Wiele osób narzeka, że mimo usilnych starań nie może schudnąć. Dlaczego tak się dzieje? Co właściwie decyduje o tym, że nie gubimy zbędnych kilogramów?
Zbilansowana dieta i systematyczny trening to klucz do osiągnięcia sukcesu, jakim jest posiadanie szczupłej i zgrabnej sylwetki. Niestety, zdarza się, że nawet najlepsze rozwiązania zawodzą. Powody mogą być różne.
1. Nie ćwiczysz wystarczająco
Podczas każdego treningu nie może zabraknąć motywacji, dlatego należy wyznaczyć sobie jasny cel. Istotne znaczenie ma również harmonogram treningu, ponieważ tylko systematyczne ćwiczenia mogą przynieść upragnione rezultaty. Praca oraz liczne obowiązki już nie jednej osobie pokrzyżowały plany. Dlatego zadbaj o to, by trening znajdował się na szczycie Twoich codziennych priorytetów (oczywiście, jeśli jest to możliwe). Jeżeli masz problemy z motywacją i nie wiesz jak zaplanować swój trening, to koniecznie skonsultuj się z trenerem personalnym lub wyposaż się w niezbędny sprzęt (bransoletkę, zegarek lub sensor), który krok po kroku doprowadzi Cię do Twojego celu.
2. Śpisz za krótko
Ostatnie badania są bezlitosne – brak snu może przyczynić się do zwiększenia masy ciała! Wyniki nie pozostawiają wątpliwości. Kobiety, które śpią jedynie 5 godzin mają większe skłonności do przybierania na wadze, niż kobiety, które poświęcą na tą samą czynność 7 godzin. Z czego to wynika? Niektóre badania wykazały, że brak snu może wpływać na metabolizm, przez co odczuwa się pozorne uczucie głodu. Długość snu wpływa również na wydzielanie kortyzolu, jednego z hormonów, które regulują apetyt. Naukowcy twierdzą również, że zdolności do aktywności fizycznej znacząco się obniżają, co w praktyce oznacza, że spala się mniej kalorii. Rozwiązanie? Należy spać minimalnie przez 7 godzin, pamiętając o tym, aby przed położeniem się do łóżka pozwolić sobie na odrobinę relaksu (np. wziąć gorącą kąpiel).
3. Żyjesz w stresie
Stres wpływa na masę Twojego ciała. Jak? Podobnie jak we wcześniejszym przypadku! Organizm narażony na stres zwiększa produkcję kortyzolu, co sprawia, że chętniej sięga się po różnego rodzaju przekąski. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Każdego dnia wystarczy pozwolić sobie na odrobinę relaksu, co z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Ponadto, jeżeli istnieje tylko taka możliwość warto wziąć dzień wolny od pracy.
4. Jesz zbyt dużo
Ten punkt może wydawać się oczywisty, jednak wciąż spora część osób, która myśli o zrzuceniu zbędnych kilogramów nie kontroluje swych posiłków. Jest to ogromny błąd, tym bardziej, kiedy brakuje często brakuje umiaru. Rozwiązanie? Wystarczy założyć dziennik, w którym na bieżąco będzie wpisywało się zarówno spalone kalorie podczas ćwiczeń, jak i te spożywane w czasie każdego posiłku. W ten prosty sposób można kontrolować postępy treningu oraz dietę.
5. Dobierasz zły program treningowy
Istnieje wiele programów treningowych, w których nie brakuje wymagających ćwiczeń. Mierz siły na zamiary! Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim predyspozycjom. Co z tego, że postawisz na wymagający wariant, skoro nie będziesz mógł dać z siebie wszystkiego. Dopasuj program do swych umiejętności, stopniowo zwiększając intensywność samych ćwiczeń. Pamiętaj, że w czasie problemów z doborem programu możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego.
6. W weekendy pozwalasz sobie na więcej
Dla większości osób weekendy są czasem wolnym od pracy. To dobry moment, aby sobie pofolgować… w żadnym wypadku! Co z tego, że przez cały tydzień będziesz o siebie dbać (pamiętając o diecie i treningach), skoro w weekend zaprzepaścisz całą ciężką pracę, włożoną przez tydzień. Jeden krok do przodu i dwa do tyłu. Oczywiście, to nie znaczy, że trzeba przez tydzień chodzić na czczo i katować się ciężkimi ćwiczeniami. Wystarczy po prostu pamiętać zarówno o celach, jak i o wszystkich zasadach ustalonych na samym początku.
7. Dajesz sobie za mało czasu
Część osób szybko się poddaje, co jest podstawowym błędem. Nie od razu Rzym zbudowano. Na efekty trzeba cierpliwie czekać. Warto dać sobie czas. Może to być kilka tygodni lub miesięcy. Nie panikuj, jeśli nie widzisz rezultatów po kilku tygodniach. Cierpliwości! Ciesz się podróżą, nie skupiając się jedynie na jej celu.
8. Stan Twojego zdrowia
Niektóre choroby i lekarstwa mogą przyczynić się do zwiększenia masy ciała. Jeżeli masz wątpliwości, co do Twojego stanu zdrowia, czym prędzej skonsultuj się z lekarzem. Przykładem takiej choroby jest chociażby niedoczynność tarczycy, która wpływa na dolegliwości metabolizmu, prowadząc do otyłości.
9. Jesteś na granicy możliwości
Po dłuższym czasie odchudzania prawie każdy dochodzi do momentu, w którym efekty nie są już tak widoczne, jak po kilku pierwszych miesiącach. Organizm przyzwyczaja się do wysiłku, a tym samym nie spala już tyle kalorii, co na samym początku. Tym samym postęp zwalnia, by po pewnym czasie ostatecznie się zatrzymać.
10. Po prostu nie musisz chudnąć
Wbrew temu, co można usłyszeć w wiadomościach lub przeczytać w popularnych czasopismach, nie wszyscy muszą schudnąć. W rzeczywistości, wiele osób posiada smukłą sylwetkę. Niestety, nie brakuje osób (w szczególności kobiet), które są przewrażliwione na punkcie odchudzania i często przesadzają do granic możliwości. Dlatego w tym wszystkim tak ważny jest zdrowy rozsądek.
- Zobacz także | 10 niezawodnych sposobów na odchudzanie
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.