Wielkimi krokami zbliża się 14. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego – największego krajowego, wydarzenia, zrzeszającego miłośników świata gór i szeroko rozumianego outdooru. Jednym z jej głównych punktów będzie konkurs „Szmata za szmatę”, którego ideą jest wybór najsilniejszego człowieka w Polsce.
Festiwalowa publiczność nie ujrzy jednak mocarzy ciągnących tira czy przerzucających tony żelastwa. Rywalizacja polega bowiem na największej liczbie podciągnięć na specjalnym drążku, tyle, że …na jednej ręce, alternatywnie oburącz, ale z 30 kg obciążeniem. Czy znajdą się śmiałkowie chętni do podjęcia rękawicy? Przekonamy się już niebawem! Na najlepszych, oprócz uznania kilkutysięcznej publiczności, czekają cenne nagrody rzeczowe od sponsora konkursu. Reasumując: siłacze pilnie poszukiwani; rozpoczynamy zapisy!
W poprzednich latach Festiwal regularnie przyciągał kilkutysięczną publiczność. Nie inaczej zapowiada się tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 2 – 4 grudnia na terenie Pawilonu Dydaktyczno – Sportowego przy krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Jednym z flagowych punktów imprezy będzie konkurs „Szmata za szmatę”. Udział w rywalizacji mogą wziąć wszyscy chętni, którzy pragną zmierzyć się z konkurentami w ilości podciągnięć na specjalnym drążku.
Tegoroczna edycja przewiduje 2 kategorie, w tym jedną polegającą na kultowym w środowisku wspinaczy„dawaniu ze szmaty”, czyli podciąganiem ze zwisu na jednej ręce. Drugą kategorią będzie podciąganie oburącz nachwytem, z zawieszonym przy ciele 30 kg balastem. Eliminacje do konkursu odbywać się będą w dniach 25.11 – 01.12. w sklepie górskim MOKO w Krakowie przy ulicy Zyblikiewicza 2. 10 osób, które osiągną w nich najlepsze wyniki – po 5 z obu kategorii – zmierzą się w finałowej walce o nagrody. Odbędzie się ona ostatniego dnia festiwalu i poprzedzi gwóźdź programu – wręczenie nagrody Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Szczegółowy Regulamin konkursu dostępny jest na stronie jego Patrona Medialnego: http://wspinanie.pl/wp-content/uploads/2016/11/Szmata-za-szmatę-regulamin-konkursu.pdf.
Obie, niezwykle ciężkie kategorie, wiążą się z dużym wyzwaniem – z jednej strony wymagają sporej krzepy, z drugiej – dobrej techniki i strategii działania. Do tego dochodzi odporność psychiczna. Jak zatem – zdaniem Ryszarda Emilewicza, zwycięzcy „Szmaty” z lat 2014 i 2015 – przygotować się do rywalizacji w konkursie? Jaki wybrać rodzaj treningu i na co postawić nacisk? – „To zależy od poziomu wyjściowego i indywidualnych cech antropometrycznych. Na pewno należy połączyć nacisk na trening ogólnorozwojowy z nastawieniem na rozwój siły względnej z ewentualną redukcją masy ciała. Znakomitym trenażerem jest drabina Bachara, niestety w Krakowie już publicznie niedostępna. Gorąco polecam metodykę gimnastyczną, moim zdaniem najlepszą do kształtowania sprawności motorycznych. To prawda, że lekka atletyka jest królową sportu, ale matką niewątpliwie jest gimnastyka.”
Ryszard Emilewicz w akcji podczas 13. KFG. Fot. – Adam Kokot.
Trudno nie przyznać racji p. Ryszardowi, jeśli wziąć pod uwagę wyniki „Szmaty” z 2 ostatnich lat i nokaut, jaki w finałowym starciu fundował swoim rywalom. Czy w tegorocznej edycji znajdzie się ktoś, kto zdoła nawiązać z nim rywalizację? Liczą na to organizatorzy konkursu, stąd jego promocja skierowana poza środowisko wspinaczy – na siłownie i do klubów fitness. Nikt nie jest wykluczony – każdy, kto czuje się na siłach, będzie mile widziany w sklepie MOKO na eliminacjach, gdzie, jeszcze bez presji licznej publiczności, będzie mógł spróbować swoich sił w jednej z wybranych kategorii.
Warto podkreślić, iż laureaci – łącznie 6 osób z 3 pierwszych miejsc w obu kategoriach – mogą liczyć na vouchery na zakup sprzętu marki Marmot, sponsora konkursu. Dodatkowo, na zniżki na zakup jego produktów mogą również liczyć osoby, które znajdą się poza konkursowym podium.
I wreszcie ostatni, zdaniem Ryszarda Emilewicza powód, dla którego warto stanąć do rywalizacji w konkursie… Co sprawia, iż po raz kolejny – o ile na drodze nie staną przyczyny losowe – weźmie on udział w konkursie? – „Dobra zabawa, atrakcyjne nagrody. Ponadto dla mnie jest to sposób na zachowanie kolejnej młodości”.
Źródło: Raven
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.