Zakup halówek piłkarskich to nie lada zagwozdka. Jakie kupić i na co zwrócić uwagę? W wyborze pomoże nam Kamil Jeleń, kapitan MKF Solne Miasto Wieliczka (klub występuje w Futsal Ekstraklasie).
W okresie jesienno-zimowym halówki piłkarskie cieszą się szczególną popularnością. Piłkarze zamieniają boiska trawiaste na hale sportowe lub sztuczne nawierzchnie, tak więc korki idą w odstawkę. Do gry wchodzą torfówki i halówki. Skupiamy uwagę na tych drugich, rozkładając je na czynniki pierwsze.
Rozeznanie cenowe i ustalenie budżetu
Na halówkach nie warto oszczędzać, chyba że jesteś uczniem, który używa ich tylko i wyłącznie w szkole jako buty na przebranie lub korzystasz z nich typowo rekreacyjnie. W porównaniu do korków piłkarskich, obuwie przeznaczone na halę jest ciut tańsze. Najdroższe modele zaczynają się od ok. 300 zł.
Twoim pierwszym zadaniem jest ustalenie budżetu, wiedząc ile możesz wydać, będziesz mógł wytypować modele, które są w Twoim zasięgu, oczywiście z naszą pomocą. Zdecydowanie ułatwione zadanie mają osoby, które na co dzień występują w klubach – zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych – zazwyczaj mogą liczyć na dofinansowanie. Wysokość zależy od finansów klubu i jego statusu (prestiż, liga, pozycja w tabeli).
Idealne dopasowanie
– Najistotniejszym elementem w całej układance związanej z wyborem halówek jest dopasowanie. W przeciwieństwie do korków, obuwie na halę powinno być dobrane niemal na styk. Do tego powinno posiadać technologie, które zapewnią stabilizację zarówno stawu skokowego, jak i śródstopia, co uchroni przed niechcianymi urazami. Halówka jest sportem bardzo kontaktowym, jak również intensywnym, stąd o uraz naprawdę nietrudno. Bardzo ważną rolę ochronną pełnią: wkładka do butów (dzięki niej stopa pozostaje w jednej pozycji), specjalny kołnierz wraz ze wzmocnioną piętą (stabilizują stopę), ten drugi dostępny jest w najnowszych i najbardziej zaawansowanych modelach – mówi Kamil Jeleń, kapitan MKF Solne Miasto Wieliczka, król strzelców ubiegłego sezonu I ligi futsalu.
Nike MagistaX Proximo II IC to nie nowo odkryta planeta, a but, który posiada wszystko to, o czym wspomniał Kamil, a nawet i więcej. Odpowiednio wyprofilowana cholewka wyposażona w trójwymiarową teksturę gwarantuje precyzję, a system amortyzacji Lunarlon z dwoma warstwami pianki zapewnia sprężystość i dynamikę podczas stawiania kroków.
Cholewka i szpic
– Jeśli chodzi o aspekty typowo piłkarskie, to zdecydowanie najważniejszymi elementami buta halowego są cholewka oraz szpic. Nie bez powodu wielu halowców decyduje się na obuwie materiałowe tzw. „halówki szmaciane”, nawiązujące swym wyglądem trochę do taniego obuwia szkolnego. Są lżejsze od buta skórzanego czy tego z syntetyku, a przy tym wyprofilowane w taki sposób, aby piłka trzymała się bliżej stopy. Ponadto takie halówki zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu stopy się nie pocą, a tym samym nie ślizgają po bucie. Dzięki swej konstrukcji są nieco bardziej elastyczne i dają większą swobodę ruchu. Warto zwrócić uwagę, że piłka halowa jest mniejsza, a zarazem cięższa od klasycznej futbolówki, stąd ważne jest, aby szpic buta halowego posiadał dodatkową nakładkę/warstwę, która wspomoże zawodnika, umożliwiając mu zachowawcze kopnięcie piłki czubkiem obuwia tzw. szpicem. Co więcej, pomoże nadać uderzeniu odpowiedniej mocy. To niezwykle istotne, na hali decyzje podejmuje się w ułamku sekundy, co nierzadko może zadecydować o losach meczu – dodaje piłkarz.
