Wszyscy Polacy znają się na polityce, piłce nożnej i medycynie. To od dawna rozpowszechniona opinia, która wcale nie mija się z prawdą. Mity zdrowotne są jednymi z najczęściej krążących w społeczeństwie. W wielu z nich tkwi ziarnko prawdy, ale większość można włożyć między bajki. Które? Oto 7 najpopularniejszych mitów zdrowotnych.
Toksyny można wypocić
Człowiek ma własny system chłodzenia, który jest niezastąpiony w wielu sytuacjach. Dzięki poceniu się, skóra uwalnia wodę, która parując zmniejsza temperaturę ciała. Pot aż w 99 % składa się z wody i minimalnej ilości soli mineralnych, białek, mocznika oraz cukrów. Toksyn nie można wypocić, bowiem nie mają one prawa znaleźć się w pocie. W prawidłowo funkcjonującym organizmie substancje toksyczne są usuwane przez jelita, nerki i wątrobę. Mimo coraz większej popularności rytuału sweat lodge (szczególnie wśród praktykujących filozofię New Age), nie ma żadnych naukowych dowodów na oczyszczającą moc potu.
Szpinak dodaje siły
Popularna niegdyś bajka propagowała szpinak jako źródło nadludzkiej mocy. Słynny Popeye, amerykański marynarz i bohater licznych komiksów oraz filmów animowanych, swoją szczególną siłę zawdzięczał właśnie szpinakowi. Sama bajka była jednak prawdziwą bujdą na resorach, która miała zachęcić dzieci do spożywania tego nielubianego przez nich warzywa. Wystarczy jednak zerknąć na zawartość żelaza, czyli pierwiastka powszechnie uważanego za źródło siły fizycznej człowieka, by przekonać się, że szpinak wypada słabo choćby przy soi lub fasoli. W 100 gramach szpinaku znajduje się zaledwie 2,8 mg żelaza. W 100 gramach białej fasoli jest 6,9 mg tego pierwiastka, a w taka sama ilości soi zawiera aż 8,9 mg żelaza.
Mokre włosy i przeziębienie
Nie wychodź z domu z mokrą głową – chyba każdy choć raz w życiu słyszał taką wskazówkę od któregoś z rodziców. Okazuje się jednak, że wychodzenie pod gołe niebo z mokrą głową nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia – nie zachorujemy, o ile nie spotkamy innych chorych. Naukowcy z Cardiff jakiś czas temu sprawdzili czy przeziębienie można złapać nie susząc dokładnie włosów. Wyniki ich badań są jednoznaczne. Chorobą zarażamy się nie za sprawą żywiołów, a w kontakcie z patogenami. Nawet jeżeli drżymy z zimna, ryzyko zachorowania nie jest wcale większe, niż gdy siedzimy w przytulnym mieszkaniu. Gdy odwiedzi nas chora osoba, dopiero wtedy pojawia się problem.
Cukier i nadpobudliwość u dzieci
Wielu przewrażliwionych rodziców obawia się, że przez nadmierne spożywanie cukru, ich dzieci będą nadpobudliwe. Nic bardziej mylnego! Żadne z przeprowadzonych eksperymentów naukowych nie wykazały jakoby glukoza ani jakikolwiek inny rodzaj cukru wpływał na zdolności behawioralne i kognitywne dzieci. Co ciekawe, to rodzice są częściej nadaktywni jeżeli chodzi o troskę dotyczącą swoich dzieci. W trakcie jednych z badań, rodziców poinformowano, że ich dzieci zażyły napój z wysoką zawartością cukru i mogą zachowywać się nieco inaczej. Było to kłamstwem, gdyż dzieci tak naprawdę spożyły napój bezcukrowy. Ale aż w 75 % przypadków rodzice „zauważyli” niepokojącą nadaktywność swoich pociech. I kto tu jest nadpobudliwy?
