Nie tylko fastfoody są niezdrowe. Istnieje wiele produktów spożywczych, których jedzenie powinniśmy ograniczyć do minimum lub całkowicie usunąć z naszej diety.
Chcesz zadbać o sylwetkę, a nie wiesz co jeść? Oto 10 produktów spożywczych, które pomogą Ci schudnąć. Jednak nie zapomnij, by najpierw wyeliminować lub ograniczyć niezdrowe jedzenie z codziennego jadłospisu.
Ważne, że naturalny… prawie.
Nie ma to jak keczup i pomidory. Jako wytrawny parówkożerca obyć się bez nich nie mogę, choć może i powinienem. Keczup keczupowi nierówny, dlatego przy jego wyborze koniecznie sprawdźcie etykietę, a konkretnie poszukajcie informacji z czego został wytworzony. Jeśli na bazie sosu pomidorowego lub koncentratu, to taki produkt powinniście z miejsca odłożyć na sklepową półkę. Jeśli już, to szukajcie produktu z większą zawartością naturalnych składników. Warto zauważyć, że sam pomidor zawiera bardzo dużą dawkę likopenu, który działa przeciwnowotworowo, wpływa na długowieczność, a także chroni przed cukrzycą, zawałem i innymi problemami kardiologicznymi.
Dodatki spod znaku „E”
A co z parówkami? Wokół nich również narosło sporo mitów. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na zawartość mięsa – im wyższa, tym lepiej (minimum 70%). Nie jest na pewno tak, że wszyscy producenci parówek wpychają w nas same śmieci, lecz warto zwrócić uwagę na skład samej parówki. Niestety, choć parówka wydaje się dość prostym produktem spożywczym, to często naszpikowana jest szkodliwymi dla zdrowia dodatkami spod znaku „E”. W główniej mierze są to fosforany (np. E450, E451, E452), których zadaniem jest konserwacja wędliny przed zepsuciem. Problem w tym, że wspomniane związki zaburzają wchłanianie wapnia, co niekorzystnie wpływa na wzrost kości u dzieci oraz kobiet, często również powoduje rozwój osteoporozy.
Straty nie do nadrobienia
Z pieczywem i makaronami również jest mały problem. Chrupkość, ziarna zbóż znajdujące się na powierzchni oraz smak zachęcający do zakupu. Jednak warto wiedzieć, że w procesie produkcji, wymienione produkty tracą nawet do 85% minerałów.
Płatki śniadaniowe zamień na owsiane i musli
Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam również płatki śniadaniowe, zresztą uważam, że są doskonałym źródłem energii. Jeden haczyk: nie należy spożywać ich zbyt często, bowiem mają dużą zawartość cukru i sodu. Dlatego pomyślcie nad zamianą na płatki owsiane i musli.
Dwie strony ziemniaka
Czy nie wyobrażacie sobie obiadu bez ziemniaków? I bardzo dobrze, bowiem są bogatym źródłem witaminy C oraz solidnym źródłem energii. Jednak mają też swoją ciemną stronę. Całkiem niedawno Naukowcy z Harvard Medical School udowodnili, że każda forma ziemniaka może powodować problemy z ciśnieniem krwi. A wszystkiemu winna skrobia (źródło węglowodanów). Dlatego w miarę możliwości, postarajcie się ograniczyć ich spożywanie.
Kwas fosforowy = regulator kwasowości
Ciężko wyobrazić sobie życie bez napojów gazowanych, jednak ich obecność w naszym życiu warto ograniczyć do minimum ze względu na zawartość kwasu fosforowego (regulator kwasowości). Wypłukuje wapń z organizmu, mocno go osłabiając. W połączeniu z alkoholem sieje ogromne spustoszenie.
Powyższe produkty spożywcze postaraj się ograniczyć lub wyeliminować na stałe ze swojej diety. Mamy nadzieję, że dzięki nam zmienisz swoje nawyki żywieniowe. Powodzenia!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.