Wyciągamy asa z rękawa. Na naszym maniaKalnym stole lądują korki Adidas Ace 16.2, które zabrałem w sentymentalną podróż, dając im przy okazji niezły wycisk. Jak poradziły sobie podczas naszego testu? Sprawdźcie.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu korków piłkarskich? Jakie modele są najlepsze? To tylko część pytań, na które już wcześniej zdołaliśmy odpowiedzieć. Idziemy krok dalej, testując dla Was najważniejsze nowości z piłkarskiego rynku.
Dane techniczne
- Kolekcja: ACE
- Typ korków: lanki
- Model: półprofesjonalny (treningowo-meczowy)
- Przystosowane do gry na murawie: naturalnej (FG) i sztucznej (AG)
- Rodzaj zapięcia: sznurowane
- Cholewka: skóra syntetyczna
- Wyściółka wewnętrzna: skóra syntetyczna
- Waga: 255 g
- Kolor : zielono-różowy
- Technologie: SPRINTFRAME, CONTROL WEB, GROUND/CONTROL, CONTROL FIT
Sentymentalna podróż na stare śmieci
Nasz test przeprowadziłem na boisku Korony Kraków, wracając tym samym na stare śmieci do miejsca, w którym rozpoczynałem swą piłkarską przygodę. Stadion na Krzemionkach powstał w latach pięćdziesiątych minionego wieku. Ma sentymentalne znaczenie dla wielu pokoleń krakowian, które wychowały się na nim. Mimo, że wielokrotnie planowano jego renowację oraz szereg inwestycji, mających na celu przywrócenie mu dawnej świetności, wciąż niszczeje, przegrywając walkę z otaczającą przyrodą i ludzką głupotą. Stadion wydusza z siebie ostatni niemy krzyk, woła o pomoc, dogorywając w ciszy.
O dziwo, w zeszłym roku z powodu zaniedbania terenu, radni dzielnicy wystąpili z prośbą do prezydenta miasta o rozwiązanie umowy z Koroną. Jacek Majchrowski pochylił się nad sprawą. W konsekwencji z końcem listopada 2014 roku umowa została rozwiązana. Teren przeszedł we władanie władz miasta i… zdaje się, że telenowela w końcu dobiegnie końca. Choć póki co, to jedynie wróżenie z fusów, tym bardziej biorąc pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie urzędników, a w zasadzie to jego brak.
Ale to tylko taka mała dygresja, jak widzicie Adidas Ace 16.2 idealnie wkomponowały się w aurę legendarnego stadionu. Kto wie, być może to jeden z ostatnich testów, jakie udało się przeprowadzić na głównej płycie boiska przy ul. Parkowej. Jednak to dopiero początek naszej długiej podróży, w którą zamierzam Was zabrać…
Design i konstrukcja
Choć na horyzoncie majaczyły czarne chmury, to korki Adidas Ace 16.2 zdawały się być w swoim żywiole, tworząc spektakl podobny do tego, który możemy oglądać na niebie podczas gwałtownej burzy. Żywe kolory przyciągają wzrok i choć może nie jest to szczyt możliwości, do którego przez lata przyzwyczaił nas niemiecki producent (dla mnie niedoścignionym wzorem wciąż pozostają stare dobre Predatory lub klasyczne Copa Mundiale), to z całą pewnością mają w sobie to coś, co podpowiada, by po nie sięgnąć. Jak dla mnie są zbyt pstrokate, ale gracze, którzy lubią nowoczesną ekstrawagancję z pewnością wezmą je pod uwagę. Jeśli chodzi o dobór kolortystyki, zdecydowanie jestem konserwą, która śmiało twierdzi, że albo coś jest białe, albo czarne, innego wyjścia nie ma. Dokładnie jak w przypadku korków, które pojawiały się w pierwszej dekadzie XXI w. Ahhh, zapachniało nostalgią.
Oczywiście, nowe technologie są na wagę złota, pozwoliły zredukować wagę korków, jak również nadać im dodatkowych właściwości, które czynią buty jeszcze bardziej użytecznymi podczas gry. Nie inaczej jest w przypadku Adidas Ace 16.2. Korki przeznaczone zarówno na naturalne, jak i sztuczne murawy, ważą zaledwie 255 g. W konsekwencji zawodnik może płynnie poruszać się zarówno z piłką, jak i bez niej, o czym utwierdziłem się w czasie treningów.
Obuwie zostało wykonane ze skóry syntetycznej, innych materiałów syntetycznych oraz materiału tekstylnego. Jak wspomniałem, istotne znaczenie odgrywają również technologie zastosowane w butach, które są integralną częścią całej konstrukcji. Już na wstępie warto je pokrótce przybliżyć.
- CONTROL WEB
To cholewka wykonana z najwyższej jakości skóry syntetycznej o trójwymiarowej fakturze. Założenie producenta było takie, by gwarantowała jak najlepszy kontakt oraz kontrolę nad piłką.
- SPRINT FRAME
To system, który ma poprawiać stabilność, dzięki optymalnemu wykorzystaniu geometrii stopy. Co więcej, zmniejsza całkowity ciężar, poprzez redukcję ilości użytych warstw materiałów.
- GROUND/CONTROL
To technologia, która dzięki nowemu kształtowi oraz rozmieszczeniu korków, ma zapewniać lepszą przyczepność oraz czucie piłki.
