Kiedy najlepiej i najtaniej kupić rower? Nasi stali eksperci rozwiewają wątpliwości. Obiecujemy, że tej jesieni kupicie wymarzony rower w dobrej cenie.
Zakup roweru to nie lada wyzwanie, tym bardziej biorąc pod uwagę szereg aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Jednak w niniejszym poradniku skupimy się na nieco innej stronie zakupowych rozterek, a mianowicie, wspólnie z naszymi ekspertami z sieci specjalistycznych sklepów rowerowych Bike Atelier, ustalimy kiedy jest najlepszy moment na zakup jednośladu. Do dzieła.
Jesienne wyprzedaże
Jeśli planujemy zakup roweru, to teraz jest bardzo dobry do tego moment. W sklepach obowiązują posezonowe ceny, a jednoślad można zakupić średnio o ok. 15% taniej. Wyprzedaże rozpoczynają się zwykle na jesieni, gdy do sprzedaży wprowadzane są modele na przyszły sezon. Te z poprzedniego można wtedy zakupić po bardzo atrakcyjnych cenach – mówi Marcin Stypka, z sieci specjalistycznych sklepów rowerowych Bike Atelier.
– W październiku ceny jednośladów na wyprzedaży nie różnią się znacznie od tych wczesną wiosną. Teraz jednak mamy zdecydowanie większy wybór. Przeceny dopiero się rozpoczęły, a w nowym roku możemy mieć problem ze znalezieniem roweru w promocyjnej cenie, w preferowanym kolorze i odpowiednim rozmiarze – dodaje.
Średnio ceny rowerów spadają o 10-15%, choć niektóre marki pozwalają sobie na większe obniżki, nawet o 45%. Według naszych szacunków w okresie jesienno-zimowym sprzedaje się ok. 25% kolekcji. – Promocje dotyczą rowerów do każdej odmiany kolarstwa – do kolarstwa górskiego, szosowego, czy też przełajowego, a także do jazdy miejskiej i turystycznej. Tanieją też kolekcje sezonowe, takie jak odzież letnia, buty. Możemy również liczyć na wyprzedaże ostatnich sztuk części, czy akcesoriów – tłumaczy Marcin Stypka.
Cena to nie wszystko
Kupno roweru po sezonie to najlepsze rozwiązanie dla kogoś, dla kogo najistotniejszym czynnikiem decydującym o zakupie jest cena. Trzeba się liczyć co prawda z tym, że po zakupie może nie być możliwości – z powodu deszczowej, jesiennej pogody – przetestowania naszych „dwóch kółek” w terenie, ale zaoszczędzone pieniądze powinny tę „niedogodność” zrekompensować.
Jeśli schowamy nowo zakupiony jednoślad w ciepłym garażu, to na wiosnę, po napompowaniu dętek rower będzie w pełni gotowy do jazdy. Nie zmarnujemy pierwszych wiosennych promyków słońca i od razu, pierwszego dnia dobrej pogody będziemy mogli rozpocząć sezon rowerowy.
- Na co zwrócić uwagę kupując rower?
- Rowery elektryczne. Co warto o nich wiedzieć?
- TOP-10: rowery miejskie
- Najlepsze rowery marki Merida do 1500 zł
Jesień to dobra pora na odwiedzenie sklepu rowerowego nie tylko z powodu niższych cen. Możemy liczyć wtedy na większą ilość czasu, którą może poświęcić nam sprzedawca i bardziej precyzyjne doradztwo. Więcej dowiemy się zatem o towarze, a także sprzedawca więcej dowie się o naszych preferencjach i potrzebach, dobierając dla nas najbardziej właściwy model.
Po sezonie kolejki są zdecydowanie krótsze, a co za tym idzie także czas oczekiwania na przeprowadzenie naprawy w serwisie znacznie się skraca. Eksperci zalecają wykonanie przeglądu właśnie jesienią. Unikniemy w ten sposób kolejek na wiosnę, a odpowiednie przygotowanie roweru sprawi, że w dobrym stanie przetrwa on „zimowy sen” i nie doprowadzimy do korozji.
Nowe kolekcje
Jesień to również dobry okres dla koneserów „dwóch kółek” oraz miłośników nowinek. Trafiają wtedy do sklepów nowe kolekcje na kolejny sezon – zarówno kolekcje rowerów, jak i odzieży, części oraz akcesoriów rowerowych. Zauważalny jest transfer technologii z droższych do tańszych modeli. Dzięki temu w coraz tańszych rowerach można spotkać ciekawie zaprojektowane i świetnie wykonane ramy z prowadzonymi wewnątrz rur przewodami, większą ilość biegów, hamulce tarczowe czy amortyzatory z tłumieniem olejowym i blokadą – mówi Marcin Stypka.
Obserwując światowe trendy można przypuszczać, że w najbliższych latach na rynku polskim nastąpi gwałtowny rozwój segmentu rowerów elektrycznych. Drugim kierunkiem jest zwiększenie oferty rowerów o zastosowaniu sportowo-rekreacyjnym, w przedziałach cenowych zarezerwowanych dotychczas dla modeli przeznaczonych do ścigania. Najważniejsze nowe segmenty rowerów o takim zastosowaniu to m.in. szosowe rowery długodystansowe, rowery typu „gravel”, czyli szosówki radzące sobie także na ścieżkach leśnych i szutrze, a także rowery górskie na oponach o większej szerokości (2,8-3,0 cala).
Jak nie teraz, to kiedy? Chyba tylko za rok. Dlatego koniecznie skorzystajcie z naszych wskazówek i kupujcie rower jesienią. Mamy nadzieję, że nowo nabyte „cacko” sprawi Wam wiele niezapomnianych rowerowych przygód. Szerokiej drogi!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Naprawdę sponsorowany artykuł o niczym. Absolutnie o niczym. Chce kupić rower i nic się tu nie dowiedziałem. Masakra.