Buty powinny być najlepszym przyjacielem biegacza. Muszą idealnie sprawdzać się podczas wyczerpujących treningów i zawodów. Dobierając obuwie należy zwrócić uwagę na wiele elementów, które podczas wyboru są niezmiernie istotne. Dobre decyzje sprawią, że bieganie będzie kojarzyć się jedynie z aktywnym i zdrowym trybem życia, a wszelkie kontuzje odejdą w zapomnienie.
Podstawowe błędy
Najczęściej popełnianym błędem jest rozpoczynanie biegania w starych halówkach albo w butach kompletnie do tego nieprzystosowanych. Trenowanie w nieodpowiednim obuwiu znacząco zwiększa ryzyko kontuzji. Jest to szczególnie ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że większość ludzi (szczególnie początkujących) biega po asfalcie. Jak wiemy, jest to podłoże bardzo twarde, które nie zapewnia żadnej amortyzacji.
Jakie buty wybrać?
Współczesny rynek obuwia oferuje obfity wybór. W każdym sklepie sportowym można znaleźć najróżniejsze modele butów przeznaczone do biegania. Bardzo ciężko odnaleźć właściwy, który będzie idealnie dopasowany do stopy. Osoby aktywne fizycznie często dokonują zakupu na „czuja”, co często kończy się nietrafionym wyborem i stratą pieniędzy. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie tego typu problemów jest znalezienie sklepu z doświadczoną obsługą, która kompetentnie pomoże dobrać odpowiednie obuwie według najistotniejszych kryteriów.
Czy znajdziemy doświadczonego sprzedawcę, czy nie, warto zapamiętać 6 podstawowych zasad, które z pewnością okażą się użyteczne podczas zakupu butów do biegania.
- Obuwie powinno kupować się po południu. Dlaczego? Po całym dniu chodzenia w butach stopy są zmęczone i nabrzmiałe. Podczas biegania jest podobnie, dlatego w takim stanie warto sprawdzić czy zapewniają one odpowiednią wygodę.
- Przed przymierzaniem obuwia należy założyć skarpetki, których używa się podczas treningu.
- Podczas mierzenia zawsze warto zakładać oba buty. U większości osób, stopy delikatnie różnią się rozmiarem.
- Obuwie musi być odpowiednio dopasowane. Najlepiej, by różnica między dużym palcem w większej stopie, a czubkiem buta wynosiła centymetr.
- Podczas biegu, pięta nie powinna się ruszać. Poprzez nieodpowiedni dobór obuwia łatwo doprowadzić do otarć w okolicach ścięgna Achillesa. Ponadto negatywnym skutkiem jest również szybkie niszczenie się wyściółki buta.
- Jeżeli obuwie jest niewygodne, nie należy go kupować! Buty do biegania mają to do siebie, że powinny być od razu dopasowane. Nie można oczekiwać, że rozbiją się po pewnym czasie.
Dopasowanie buta ze względu na cechy biomechaniczne
Nie bez przyczyny zostawiłem ten element na sam koniec. Wielu ekspertów uważa go za najistotniejszy podczas doboru obuwia przeznaczonego do biegania. Gdy prześledzi się sposób stawiania stóp przez ludzi, okazuje się, że każdy człowiek robi to trochę inaczej. Podczas biegu i marszu można wyróżnić trzy sposoby pracy stopy:
Stopa neutralna
Pięta w stosunku do nogi ustawiona jest w linii prostej, a ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na stopie. Osoby biegające w ten sposób powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora. Większość producentów oznacza taki model jako „cushion”.
Buty przeznaczone dla osób ze stopą neutralną oraz supinującą do biegania na twardych nawierzchniach. Dzięki 4 mm różnicy wysokości pomiędzy położeniem pięty w stosunku do palców model ten umożliwia nam bardziej naturalne ułożenie stopy podczas biegu, czyniąc go idealnym do biegania naturalnego. Dzięki zastosowaniu niezwykle lekkiej pianki REVlite 3090v2 cechuje się niewielką wagą przy zachowaniu odpowiedniej amortyzacji.
Stopa pronująca
Pronowanie stóp jest zjawiskiem bardzo częstym, zwykle związanym z płaskostopiem. Podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną krawędź stopy. Pięty często odstają od linii prostej na zewnątrz. W przypadku silnego pronowania buty zużywają się w charakterystyczny sposób (podeszwy butów wypychane są na zewnętrzną część stopy).
GT-1000 to nowa nazwa bardzo popularnej wartościowej serii GEL-1000. Zaprojektowany dla umiarkowanych pronatorów. Buty te oferują amortyzację i stabilizację. GT-1000 jest najlżejszym jak dotąd modelem, który dysponuje obniżoną wysokością podeszwy, co zapewnia większą elastyczność i szybkość reagowania. Nowy Guidance Line na całej długości podeszwy zawiera nacięcie w podeszwie, aby prowadzić stopę bardziej efektywnie. Poza dużą amortyzacją Gel w pięcie oraz przodostopiu, ta edycja zawiera system wsparcia Duomax, zapewniając większą stabilność.
Stopa supinująca
W przypadku stóp supinujących, ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną krawędź buta. To zjawisko jest zdecydowanie rzadziej spotykane. Osoby, które biegają w ten sposób mogą swobodnie nosić obuwie przeznaczone dla stóp neutralnych.
GEL Cumulus 14 to czternasta edycja kultowego modelu butów z kolekcji cushioning. Dużą zmianą w stosunku do poprzednika, czyli GEL CUMULS 13 jest waga buta, który teraz jest lżejszy o 20 gramów. Mimo to wciąż zachowuje doskonałe właściwości stabilizujące oraz niezwykły komfort użytkowania. System Rearfoot and Forefoot GEL Cushioning absorbuje wstrząsy powstałe przy uderzeniu stopy o podłoże, aby dostarczać ci jeszcze lepszych wrażeń biegowych. Linia biegnąca wzdłuż podeszwy oznacza, że obuwie posiada technologię Full Length Guidance Line, która sprawia, że cykl przetaczania stopy jest bardziej efektywny. Dzięki temu bieg staje się jeszcze bardziej wydajny, nawet przy dużym zmęczeniu. Do zestawu nowych rozwiązań zastosowanych w tym bucie należy technologia Discrete Eyestay Construction, która ulepsza ogólne dopasowanie buta pozwalając każdej przelotce na zaciśnięcie sznurówki u podstawy cholewki. GEL-Cumulus 14 G-TX ma wodoodporną, a jednocześnie oddychającą cholewę GORE-TEX.
Jak widać, wybór butów do biegania nie jest tak prostym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Na zakup odpowiedniego obuwia sportowego wpływa wiele czynników. Zakup musi być przemyślany, dlatego nie można śpieszyć się z wyborem. W razie trudności warto zwrócić się z pomocą do personelu sklepu sportowego, w którym kupuje się buty.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Have me from behind! http://prephe.ro/Jdqn