W dobie nowych technologii i dzisiejszych wymagań, jakie niesie za sobą uprawianie sportu, nieuniknione jest wspieranie się specjalistycznymi urządzeniami. Pomagają one w monitorowaniu najważniejszych parametrów treningowych, co pozwala rozwijać swoje umiejętności i osiągać lepsze wyniki. Dziś doradzamy na co zwracać uwagę przy zakupie sport-testera.
Trochę historii
Cofamy się do początku złotych lat siedemdziesiątych, które były okresem narodzin specjalistycznych urządzeń pomiarowych dla sportowców. A wszystko za sprawą australijskiego psychologa sportu dr Robert’a Treffene’a, który w tym właśnie czasie zaczął zajmować się pomiarami tętna. Zaprojektował kieszonkowy monitor z elektrodami i kablami, który stał się rewolucyjnym rozwiązaniem w pływactwie. Zaczęły powstawać nowe pomysły. W 1977 roku Seppo Säynäjäkangas, 33-letni profesor elektroniki na Uniwersytecie w Oulu, pomógł swojemu koledze (trenerowi narciarstwa), monitorować pracę serca jego podopiecznych podczas treningu. Stworzył pulsometr na baterie, nakładany na koniuszki palców. Projekt zakończył się ogromnym sukcesem. To skłoniło profesora do założenia w roku 1977 firmy Polar Electro Oy, która była przez bardzo długi okres czasu potentatem na rynku.
W roku 1978 firma Polar wprowadziła na rynek pierwszy pulsometr Tunturi Pulser. Był to monitor pracy serca, połączony kablami z opaską wokół klatki piersiowej. Pięć lat później (w roku 1983) producent zaprezentował pierwszy bezprzewodowy pulsometr, używający pola elektrycznego do transferu danych – Sport Tester PE 2000. W kolejnych latach wypuszczono na rynek urządzenie zawierające komputerowy interfejs – Sport Tester PE 3000. Był to spory przełom. Wraz z tym urządzeniem rozpoczęto na wielką skalę monitorować pracę serca i udoskonalać każdy kolejny model, co sprawiło, że w dzisiejszych czasach istnieje już kilkadziesiąt firm, produkujących sport-testery. Wybór odpowiedniego, nie jest tak łatwy, jak może się wydawać.
Teraźniejszość
W dzisiejszych czasach kontrolować można już niemal wszystkie parametry, które pozwalają ocenić w jakiej dyspozycji znajduje się zawodnik. Zarówno w sporcie wyczynowym, jak i amatorskim, kontrola treningowego obciążenia jest na bardzo wysokim poziomie. Już tylko nieliczni sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe nie korzystają z monitorów pracy serca. Dlaczego? Jedni, uważają to za zbędny wydatek (to zazwyczaj osoby, które nie są do końca świadome możliwości tego urządzenia). Z kolei dla innych, dyskomfort związany z posiadaniem paska czy zegarka na ręce, jest po prostu nie do przyjęcia.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia
Jak wspomniałem wcześniej, na rynku istnieje wielu producentów sport-testerów. Dlatego firmy prześcigają się w rozwoju aparatury, by przyciągnąć do siebie jak największą ilość klientów. Konkurencja jest spora, tym bardziej, że bieganie (jako sport) wciąż rozwija się w oszałamiającym tempie. Osoby aktywne coraz chętniej startują w różnego rodzaju zawodach, co sprawia, że organizatorzy imprez chwalą się wzrastającą liczbą startujących. Im więcej ludzi trenuje, tym więcej sport-testerów jest sprzedawanych. Branża kwitnie i wszyscy są zadowoleni. Rozwój technologiczny na tym tle jest również zauważalny. Kiedyś, sportowcom wystarczał jedynie stoper i wskaźnik tętna. Dziś, oczekiwania znacznie wzrosły.
Poza podstawowymi funkcjami, dobry sport-tester powinien posiadać program, pomagający utrzymać tętno w założonych strefach. Taka opcja umożliwi odpowiednie kontrolowanie treningu, według indywidualnych potrzeb użytkownika. Najlepsze modele sport-testerów oferują również GPS, który oprócz rzutu mapy, obrazuje również najróżniejsze parametry treningu. Od przebiegniętego dystansu, po prędkość biegu, wysokość i różnicę pokonanych wzniesień oraz wielu innych przydatnych podczas ćwiczeń danych.
