Istnieje wiele powodów, dla których ludzie zaczynają trenować. Niektórzy chcą utrzymać smukłą sylwetkę, inni próbują zrzucić zbędne kilogramy, a część po prostu dba o swe zdrowie i dobre samopoczucie. Każdy sport ma swoje wady i zalety, jak jest w przypadku biegania i nordic walkingu? Która aktywność fizyczna ma korzystniejszy wpływ na organizm?
Wspólne korzyści
Bieganie i nordic walking to aktywności, które mają bardzo pozytywny wpływ na organizm. Pozwalają dbać o kondycję, smukłą sylwetkę, samopoczucie, a także rozwijają poszczególne grupy mięśni, które zazwyczaj zaniedbujemy. Powyższe aktywności umożliwiają zarówno pracę dolnych, jak i górnych części ciała. Co ważne, aktywność fizyczna tego typu bardzo pozytywnie wpływa również na samo zdrowie – zmniejsza ryzyko nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy.
Spalanie kalorii i obciążenie stawów
Bardzo często przed wyborem konkretnej aktywności fizycznej wiele osób sugeruje się liczbą kalorii, jaką można spalić podczas każdego treningu. Oczywiście, to dobre podejście pod warunkiem, że nie zapomina się również o innych istotnych czynnikach. Nordic walking jest pod wieloma względami bardzo podobny do biegania, co nie zmienia faktu, że godzina treningu pochłania jedynie ok. 300 kalorii, czyli o 500 mniej niż w przypadku jednostajnego biegu. Dlaczego ma to tak kolosalne znaczenie?
Ostatnie badania (dane z National Health Study) i doświadczenia pokazują jasno, że spośród dwóch wspomnianych wyżej aktywności najlepszym wyborem dla osób, pragnących zrzucić zbędne kilogramy jest bieganie. Co więcej, nawet gdyby osoby trenujące nordic walking starały się dorównać biegaczom, wydłużając dystans i czas ćwiczeń, to na równym poziomie wciąż lepszy efekt przynosiłoby bieganie, które efektywniej pozwala zrzucić wagę i utrzymać obwód talii.
Jak to wytłumaczyć? Badania udowodniły, że bieganie reguluje nasz apetyt lepiej niż w przypadku chodzenia. Naukowcy potwierdzili tę tezę za pomocą prostego doświadczenia. Osoby aktywne, które brały udział w badaniach (zarówno biegacze, jak i entuzjaści nordic walkingu) miały pokonać określony dystans, a następnie zostały zaproszone do bufetu, w którym każda z grup miała najeść się do syta. Okazało się, że spacerowicze zjadają ok. 50 kalorii więcej niż spalili podczas całego wysiłku, natomiast biegacze ze sporym zapasem byli daleko od przekroczenia limitu. Co więcej, badacze odnotowali u nich wyższy poziom peptydu YY – hormonu, który odpowiedzialny jest za hamowanie apetytu.
Atutem chodzenia z kijkami jest fakt, że zdecydowanie mniej obciąża stawy (w porównaniu do biegania) – w przypadku równego podłoża o ok. 5 kilogramów, co w trakcie godzinnego treningu oznacza zmniejszenie obciążenia o prawie 13 ton. Intensywny bieg zdecydowanie kładzie większy nacisk na ciało, co podnosi ryzyko urazów. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że osoby starsze częściej decydują się na aktywność fizyczną tego typu. Kijki mogą wyglądać śmiesznie, ale skutecznie chronią stawy, o czym zawsze należy pamiętać.
Jak poprawić efektywność?
Wiele osób narzeka, że Nordic Walking nie jest tak efektywny, jak bieganie. Co zrobić, żeby mieć ze spaceru z kijkami trochę więcej? Wystarczy zaopatrzyć się w obciążniki – zarówno te na nadgarstki, jak i na kostki. Jedno z badań udowodniło, że trening z ciężarkami, co 4 km dodaje bonusowy kilometr, a więc w przypadku, kiedy dystans ma długość 8 km, możemy czuć się tak, jakbyśmy pokonali 10 km.
Istotne znaczenie ma również trasa. Wiem po sobie, że bieganie tymi samymi drogami jest nużące, dlatego warto kombinować i zawsze szukać czegoś nowego, tym bardziej, jeśli trenuje się systematycznie. Warto również korzystać z odtwarzacza muzycznego, który uprzyjemni nawet najbardziej wymagające wyzwanie, dając kopa w czasie drobnych kryzysów.
Przydatna okaże się również odpowiednia odzież oraz sprzęt, monitorujący aktywność fizyczną. Przed biegiem lub spacerem z kijkami warto się odpowiednio rozgrzać. Rozgrzewka znacznie obniży prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, a w dodatku pozwoli przygotować mięśnie do maksymalnego wysiłku – będą dużo bardziej wydajne, co pozwoli osiągać jeszcze lepsze rezultaty.
- Zobacz także | 10 powodów, przez które nie możesz schudnąć
Podsumowanie
Regularne ćwiczenia cardio pozwolą utrzymać smukłą sylwetkę, nie wspominając już o poprawie samopoczucia i pozytywnym wpływie na zdrowie. Atutem nordic walkingu jest zdecydowanie mniejsze obciążenia stawów, co przekłada się na zredukowanie ryzyka kontuzji, natomiast główną zaletą biegania jest dużo lepsze spalanie kalorii, nie zapominając o lepszej kontroli apetytu. Naukowcy zwracają uwagę, że najlepiej wypośrodkować jedną i drugą aktywność, dodając do spaceru z kijkami obciążniki, które zdecydowanie zwiększą efektywność przy równoczesnym zachowaniu minimalnego obciążenia stawów. A Wy, jak myślicie – która aktywność fizyczna jest lepsza?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
„Kijki mogą wyglądać śmiesznie”? Z jakiego niby powodu?
Podczas Nordic Walking ćwiczymy 90% mięśni więc jak bieganie jest lepsze od kijków jak przy bieganiu ćwiczymy tylko mięśnie nóg i pośladków.
Tylko właściwie ze względów wagowych jeszcze nie rozpocząłem treningów biegowych (co jednak w najbliższym czasie nastąpi) alternatywą na początek został więc nordic walking i…… jestem maksymalnie zadowolony z efektów (jeżeli nawet zacznę biegać to i tak NW będzie w moich planach treningowych) . Jednak właściwa technika chodzenia jak i systematyczność pozwolą osiągnąć sukces. Moja historia to porażki i sukcesy ale wiem że było , jest i warto rozpocząć przygodę z tym sportem nadal jeszcze kojarzonym ze spacerującymi babciami 🙂 a jednak …. zapraszam do lektury.
http://grub…gspot.com/