- CONTROL FIT
To specjalny rodzaj tylnej części cholewki przy pięcie (zapiętek), który ma idealnie dopasowywać się do pięty, zapewniając tym samym odpowiednią stabilność stawu skokowego oraz zapobiegając nieprzyjaznym otarciom.
- NON STOP GRIP
Cała powłoka zewnętrzna trzywarstwowej cholewki 3D została zaopatrzona w mikro-kropki, które mają za zadanie zapewnić doskonałą przyczepność buta podczas kontaktu z piłką niezależnie od warunków atmosferycznych.
W akcji
Uważam, że każdy szanujący się zawodnik powinien mieć co najmniej dwie pary butów na rundę – treningowe i meczowe. Jeśli chodzi o sprzęt, to od kilku lat można zaobserwować tendencję, która jasno pokazuje, że niezależnie od poziomu rozgrywkowego, piłkarze decydują się na zakup profesjonalnego obuwia piłkarskiego. Tym bardziej, że nierzadko nawet kluby z najniższych lig dysponują środkami, które przeznaczone są na dofinansowanie sprzętu dla zawodników.
Adidas Ace 16.2 to but, który idealnie nadaje się jako opcja treningowa. Oczywiście, nie jest tak zaawansowany, jak w pełni profesjonalny model Adidas Ace 16.1 (rozszerzono go, o takie technologie jak chociażby: CONTROL SKIN czy TOTAL CONTROL), co nie zmienia faktu, że również ma się czym pochwalić.
Model ten reklamują, tacy wirtuozi jak: James Rodriguez czy Mesut Özil, jednak patrzenie przez pryzmat gwiazd nie uczyni z Ciebie gracza przez duże „G”. I to tyczy się sprzętu sportowego wszelkiej maści. Korki same nie grają, za to mogą okazać się kluczowym narzędziem do podnoszenia umiejętności oraz poprawienia komfortu i możliwości podczas gry. Niewątpliwie Adidas Ace 16.2 to buty, które pomogą Ci w codziennym treningu. Co istotne, wspomniane przeze mnie wcześniej technologie, nie są jedynie marketingową iluzją, a faktycznym odbiciem rzeczywistości, ale po kolei.
Technologie CONTROL WEB, GROUND/CONTROL oraz NON STOP GRIP są ze sobą ściśle powiązane i w mojej opinii grają pierwsze skrzypce, będąc najważniejszymi elementami układanki. Co ważne, współpracują ze sobą bez zastrzeżeń – obuwie dość szybko dopasowało się do moich stóp. Mam wysokie podbicie i często zdarza się, że przy dłuższym użytkowaniu korków (niektórych modeli, niezależnie od marki) moja stopa czuje się zmęczona. Z Ace 16.2 tego problemu na szczęscie nie miałem. Co nie zmienia faktu, że dopiero gdy sprzęt całkowicie się rozbił, poczułem się jak w kapciach. I to właśnie wygoda jest tym, co najbardziej cenię w butach piłkarskich. Ale to raczej normalne w przypadku wyższych modeli. Wystarczy regularnie trenować/grać, a na efekty długo czekać nie trzeba.
Nierzadko zdarza się, że korki ocierają achillesy, na szczęście Ace 16.2 nie zawiodły i w tym aspekcie. Ufff – odetchnąłem z ulgą!
Standardowo w przypadku wyższych modeli możemy wyciągnąć wkładki z butów. W końcu nie brakuje piłkarzy, którzy wolą grać bez nich, choć te faktycznie dopasowują się jak należy, więc pytanie: czy faktycznie warto z nich rezygnować?
Co więcej, wspomniane wypustki z mikro-kropkami faktycznie delikatnie wspierają warsztat techniczny, co można odczuć przy gaszeniu i prowadzeniu piłki, a nawet zagraniach „z klepki”. Ponadto buty spisują się bez zastrzeżeń przy długich przerzutach oraz strzałach z dystansu i stałych fragmentach – wszystkiemu winna naprawdę dobrze wyprofilowana cholewka, z którą dokręcanie piłek to sama przyjemność.
Ponadto warto zwrócić uwagę na podeszwę, korki nie są zbyt długie, co sprawia, że zarówno na twardej, jak i mokrej nawierzchni spisują się bez zarzutu. Przechodząc od sprintów, a kończąc na nagłych zwrotach, nie miałem sytuacji bym się poślizgnął czy stracił równowagę.
Oczywiście, daleki jestem od twierdzenia, że to „samograjki”, bo takich butów rzecz jasna nie ma. Po prostu uważam, że to solidne obuwie, które spełni oczekiwania wymagających, pomagając efektywniej trenować.
Jeśli faktycznie mam się do czegoś przyczepić, to na pewno do tego, że ich specyficzna konstrukcja sprawia, że w newraligicznych miejscach trudno je domyć. No i tak jak wspominałem, pstrokaty design nie każdemu przypadnie do gustu, ale co kto lubi.
Podsumowanie i ocena
Adidas Ace 16.2 to półprofesjonalne korki piłkarskie, które bez cienia wątpliwości mogę polecić wszystkim piłkarzom, poszukującym butów do treningu. Może nie są demonem piękności, ale za to spisują się bez zarzutu i naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić, a to przecież najważniejsze.
ZALETY
|
WADY
|
Ceny Adidas Ace 16.2
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.