Biegać każdy może, lecz nie wszyscy potrafią unikać błędów. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia, ale również z nieodpowiedniego przygotowania zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Poniżej prezentujemy 10 rzeczy, których każdy biegacz powinien zaprzestać, by osiągać lepsze rezultaty.
1. Bieganie w niewłaściwych butach
Bieganie w niewłaściwym obuwiu wiąże się z poważnymi konsekwencjami – znacząco rośnie ryzyko kontuzji (najbardziej narażone są stawy). Jest to szczególnie ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że większość osób (przede wszystkim początkujących) biega po asfalcie. Jak doskonale wiecie, to podłoże bardzo twarde, które nie zapewnia żadnej amortyzacji. Dlatego zakup obuwia musi być przemyślany, nie warto śpieszyć się z wyborem. W razie problemów zawsze można zwrócić się z pomocą do personelu sklepu sportowego, który pomoże wybrać odpowiedni model.
2. Ignorowanie bólu
Bieganie mimo bólu to nie tylko zaprzeczenie bezpiecznego i efektywnego treningu, ale niestety często także najkrótsza droga do tego, by drobny uraz zamienić w poważną i trwałą kontuzję. Niektórzy biegacze z góry zakładają, że są niezwyciężeni i forsują swe zdrowie. Czy warto? Z pewnością to zależy od konkretnej sytuacji, co nie zmienia faktu, że zdrowie jest najważniejsze. Z każdym problemem zdrowotnym powinno postępować się tak samo. Kilka dni odpoczynku, jeżeli wciąż problem się pojawia to warto udać się do lekarza, który odpowiednio pokieruje dalszym leczeniem. Największym błędem jest udawanie, że wszystko jest w porządku, zazwyczaj dla każdego biegacza źle się to kończy…
3. Niezdrowe odżywianie
Bieganie jest znakomitą odskocznią od obowiązków dnia codziennego, co nie zmienia faktu, że czasami trudno znaleźć na nie czas. Podobnie jest ze zdrowym odżywianiem, które powinno stanowić fundamenty, na których buduje się formę. Niestety, będąc na mieście łatwo wpaść w fast foodowe sidła, tym bardziej, że budki z niezdrowym jedzeniem czają się na każdym kroku. Smażone potrawy mają dużo kalorii, a jedzenie ich często niweluje efekty treningu. Jak pogodzić jedno z drugim? Wystarczy założyć dziennik, w którym na bieżąco będzie wpisywało się zarówno spalone kalorie podczas ćwiczeń, jak i te spożywane w czasie każdego posiłku. W ten prosty sposób można kontrolować postępy treningu oraz dietę.
4. Wmawianie sobie, „nie jestem prawdziwym biegaczem”
Nawet amatorzy są biegaczami, dlatego nie warto przejmować się opiniami nie życzliwych osób i nie można dać sobie wmówić, że nic się nie potrafi. Różnica polega tylko na tym, że jedni biegają szybciej niż inni. Wystarczy, że regularnie trenujesz, startujesz w zawodach i przynosi Ci to przyjemność. Słowo biegacz nie jest zarezerwowane dla nikogo, dlatego powoli buduj swoją formę i osiągaj upragnione rezultaty. Pewność siebie jest niezwykle istotna, dlatego nie pozwól, by ktokolwiek Ci ją odebrał.
5. Zapominanie o rozgrzewce
Bardzo dużo osób zapomina o rozgrzewce, a część po prostu nie przeznacza na nią wystarczającej ilości czasu. Takie postępowanie znacząco zwiększa ryzyko kontuzji. Rozgrzane wiązadła, ścięgna oraz mięśnie są przygotowane na jeszcze bardziej wydajną pracę. Umożliwiają dynamiczniejsze oraz mocniejsze ruchy z większym obciążeniem.
6. Zapominanie o odpowiednim nawadnianiu
Zarówno podczas treningów, jak i w czasie zawodów nie można zapominać o uzupełnianiu niezbędnych płynów. Organizm potrzebuje ich dużo więcej niż w czasie normalnej aktywności. W czasie ćwiczeń traci się sporo składników mineralnych, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość i rodzaj spożywanych napojów. Ludzki organizm potrzebuje odpowiednio zbilansowanej ilości płynów, dzięki której może funkcjonować tak jak należy.