Picie dużych ilości nawilża skórę
Bardzo powszechne, szczególnie wśród kobiet, jest przekonanie, że picie dużych ilości wody jest jak zażywanie kremu nawilżającego. Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale woda wcale nie nawilża skóry. Żadne z licznych badań naukowych przeprowadzonych w tym kierunku nie wykazały takiej zależności. Picie dużych ilości ani wody kranowej, ani mineralnej nie wpłynie pozytywnie na gładkość skóry, jeżeli mamy z nią problem. Za suchą skórę w większości przypadków odpowiada korzystanie z twardej wody, stosowanie detergentów lub nieodpowiednich kosmetyków, a nawet warunki atmosferyczne. Częsta ekspozycja na wzbogacony spalinami deszcz może poważnie i długotrwale wysuszać skórę.
Banany powodują nadwagę
To nieprawda, że spożywanie bananów powoduje nadwagę. W jednym owocu banana jest zaledwie 0,5 g tłuszczu i 96 kalorii. To prawda, że wartość energetyczna banana jest wyższa niż innych owoców, choć jej źródłem są głównie węglowodany. Stanowią one doskonałe paliwo dla organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Popularne żółte owoce są bogate w potas, który obniża ciśnienie krwi. Nie brakuje w nich także witaminy B6, która wpływa pozytywnie na włosy i skórę. Tycie od bananów to typowy mit medyczny, rozpowszechniony przez nie mających pełnej wiedzy ludzi. Żaden ceniący się dietetyk na świecie nie wskaże na banany jako źródło nadwagi danej osoby.
Słuchanie muzyki klasycznej podnosi IQ
Powszechnie panuje przekonanie, że słuchanie muzyki klasycznej wpływa na rozwój intelektualny dziecka. Według teorii efektu Mozarta, słuchanie dzieł słynnego wiedeńskiego kompozytora podnosi IQ. Mimo iż brzmi pięknie, żadne badania naukowe nie potwierdziły tej teorii. W 2006 r. w Wielkiej Brytanii przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę badania na 8000 dzieci, słuchających muzyki klasycznej i pop oraz efektywność wykonywanych przez nie zadań. Wyniki zaskoczyły wszystkich, bowiem pokazały, że dzieci słuchające popu radzą sobie lepiej w zadaniach wymagających użycia wyobraźni od miłośników Mozarta. Inaczej jest z graniem na instrumentach, które są w stanie podnieść wskaźnik IQ nawet o 3 punkty.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
nie ma toksyn w pocie? ciekawe jak działają testy na obecność narkotyków, te które do skóry się przykłada 🙂
a okra głowa – polecam osobom z problemami z zatokami – wyjdźcie z mokrą głową – następnego dnia tak będzie głowa nap….alać że rozszarpiecie autora
pozostałe błędy zostały wytknięte już
Jesteście wiarygodni jak CKM – tam często podobne brednie można znaleść
Czym innym jest generalne osłabienie organizmu (będące efektem spaceru z mokrą głową) a czym innym złapanie choroby powodowanej przez patogeny. 😉
Tu jest kilka błędów. Banan mało tuczy, ale to zawarte w nim cukry (skrobia) tuczą, nie tłuszcz. Jeżeli zaś chodzi o szpinak, to nie w żelazie pochodzą jego możliwości, a w azotanach. Podnoszą one sprawność fizyczną przy regularnym spożywaniu.
mało ma tłuszczy* (przepraszam, zmęczenie)
azotany? azotany w nadmiarze są szkodliwe…jedz codziennie wędliny, azotanów będziesz miał nadmiar. ale nie polecam, bo serce ci wysiądzie.
Co do mokrej głowy i przeziębienia: nie jestem pewna, ale to nie jest tak, że jak organizm broni się przed zimnem jednocześnie obniża się jego odporność na bakterie i wirusy no i w konsekwencji łatwiej zachorować? taki prosty ciąg przyczynowo skutkowy
W jednym owocu banana jest zaledwie 0,5 g tłuszczu i 96 kalorii.
Chyba jednak kilo kalorii…