Bieganie to sport, który cieszy się nieustającą popularnością wśród osób, które cenią aktywność fizyczną. Wyróżnia się niskim progiem wejścia, pozwala szybko zauważyć efekty i brać udział w wielu wydarzeniach np. maratonach. Żeby komfortowo i bezpiecznie biegać, trzeba zaopatrzyć się w wygodne buty. Jak je wybrać?
Artykuł sponsorowany
Buty do biegania – jakie materiały?
Buty do biegania powstają z wielu różnorodnych materiałów. Powinno się jednak wybierać taki surowiec, który zapewni odpowiedni przepływ powietrza do stopy, by ta nadmiernie się nie pociła. Poza tym materiał musi wykazywać pożądany stopień elastyczności, by dopasowywać się do nogi podczas aktywności.
Zazwyczaj górna część butów do biegania składa się z materiału tekstylnego. Bardzo często stoi on w parze z siateczką mesh, która dzięki swojej charakterystycznej strukturze zapewnia stopom odpowiednią wentylację. Jeśli chodzi o podeszwy, to przeważnie do produkcji wykorzystuje się specjalną piankę.
Miękka pianka obecna w wielu modelach butów do biegania w eobuwie.pl niesie następujące korzyści:
- lekkość i komfort noszenia;
- odpowiedni poziom amortyzacji;
- dobra przyczepność do różnych powierzchni.
Podeszwa powinna być dopasowana do podłoża, po jakim się biega. Na wymagających terenach, np. po polnych drogach z kamieniami, sprawdzą się twardsze modele z gumy. W przypadku asfaltu lepiej postawić na dodającą sprężystości ruchom piankę.
Niektóre marki stosują technologie takie jak Repreve®. Oznacza ona, że włókna poliestrowe użyte do produkcji obuwia pochodzą z recyklingu butelek PET. Jeśli bliski jest Ci los środowiska, możesz sięgać po tego typu rozwiązania. Bardzo wygodne są również buty bezszwowe, które precyzyjnie dopasowują się do kształtu stopy.
Wybór butów do biegania – najważniejsze kwestie
Zanim zdecydujesz się na konkretny typ butów do biegania, określ swój typ stopy. Są trzy rodzaje, które pomagają w wyborze odpowiedniego modelu:
- supinująca;
- neutralna;
- pronująca.
W przypadku stóp supinującej i pronującej staw skokowy odchyla się na boki. Trzeba zatem wybrać buty, które pozwolą zachować odpowiednie ułożenie nogi. U pronatorów warto postawić na wsparcie w podeszwie, a u supinatorów na jak najlepszy stopień amortyzacji.
Na wysoki poziom amortyzacji powinny zdecydować się osoby o większej masie ciała, czyli np. powyżej 100 kg. Jeśli biegasz po twardym podłożu, takim jak asfalt, również będzie to bardzo ważne. Gdy zazwyczaj wybierasz szlaki i ścieżki w lesie, potrzebujesz produktu o wysokiej przyczepności i ochronie np. przed kamieniami. Pary na szczególnie wymagające trasy wyglądem przypominają nieco modele trekkingowe.
Buty do biegania powinny być właściwie dopasowane do Twojej stopy – nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne. Przymierz je w sklepie stacjonarnym i upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w palcach, a pięta jest stabilnie osadzona i nic nie powoduje Twojego dyskomfortu.
Kiedy wybierzesz już odpowiedni rodzaj obuwia pod względem amortyzacji czy materiału podeszwy, możesz skupić się na designie modeli. W sklepie eobuwie.pl znajdziesz mnóstwo ciekawych opcji w wielu wariantach kolorystycznych. Najlepsi producenci oferują zarówno stonowane, jak i bardzo wyraziste odcienie. Do najpopularniejszych należą m.in.:
- czarne;
- szare;
- niebieskie;
- zielone;
- czerwone.
Przed zakupem konkretnego modelu warto też zapoznać się z opiniami innych biegaczy. Sportowcy często dzielą się spostrzeżeniami na temat różnych butów i polecają te, które sprawdziły im się najlepiej.
Cena butów do biegania
Przed rozpoczęciem poszukiwań butów do biegania określ swój budżet. Ceny sportowych modeli z nowoczesnymi technologiami są bardzo zróżnicowane. Można znaleźć warianty zarówno za nieco ponad 100 złotych, jak i za 1000 złotych i więcej. Wiele zależy m.in. od producenta, wykorzystanych materiałów i parametrów dotyczących amortyzacji.
Jeśli biegasz amatorsko, tańsze modele zdecydowanie Cię usatysfakcjonują. To też dobra opcja dla osób, które rzadko wykonują taki trening. Natomiast profesjonalni biegacze i sportowcy myślący o maratonach powinni postawić na nieco bardziej zaawansowane pary.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.