7. Bieganie z pustym żołądkiem
Ilu biegaczy, tyle teorii. Jedni uwielbiają biegać z pustym żołądkiem, a inni przed intensywnym wysiłkiem muszą coś zjeść. Co na ten temat mówią badania? Pokazują, że najlepiej jeść na ok. 90 minut przed każdym biegiem, co bez problemu pozwoli strawić posiłek. Oczywiście, przełoży się to również na odpowiedni komfort. Warto dodać, że odżywianie powinno być zbilansowane, a każdy posiłek powinien w głównej mierze składać się z węglowodanów.
8. Popadanie w rutynę
Nuda i rutyna to największy wróg aktywności fizycznej. Bieganie dzień po dniu tych samych tras może stać się nużące. Dlatego warto mieszać zarówno warianty treningowe, jak i dystans, tempo oraz ułożenie terenu. Dzięki temu, każdy bieg stanie się jedyny w swoim rodzaju i pomoże poprawić poszczególne elementy. Można pomyśleć również o dołożeniu obciążników, a także zainwestowaniu w odtwarzacz muzyczny.
9. Porównywanie się do innych biegaczy
Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie osiągał lepsze wyniki. To kwestia nie tylko wielu lat treningów, ale także doświadczenia. Warto skupić się na sobie – analizować swe mocne i słabe strony, systematycznie trenując i eliminując błędy.
10. Tworzenie niepotrzebnej presji
Wielu biegaczy zupełnie niepotrzebnie tworzy wokół swych startów atmosferę presji. Nastawienie na konkretny rezultat powinno być motywacją do ciężkiej pracy, ale nie może przesłaniać oczu. Najważniejsze, aby mierzyć siły na zamiary, bo tylko wtedy można odczuwać przyjemność płynącą z biegania. Warto także namówić znajomych do wspólnego realizowania planu.
- Zobacz także | 10 największych oszustów w historii sportu
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
11 rzecz którą powinni przestać robić biegacze – informować wszystkich dookoła ile to dzisiaj i jaką trasą nie przebiegli umieszczając to w każdym dostępnym zakątku internetu.
Naszym zadaniem jest zachęcanie do aktywności fizycznej, oczywiście łącząc ją ze zbilansowaną dietą – napisałem o tym powyżej. „Większość z nich nie powinna biegać” – nie powinni biegać tylko Ci, którzy mają problemy ze stawami lub po prostu ze zdrowiem, jeżeli ktoś nie jest pewien może udać się do lekarza i zapytać go czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania sportu. Rekreacyjna aktywność fizyczna jest bardzo korzystna dla całego organizmu pod warunkiem, że przestrzega się pewnych zasad, o których pisałem już wielokrotnie. Warto również dodać, że każdy człowiek ma inną przemianę materii, co również ma ogromne znaczenie. „osiągniecie sukces” – i wiele osób go osiąga, ciężko trenując i dając z siebie wszystko każdego dnia – trening, odpowiednia dieta i podejście, a co najważniejsze – charakter, może z każdego uczynić sportowca pełną gębą i bynajmniej nie mam na myśli „żarcia” 🙂 Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji 😉
Ja bym dodał do tego jeszcze jedno. Nie biegajcie w centrum miasta. Wygląda to przynajmniej śmiesznie.
A najciekawsze jest to, że ludzie uwierzyli w bieganie jako panaceum na ich zdrowie i samopoczucie. Moda, moda i jeszcze raz moda. Wiekszość z nich nie powinna biegać, a na pewno nie w ten sposób jaki widzę. I niestety także Wy drodzy prowadzący ten serwis guzik wiecie na temat treningu. Co roku są nowe ćwiczenia, nowe „dowody” na to że tylko tymi, a nie innymi sposobami osiągniecie sukces. A najczęściej aby schudnąć i być zdrowym ( oczywiście ruszając się normalnie- czyli trzeba pójść do sklepu , a nie pojechać. Trzeba w pracy w której się siedzi, dużo chodzić i stać. Stanie zabierze wiekszość kalori które zjedliście w ciągu dnia.)wystarczy przestać ŻREĆ.