Kontuzje są zmorą każdego sportowca. To one skazują na długą przerwę w treningu, która dla zapalonych entuzjastów aktywności fizycznej jest prawdziwym piekłem. Dziś, odpowiadamy na bardzo istotne pytanie: jak szybko i skutecznie leczyć naciągnięcia mięśni?
1. Szybka reakcja na ból
Naciągnięcia i zerwania wiążą się zazwyczaj z mocnym bólem przeszywającym ciało. Jeżeli takowy poczujesz, od razu zrezygnuj z dalszych ćwiczeń lub gry. Odpuść, zdrowie jest najważniejsze. Wiem, że nie jest to łatwe, tym bardziej, że wiele osób jest twardych i nieustępliwych, ale kontynuowanie treningu lub meczu w takim stanie może być katastrofalne w skutkach, o czym wiele osób z pewnością przekonało się już na własnej skórze. Lepiej zrobić sobie tydzień przerwy, by wykurować lekkie naciągnięcie, niż kontynuować i zerwać mięsień (długa rehabilitacja gwarantowana).
2. Okłady
Zszedłeś z meczu lub treningu z bolącą nogą? Podczas pierwszych 24 godzin od wystąpienia urazu, stosuj przede wszystkim zimne okłady. Trzymaj lód w bolącym miejscu przez 20 minut z 5 minutowymi przerwami. Po upływie 24 godzin warto polewać kontuzjowaną nogę na przemian zimną i gorącą wodą (najlepiej pod prysznicem).
3. Ibuprofen
Ból jest bardzo dokuczliwy? Jeśli tak, to sięgnij po leki zawierające w swym składzie ibuprofen. Przyjmuj je w odstępach od czterech do sześciu godzin (warto wcześniej przeczytać ulotkę). Przeciętna dawka to ok. 2 tabletki dziennie, ale w najgorszym wypadku możesz zażyć ich aż 4. Lekarstwo pomoże Ci uśmierzyć ból i zmniejszyć stan zapalny.
4. Kuruj się
Przez najbliższy tydzień staraj się nie nadwyrężać mięśni. Ogranicz ruch, korzystaj z maści przeciwzapalnych i regeneruj siły. Wylecz mięśnie do tego stopnia, by mogły normalnie funkcjonować. Pamiętaj, że wykurujesz się szybciej, gdy nie zlekceważysz bólu i zaczniesz się natychmiast leczyć.
5. Rozciągaj mięśnie
Czujesz się lepiej? Zacznij powoli rozciągać kontuzjowane mięśnie, co znacznie poprawi krążenie i przyspieszy ich regenerację.
6. Odnowa biologiczna
Basen, jacuzzi czy zwykła wanna, nieważne. Odnowa biologiczna pomaga wywołać z głębi naszego ciała pokłady pozytywnej energii, która przywraca siły i poprawia stan naszego zdrowia oraz samopoczucia.
7. Ból wciąż doskwiera
Jeżeli ból nie daje Ci spokoju, a minęły już przynajmniej dwa tygodnie leczenia na własną rękę, pora zwrócić się do specjalisty na badanie USG. Po jego wykonaniu lekarz wyznaczy odpowiedni plan rehabilitacji, która zapewne potrwa trochę dłużej, w zależności od tego jak bardzo mięsień jest uszkodzony.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.