Odczuwasz ból? Jeśli tak, to z pewnością nie masz ochoty na żadną aktywność fizyczną, ale musisz pamiętać, że stosunkowo często ćwiczenia są najlepszym lekarstwem na pozbycie się problemów zdrowotnych i poprawę samopoczucia. Oczywiście, to nie znaczy, że wszystko pójdzie jak z płatka.
W pierwszej kolejności należy porozmawiać z lekarzem, który na pewno poda pomocną dłoń i doradzi, która aktywność dla danej osoby będzie najlepsza. Poniżej prezentujemy naszą czołową dziesiątkę.
1. Spacer
To zdecydowanie najprzyjemniejsza forma aktywności, którą można wykonywać przy niewielkim nakładzie sił. Co więcej, na spacer można wybrać się niezależnie od pory roku, gdziekolwiek i kiedykolwiek się chce. Jeżeli jest taka możliwość, to postaraj się zrezygnować z codziennej jazdy środkami komunikacji miejskiej, zastąp je długimi spacerami, które pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie i siły witalne.
2. Pływanie
Pływanie to zdecydowanie najlepsza forma aktywności fizycznej dla osób, które mają problemy ze stawami. Poprawia samopoczucie i wydolność oraz pomaga modelować sylwetkę. Świetnie sprawdzi się w procesie rehabilitacji, ale również szybko pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Regularna aktywność na basenie pozwoli zwalczyć problemy kręgosłupa oraz poprawi przemianę materii.
3. Joga
Joga to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych ostatnich lat. Utożsamiana z zestawem ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. Może obejmować bardzo skrajne zakresy ruchu, dlatego należy mierzyć siły na zamiary, a wszystko po to, by nie zrobić sobie krzywdy. Polecana jest nie tylko osobom, które szukają sposobu na relaks, ale również ludziom, którzy nie mogą wstać o własnych siłach z łóżka (swą przygodę z jogą powinni zacząć od ćwiczeń oddechowych).
4. Tai chi
Tai chi to pradawny system harmonijnych, powolnych ruchów, które pozytywnie wpływają na poprawę i utrzymanie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Regularne uprawianie tej aktywności niesie za sobą same korzyści dla układu mięśniowego, kostnego czy krążenia.
5. Pilates
To połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych, których zadaniem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Systematyczny trening wzmacnia mięśnie bez ich nadmiernego rozbudowania. Ponadto odciąża kręgosłup, poprawia postawę, uelastycznienia ciało, obniża poziomu stresu oraz służy ogólnej poprawie zdrowia.
6. Delikatne rozciąganie
Każda osoba aktywna wie, że rozciąganie jest najważniejszym elementem rozgrzewki. Nadaje ciału gibkości, znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji, a także pozwala na wydajniejszy trening. Rozciąganie zapewnia elastyczność. Wzmocnione wiązadła, ścięgna oraz mięśnie powodują przyrost siły, a tym samym są przygotowane na jeszcze bardziej wydajną pracę. Umożliwiają dynamiczniejsze oraz mocniejsze ruchy z większym obciążeniem, co zapobiega urazom. Osoby, które narzekają na ból nie mogą przesadzać, dlatego każde ćwiczenie powinny wykonywać spokojnie (do momentu lekkiego napięcia).
7. Trening z lekkim obciążeniem
Jeżeli ma się tylko taką możliwość, to warto ćwiczyć w zaciszu własnego domu. Trening z lekkim obciążeniem może okazać się na wagę złota dla osób cierpiących na zapalenie stawów. Oczywiście, wcześniej do takich ćwiczeń trzeba się odpowiednio przygotować. Warto zakupić niezbędny sprzęt (ciężarki, hantle lub obciążniki).
8. Seks
Nie śmiej się! Aktywność seksualna również jest formą ćwiczeń o czym najlepiej przekonują ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytetu Stanforda. Co ciekawe, osoby regularnie uprawiające seks rzadziej narzekają na ból oraz złe samopoczucie. Nic dodać, nic ująć.
9. Golf
To sport często postrzegany jako elitarny, dedykowany tylko i wyłącznie krezusom. Nic bardziej mylnego! Golf jest sportem dla każdego, choć wymaga sprawności fizycznej oraz przyzwoitej kondycji. Mimo to może go uprawiać każdy, niezależnie od wieku. Przejście przez wszystkie dołki zajmuje średnio od 4 do 6 godzin, w trakcie których cały czas przebywa się na świeżym powietrzu i wykonuje się umiarkowany wysiłek fizyczny, polegający głównie na przespacerowaniu około 6-8 kilometrów wraz z ważącą kilkanaście kilogramów torbą z kijami.
10. Aerobik
To trening oparty na intensywnej wymianie tlenowej. Wszystkie formy ruchu, podczas których zwiększa się wymiana tlenowa w organizmie nazywamy ćwiczeniami aerobowymi. Najpopularniejsze formy wysiłku aerobowego to: marsz, pływanie, jazda na rowerze czy zajęcia fitness. Aerobik pozwala złagodzić objawy Fibromialgii (zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie ruchu), a także poprawia ogólną sprawność fizyczną.
- Zobacz także | 10 najlepszych ćwiczeń na mięśnie nóg
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.