Wakacyjne upały dają się we znaki, dlatego warto regularnie zaopatrywać swoją lodówkę w owocowo-warzywne soki, które oddziałują na wszystkie zmysły, wzmacniają ciało i umysł, dodają energii i witalności. Łyk świeżo wyciśniętego nektaru to zdrowa i smaczna metoda na ugaszenie pragnienia nawet w najgorętsze dni. Dostarcza organizmowi wielu cennych substancji – dużą dawkę witamin, mikro- i makroelementów oraz przeciwutleniaczy.
Odpowiednio przygotowane napoje zawierają mnóstwo wartościowych składników, np. sporą ilość błonnika, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Soki ułatwiają ponadto oczyszczanie organizmu z toksyn. Mogą pomóc nam również bezboleśnie przetrwać przesilenie wiosenne, gdyż zawierają dużą dawkę mikro- i makroelementów, m.in. potasu, w który zimowa dieta jest zazwyczaj uboga. Ten makroelement, zwany pierwiastkiem życia, powinien być ważnym składnikiem każdego jadłospisu, gdyż reguluje równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Jest to stan, w którym zachowany jest odpowiedni stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych. Warunkuje on utrzymanie prawidłowego pH organizmu, a co za tym idzie – właściwy przebieg procesów życiowych.
Jakie soki pijemy?
Polacy najczęściej wybierają soki owocowe. Największą popularnością cieszy się pomarańczowy, jabłkowy oraz grejpfrutowy. Znany i lubiany jest również sok pomidorowy, który najbezpieczniej jest przygotowywać samodzielnie w domu. W przeciwieństwie do wersji przetworzonej, wyciśnięty płyn ze świeżych owoców praktycznie nie będzie zawierał sodu, którego zazwyczaj jest w naszej diecie za dużo. Niweczy on dobroczynne działanie potasu. Większość soków, a szczególnie ten z granatu, ma działanie antyoksydacyjne, polegające na zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników. Dzięki temu organizm człowieka jest skutecznie chroniony przed rozwojem różnych chorób. Soki owocowe zachowają wszystkie składniki odżywcze, jeśli wypijemy je do 4 godzin po przygotowaniu (soki warzywne do 10 godzin). Bez znacznej ich utraty wartości można je przechowywać do 24 godzin w lodówce. Warto także wzbogacać nektary o warzywa, które zawierają znacznie mniej cukru niż owoce.
Soki warzywne – sekret zdrowia i długowieczności?
Człowiek powinien spożywać ok. 0.5 kg surowych warzyw dziennie na każde 23 kg masy ciała. Dietetycy polecają, aby każdy posiłek systematycznie uzupełniać o jarzyny, które działają oczyszczająco i antyzapalnie na mięśnie, tkanki i krew. Jednak tak zwana zielenina nie należy do ulubionych produktów Polaków. Zazwyczaj jest jej w naszej diecie za mało. Dostarczanie warzyw w postaci soku pozwala wielu osobom sprostać temu wyzwaniu. To łatwy sposób, aby zjadać ich więcej niż zazwyczaj. Są niskokaloryczne i można komponować je na wiele sposobów.
- Zobacz także | 10 najskuteczniejszych sposobów na szybką regenerację
Na początek najlepiej wybierać warzywa lekkostrawne, np. seler, koper, ogórek, oraz takie, które lubimy jeść w normalnej postaci. Dajmy swojemu organizmowi czas, aby przyzwyczaił się do zmiany diety. Później można dodawać do sprawdzonych koktajli nowe, nieco mniej smaczne, ale znacznie bardziej wartościowe produkty, takie jak cykoria, szpinak, kapusta, brokuł, rzepa. Ciekawym sposobem na urozmaicenie soku jest dodanie ziół, np. natki pietruszki. W zależności od preferencji możemy wzbogacić smak napoju, doprawiając go np. sokiem z cytryny, bogatym w witaminę C. Wykorzystujmy również powstały przy produkcji soku miąższ, gdyż zawiera dużą ilość błonnika.
Pyszne owocowo-warzywne koktajle dostarczą naszemu organizmowi bardzo dobrze przyswajalnych składników odżywczych wraz z pokaźną porcją życiodajnej wody. W trosce o zdrowie, energię, świetną figurę i piękny wygląd postawmy na owoce, warzywa i tłoczone z nich świeże soki. Te smakowite napoje, tak bogate w wartościowe elementy, w tym potas, są zdrowym sposobem na odzyskanie sił w nawet najgorętsze dni.
Źródło: Własne, WM, Informacje Prasowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
ja piję co drugi dzień soki warzywne – z ogórków lub pomidorów 🙂