiczeń. Producent zadbał o to, by serwis był jak najbardziej spersonalizowany, dlatego możemy dodawać konkretne dyscypliny sportu, dostosowywać ustawienia, jak również ekrany treningowe.
Już na wstępie każdy użytkownik może skorzystać z jednej z pięciu głównych zakładek, do dyspozycji mamy: aktualności (można sprawdzić swoje ostatnie treningi, śledzić aktywność znajomych i dodawać komentarze), eksploruj (można przeglądać mapę i odkrywać trasy i sesje treningowe, dodawać je do ulubionych i synchronizować je ze swoim urządzeniem), dziennik (można przeglądać harmonogram sesji treningowych oraz analizować poprzednie wyniki), postępy (można obserwować swoje postępy i przeglądać podsumowania treningów), społeczność (możemy śledzić poczynania społeczności, tworzyć nowe kluby lub dołączać do już istniejących, a wszystko po to, by dzielić się spostrzeżeniami i rezulatami treningów).
Muszę przyznać, że jest to naprawdę bardzo zaawansowane narzędzie w ręku osoby aktywnej, dlatego pozwoliłem sobie wyciągnąć na wierzch najistotniejsze funkcje. Korzystając z serwisu możemy:
- Analizować dane treningowe przedstawiane w formie wykresów, a także wyświetlać podglądy tras
- Porównywać wyniki, takie jak: liczba okrążeń czy prędkość w stosunku do tętna z innymi użytkownikami
- Analizować dane dotyczące poszczególnych dyscyplin w treningu wielosportowym
- Sprawdzać, jak wysiłek wpływa na Twój stan regeneracji
- Monitorować wagę i wyznaczać programy treningowe (zakładka Polar Balance)
- Monitorować długoterminowe postępy, dzięki śledzeniu najważniejszych trendów i informacji treningowych
- Monitorować swoje postępy, korzystając z tygodniowych i miesięcznych podsumowań
- Udostępniać swoje wyniki znajomym
- Odtwarzać treningi zarówno swoje, jak i innych użytkowników
- Śledzić swoje postępy w bieganiu, korzystając z raportu Running Index w aplikacji Polar Flow (wskaźnik Running Index ułatwia monitorowanie zmiany efektywności biegu oraz pozwala określić maksymalny poziom efektywności treningu, na który wpływa zarówno wydolność aerobowa, jak i biegowa).
Obsługa i szata graficzna
Tutaj dość krótko, bo nie ma się co rozpisywać. Obsługa jest w pełni intuicyjna, do czego Polar zdążył nas już przyzwyczaić. Nawet laik nie musi po omacku błądzić w poszukiwaniu bardziej zaawansowanych funkcji. Użytkownik jest prowadzony za rękę niemal na każdym kroku.
Wszystko czytelne i bardzo jasno przedstawione, naprawdę ciężko się zgubić (a jeśli ktoś ma już jakiś problem, zawsze może zajrzeć do działu wsparcia w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat korzystania z serwisu internetowego Flow, w którym wszystko wyjaśnione jest w sposób prosty i staranny). Analizę treningów ułatwiają tabelki i kolorowe wykresy, które są bardzo przyjemne dla oka. Co więcej, niektóre dane możemy nanosić na siebie, dzięki czemu posłużą np. do porównań. Wszystko zdaje się być uporządkowane i na swoim miejscu, a to przecież najważniejsze.
Naprawdę ciężko do czegokolwiek się przyczepić. Przeglądanie statystyk i analizowanie z Polar Flow to czysta przyjemność.
Podsumowanie i ocena
Podsumowując, Polar Flow to jeden z najlepszych serwisów internetowych dla aktywnych. Wyposażono go w szereg przydatnych funkcji i możliwości, do tego jest regularnie aktualizowany, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Korzystanie z platformy jest w pełni intuicyjne za sprawą bardzo dobrze przygotowanej szaty graficznej. Co więcej, serwis jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla amatorów, jak i bardziej zaawansowanych sportowców, którzy dążą do osiągnięcia życiowej formy i idealnej sylwetki. A jeśli już na coś narzekać, to tylko na aplikację na telefon (zdecydowanie odbija się czkawką) oraz czas synchronizacji (powinien być znacznie krótszy). Na szczęście serwis internetowy oceniam przez pryzmat możliwości, samej obsługi oraz wyglądu, dlatego ocena nie może być inna.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Czy Polar Flow działa z innymi opaskami np. GearFit 2 pro?