Joma Top Flex to halówki, które są cenione przez wielu profesjonalnych halowców i nic dziwnego, bowiem solidna konstrukcja obuwia zapewnia naturalne wsparcie podczas gry. Wystarczy zwrócić uwagę na elementy składowe buta – cholewkę oraz wzmocniony szpic, który wspiera gracza podczas gry. Wszystko to w parze z zaawansowanymi technologiami oraz niezłą żywotnością i przyczepnością podeszwy, gwarantuje odpowiednie przygotowanie do meczu pod kątem samego sprzętu.
Podeszwa i żywotność
– Przed ostatnim aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest podeszwa. Biorąc pod uwagę stan i wykonanie nawierzchni w wielu polskich halach sportowych (my halowcy, stykamy się z tym problemem na co dzień), odgrywa ona niebagatelne znaczenie, wpływając znacząco na przyczepność i amortyzację. Dobre buty halowe powinny posiadać zaawansowane technologie odpowiedzialne za wyżej wymienione właściwości. Odpowiednio dobrane halówki nie tylko wpłyną na zwrotność i dynamikę podczas gry, ale również uchronią przed kontuzjami stawów. Istotna jest również żywotność samego buta. Zazwyczaj obuwie wykonane ze skóry jest trwalsze. Jeśli chodzi o podeszwę, to jej sekret tkwi w konstrukcji, istotny jest materiał z jakiego została wykonana – najlepiej spisuje się guma (ściera się dłużej). Ponadto nie bez znaczenia jest również charakterystyczny wzór, który znajduje się na całej długości spodu buta np. charakterystyczne wypustki w kształcie strzałek. Warto zwrócić na niego uwagę – radzi Kamil Jeleń.
Adidas X 16.3 Indoor Shoes to obuwie, które wyposażono w podeszwę zewnętrzną Chaos, gwarantującą niezrównaną prędkość na nawierzchni halowej i kompresyjną cholewkę techfit, zapewniającą dokładne i natychmiastowe dopasowanie do stopy. Co istotne, w tym modelu stopy nie pocą się, a brud, który się na nich pojawia można z łatwością usunąć za pomocą szmatki.
Design
– O gustach się nie dyskutuje, dlatego ta część jest bardzo indywidualna. Z pewnością dla wielu osób wygląd halówek odegra kluczową rolę podczas wyboru, jednak w pierwszej kolejności polecam zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty, które z całą pewnością mogą w jakimś stopniu pomóc w grze. Niemniej jednak nie zaszkodzi, jeśli but będzie wyglądał designersko, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku – podsumowuje Kamil Jeleń.
Nike HypervenomX Proximo II IC to stylowe halówki wyposażone w cholewkę z kołnierzem Dynamic Fit, który utrzymuje stopę na miejscu. Linki Flywire stabilizują stopę, a Technologia NikeSkin gwarantuje idealne dopasowanie i doskonały kontakt z piłką. Całość uzupełnia podeszwa środkowa z pianki Phylon i wyprofilowana wkładka, które zapewniają lekkość, amortyzację oraz wsparcie.
Podsumowanie
Podsumowując, podczas wyboru zwróćcie uwagę na cenę, odpowiednie dopasowanie, konstrukcję cholewki oraz szpica, rodzaj podeszwy, jak również wytrzymałość samego buta, objawiającą się w zastosowanych materiałach. Całość uzupełniać powinien ciekawy, przykuwający wzrok design. Dokonajcie wyboru z zachowaniem zdrowego rozsądku, no chyba, że chcecie błyszczeć jak seledynowa lebijka treningowa. Mamy nadzieję, że i tym razem skorzystacie z naszych porad i wkrótce wrócicie po więcej, bo w przypadku halówek piłkarskich nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.
wiadomo, że design na ostatnim miejscu, chyba że wybiera się buty dla dziecka. Ale pamiętajcie, ze mają wam posłużyć minimum dwa sezony, więc celowałbym w copa mundiale czy inne kaisery. czasem lepiej zainwestować