Firma Garmin przyzwyczaiła do tego, że oferuje sportowcom nieprzeciętne produkty i wystarczy tylko spojrzeć na ostatnie gadżety spod skrzydeł amerykańskiego producenta. Urządzenia po prostu biją na głowę konkurencyjne rozwiązania. Oczywiście, nie wspominam o tym bez przyczyny, tym bardziej kiedy targi MWC 2015 powoli dobiegają końca, a marni naśladowcy z branży telekomunikacyjnej starają się wabić klientów oklepanymi schematami tylko po to, by uzupełnić swoją ofertę o wearables, ot tak taki kaprys. Umyślnie zostawiłem Garmin Forerunner 920XT na taką okazję, by pokazać w czym tkwi sekret najwyższej klasy urządzeń dedykowanych aktywnym.
O firmie Garmin można pisać wiele dobrego, ale skupmy się na faktach. Amerykański producent może poszczycić się tym, że wprowadził na rynek pierwsze na świecie urządzenia GPS dla osób uprawiających wiele dyscyplin sportowych. Dlatego nie dziwi fakt, że cały czas pracuje nad udoskonalaniem swoich urządzeń, wypuszczając coraz to bardziej zaawansowane produkty. Doskonałym przykładem jest zegarek Garmin Forerunner 920XT, który dedykowany jest zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i amatorom.
Urządzenie kryje w sobie ogromną liczbę najnowocześniejszych funkcji treningowych i tutaj z całą pewnością użycie słowa „innowacja” nie jest naciągnięciem. Zacznijmy od standardowych. Zegarek nadaje się do użytku ze strojem do nurkowania i jest o 15% lżejszy od swojego poprzednika, modelu Forerunner 910XT. Urządzenie jest wyposażone w kolorowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości, elastyczny pasek na nadgarstek z przegubami oraz tryb zegarka, dzięki czemu można go nosić przez cały dzień, ciesząc się wygodą. Funkcja śledzenia aktywności rejestruje liczbę kroków, przebieg snu i liczbę spalonych kalorii z całego dnia, dając szerszy obraz codziennej aktywności.
Po sparowaniu ze smartfonem i aplikacją Garmin Connect Mobile można korzystać z dodatkowych funkcji, które ułatwiają pozostawanie w kontakcie podczas biegu, jazdy na rowerze lub wyścigu (możemy dzielić się rezultatami ze swoimi znajomymi). Funkcja powiadomień z telefonu pozwala przeglądać wiadomości e-mail i SMS oraz alerty w zegarku po sparowaniu urządzenia ze zgodnym urządzeniem z systemem Android lub urządzeniem firmy Apple.
Co więcej jeśli kochasz pływać, to możesz spodziewać się kolejnej porcji statystyk. Urządzenie rejestruje dane dotyczące pływania, w tym dystans, tempo, liczbę i tempo ruchów, wynik SWOLF, a nawet liczbę spalonych kalorii. Funkcja dziennika ćwiczeń umożliwia zapisywanie ćwiczeń i serii odbić na basenie, a 2 funkcje pomiaru czasu odpoczynku pomagają w odbijaniu się od ściany basenu na czas. Alerty czasu pomagają w utrzymaniu tempa, podczas gdy alerty dystansu informują użytkownika o ukończeniu serii.
Co ważne urządzenie jest zgodne z czujnikami prędkości, rytmu i tętna, dzięki czemu umożliwia korzystanie z zaawansowanych opcji treningowych podczas treningów na rowerze. Po sparowaniu zegarka z miernikami mocy ANT+, w tym z urządzeniami z linii Vector z jednym lub dwoma czujnikami na pedały, możliwe jest również wyświetlanie w urządzeniu danych dotyczących mocy.
W przypadku użycia czujnika tętna i miernika mocy urządzenie Forerunner 920XT umożliwia również określenie podczas jazdy na rowerze szacowanego pułapu tlenowego, ułatwiając tym samym monitorowanie poziomu sprawności fizycznej. Ponadto producent na prośbę klientów umożliwił korzystanie w zegarku z danych dynamiki biegu. Sparowanie z czujnikiem tętna HRM-Run umożliwia gromadzenie w urządzeniu 920XT danych dotyczących rytmu (całkowita liczba kroków na minutę), odchylenia pionowego (wysokość odbicia podczas kroku) i czasu kontaktu z podłożem (czas, przez jaki stopa dotyka podłoża podczas biegu). Urządzenie 920XT oferuje również funkcję metronomu z alertami dźwiękowymi i wibracyjnymi ułatwiającymi kierowanie rytmem treningu i zachowanie synchronizacji z docelowym tempem kroku — bez konieczności patrzenia na zegarek.
Ponadto treningi zakładkowe i wyścigi zyskają zupełnie nowe oblicze dzięki bezpłatnej społeczności online Garmin Connect, w której można zapisywać, planować i udostępniać swoje ćwiczenia. Oczywiście, urządzenie posiada jeszcze szereg mniej znaczących funkcji (np. asystent odpoczynku), które pomogą dokładnie analizować aktywność fizyczną.
- Zobacz także | MWC 2015 – “nowe” urządzenia dla aktywnych
Sami widzicie, jak na tle innych producentów prezentuje się tego typu urządzenie o zaawansowanych możliwościach. Ok, problemem pozostaje wysoka cena, ale z drugiej strony czy nie jest ona proporcjonalna do oferowanych możliwości? Zegarek Garmin Forerunner 920XT jest obecnie dostępny na rynku, a jego cena wynosi ok. 2000 zł.
Źródło: Własne, Garmin
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ten Garmin też ma wysokościomierz barometrczny (norma w tej klasie). Suunto ma wszystkie czujniki dokładniejsze wg. testów i przede wszystkim dużo bardziej sprawne oprogramowanie (z Garminami jest wieczny problem, ludzie na forach ciągle płaczą). Do Suunto lada dzień wychodzi aplikacja na Androida. No i jak dla mnie Suunto jest po prostu ładniejsze, bardziej klasyczne, szczególnie wersja Sapphire którą mam,Garmin wygląda zabawkowo.
Jednak sunnto wydaje się lepszy, chchociażby ze względu na pomiar wysokości, co w górach jest bardziej użyteczne. Szkoda ze aby wykorzystać potencjał trzeba mieć urządzenie z iOS
Ten zegarek to tzw monitor aktywności, nijak go porównywać do urządzeń typu moto 360 itp. Tu prócz zobaczenia powiadomienia nic innego „smart” nie zrobicie. Sam używam obecnie suunto ambit 3 peak (podobne zastosowanie co ten garmin) i to jest całkowicie inna kategoria produktów. To jest profesjonalny sprzęt do treningu a nie zabawka do podglądu miniaturki swojego telefonu