Dla trenerów jest to prawdziwy bank informacji, który pozwala śledzić, sprawdzać, a w konsekwencji egzekwować należytość wykonanej pracy przez podopiecznych podczas treningu. Osoby aktywne fizycznie mają możliwość podglądu swoich wyników, co znacząco ułatwia trening, pozwalając go odpowiednio ukierunkować. Pole zastosowań dla sport-testera jest naprawdę szerokie, tym bardziej, że bez problemu sprawdza się prawie w każdej dyscyplinie sportowej.
Na co zwracać uwagę przy zakupie sport-testera?
W jakim celu będę go używać?
Należy szukać kompromisu między nią, a wyposażeniem i funkcjonalnością urządzenia.
Poszczególne modele znacznie się różnią. Interferencja jest minimalizowana poprzez zastosowanie zegarka i zaszyfrowanego sygnału. Sport-testery mogą zakłócać inne podobne urządzenia, ale również same odbierać źródła elektromagnetyczne.
Należy zwrócić uwagę na funkcje oferowane przez urządzenie. Warto dowiedzieć się czy sport-tester posiada GPS. Dodatkowymi atutami będzie kompatybilność z komputerem, możliwość zachowywania danych w zegarku i ich transmisja do komputera.
Przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na: odporność przed zarysowaniami i żywotność baterii. Warto również zapoznać się z warunkami gwarancyjnymi, ponieważ praktycznie każdy producent proponuje inne.
Wybieramy 3 solidne sport-testery
Polar RC3 GPS
Polar RC3 GPS to pierwsze urządzenie ze zintegrowanym odbiornikiem GPS. Zegarek został opracowany z myślą o entuzjastach sportu, którzy chcą korzystać z funkcji GPS i jednocześnie oczekują inteligentnych porad na temat swojego treningu. Polar RC3 GPS wyposażony został także w bardzo ważną funkcję opartą na systemie GPS – Back to Start (powrót do początku trasy) – po naciśnięciu jednego przycisku zostaniemy pokierowani (za pomocą strzałki kierunkowej) z powrotem do punktu wyjścia po możliwe najkrótszej trasie.
Sigma PC 15.11
Podczas treningu, PC 15.11 nie tylko pokaże spalane kalorie, ale także czas okrążenia oraz inne sportowe parametry. Jednym przyciskiem możesz sprawdzić średni czas okrążenia, nawet podczas trwania treningu. Do kontroli efektów treningu mogą również służyć informacje zawarte w panelu stref takie jak wskaźnik stref oraz czas treningu w wybranej strefie. Urządzenie zapewnia najlepsze warunki dla ukierunkowanego treningu. A wszystko to w przystępnej cenie.
Polar RCX5
Komputer treningowy Polar RCX5 to idealne urządzenie dla triatlonistów, biegaczy i osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, które chcą zoptymalizować swój trening. Posiada funkcje ZoneOptimizer, która dostosowuje strefy tętna, dzięki czemu każda sesja treningowa jest jeszcze bardziej efektywna. Profile sportowe pozwalają na szybką zmianę dyscypliny. Ponadto urządzenie poprawia wydolność, korzystając z programów treningu wytrzymałościowego, które można pobrać ze strony polarpersonaltrainer.com przy wykorzystaniu Polar DataLink. Urządzenie podaje tętno nawet podczas pływania dzięki wygodnemu hybrydowemu nadajnikowi zapewniającemu transmisję danych bez zakłóceń. Funkcja tempo wyścigowe pozwala kontrolować prędkość tak, aby osiągnąć założony czas. Jednym z jego atutów jest niewielka waga (wynosi jedynie 46 g). Czas pracy na baterii wynosi ok. 8 – 11 miesięcy.
Zakup sport-testera powinien być przemyślany. Nie warto kupować najdroższych modeli, jeżeli trenuje się rekreacyjnie. Amator nie potrzebuje tylu funkcji, co wyczynowy sportowiec. Dlatego osoby aktywne fizycznie powinny podczas kupna, kierować się przede wszystkim najważniejszymi funkcjami, o których dzisiaj wspominałem. Sport-tester pomoże Wam w treningu i sprawi, że będziecie osiągać lepsze wyniki.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.