Motorola Moto 360 Sport to smartwatch dedykowany aktywnym użytkownikom… aby na pewno?! O tym, jak urządzenie spisało się podczas treningów i czy w ogóle warto w nie zainwestować, dowiecie się w niniejszej recenzji.
Zacznij od naszego poradnika, dzięki któremu wybierzesz idealny czasomierz sportowy. Następnie, zajrzyj do super zestawienia, które ostatecznie rozwieje Twoje wątpliwości, wskazując najlepsze zegarki i smartbandy dedykowane aktywnym.
Dokładnie rok po premierze pierwszej generacji Moto 360, Lenovo, które przejęło Motorolę, wydało Moto 360 2, którą testowaliśmy dla Was całkiem niedawno. Wraz z nią pojawił się również model dedykowany sportowcom i to właśnie to urządzenie jako pierwsze znalazło się na mojej liście życzeń. Jednak rzeczywistość szybko zweryfikowała moje plany (produkt pojawił się na naszym rynku później niż planowano) i test sportowego modelu musiałem odłożyć w czasie. W końcu na szczęsście się doczekałem.
Warto dodać, że producent pozostał przy pierwotnej koncepcji, przez co różnica między Moto 360 2 a Moto 360 Sport jest naprawdę niewielka.
Dane techniczne
Specyfikacja Motorola Moto 360 Sport
Dane podstawowe | |
Producent | Motorola |
Model | Moto 360 Sport |
Waga | 54 g |
Ekran | |
Typ | LCD 1.3", rozdzielczość 360x330, 376ppi |
Kluczowe podzespoły | |
Bateria | ładowanie bezprzewodowe |
Łączność | |
WiFi | TAK |
GPS | TAK |
Bluetooth | TAK |
Wyposażenie, design i ergonomia
W eleganckim i solidnym opakowaniu znalazłem: smartwatch Motorola Moto 360 Sport wraz z silikonowym paskiem, stacją dokującą oraz ładowarką micro USB.
Zegarek prezentuje się równie dobrze, co w przypadku flagowego modelu. Na minus trzeba jednak odnotować fakt, że wspomniany wyżej pasek przyciąga kurz.
W wersji Moto 360 Sport, dół wyświetlacza ponownie zostaje ucięty, co jest trochę irytujące – aż prosi się, by ekran był większy. Może następnym razem. Oczywiście, w moje ręce wpadł smartwatch z ekranem LCD o średnicy 35 milimetrów (1,37 cala) i rozdzielczości 360 x 325 pikseli (263 ppi). W pełnym słońcu za sprawą przejścia z ciemnego ekranu na jasny widoczność była całkiem dobra.
Sercem Moto 360 Sport jest czterordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 400, współpracujący z 512 MB pamięci operacyjnej. W zegarku zamontowano także 4 GB wewnętrznej pamięci dla danych, moduł Bluetooth 4.0 LE, kartę Wi-Fi IEEE 802.11 b/g, moduł GPS (a to nowość!), mikrofon oraz komplet czujników – akcelerometr, czujnik oświetlenia, żyroskop i optyczny pulsometr.
Korzystanie ze smartwatcha jest dziecinnie proste. Nawet podczas aktywności fizycznej nie czuć jego obecności na nadgarstku. Zegarek wyposażono w jeden stylowy przycisk z logiem Motoroli, który po dłuższym przytrzymaniu włączy lub wyłączy urządzenie. Ponadto umożliwi przechodzenie pomiędzy funkcjami, którymi możemy sterować za pomocą dotyku. Jeśli chodzi o jego funkcjonowanie to mam ogromne zastrzeżenia. Co jakiś czas przycisk się wciskał i jedyną opcją na przywrócenie go do życia było podważenie go.
To był koszmar – jeśli Wam również zdarzał się ten problem, to koniecznie dajcie znać w komentarzach. Czyżby przycisk był najbardziej awaryjną częścią tego modelu?
System, parowanie, aplikacje, społeczność
Pracą Moto 360 Sport zarządza system Android Wear. Oznacza to, że wybierając zegarek firmy Motorola otrzymamy dostęp do bogatej listy różnorodnych aplikacji – do wyboru, do koloru.
Urządzenie współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Android (od wersji 4.3), jest także kompatybilne z urządzeniami firmy Apple (od modelu iPhone 5 i iOS 8.2).
Parowanie gadżetu zajęło mi dłuższą chwilę, a wszystkiemu winne wymagane aplikacje i ich aktualizacje, bez których ani rusz. Do poprawnej synchronizacji zegarka z telefonem niezbędne okażą się: Motorola Connect oraz Android Wear. Aplikacje są proste i w pełni czytelne, co sprawia, że nawet laik da sobie radę z ich obsługą.
Ponadto pokusiłem się o zainstalowanie aplikacji do aktywności fizycznej – Moto Body, lecz ta okazała się na tyle uboga, że musiałem z miejsca przesiąść się na Endomondo. Oczywiście, warto dodać, że producent nie oferuje własnej platformy społecznościowej, a szkoda.
W akcji
Na ratunek GPS! Gdyby nie on, to smartwatch bez połączenia ze smartfonem byłby praktycznie bezużyteczny. I nie pomogłoby nawet Wi-Fi. A tak można liczyć na dokładne pomiary przebytego dystansu oraz prędkości, co dla aktywnych będzie na wagę złota.
Ponadto smartwatch mierzy również puls z nadgarstka, ale wyniki nie są tak dokładne, jak można byłoby tego oczekiwać. Jednak tak jak wspominałem poprzednim razem, różnicę da się przełknąć. Sportowe możliwości rozszerza aplikacja, ale mimo to jest dość uboga, stąd uważam, że użycie w nazwie słowa „Sport” jest lekkim nadużyciem np. w porównaniu do najlepszych multisportowych zegarków. Aktywność dobowa: cele, kroki, spalone kalorie i monitor snu – kropla w morzu potrzeb, dlatego myślę, że sprzęt ten bardziej przyda się smartfonowcom aniżeli aktywnym pełną gębą.
Na ekranie smartwatcha można w łatwy sposób sprawdzić powiadomienia, aktualną pogodę, zaplanowane spotkania, odczytać e-maile lub przychodzące wiadomości tekstowe. Wszystko odbywa się bez przeszkód. Co więcej, kiedy smartwatch jest podłączony do smartfona, można z jego pomocą odpisać na wiadomość, wysłać do kogoś SMS-a lub maila, korzystając z kontaktów i dyktowania głosowego. Jedynym “ale” jest fakt, że nie można prowadzić rozmów. Poza tym, wszystko działa bez większych zastrzeżeń.
Dodatkowym ułatwieniem w codziennej obsłudze są aktywne pola wyświetlane na tarczy zegarka, tzw. Live Dials. Mogą one informować nas na bieżąco o ważnych zdarzeniach, poziomie naładowania baterii, czy aktualnej pogodzie, a nawet być skrótem do najważniejszych aplikacji. Ponadto smartwatch wyposażono jeszcze w stoper i budzik.
Zegarek posiada klasę wodoszczelności IP67, co oznacza, że poradzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, potem, a także umożliwi wskoczenie pod prysznic. W teorii smartwatch powinien wytrzymać do 30 minut pod wodą na głębokości 1 metra, ale według mnie lepiej nie ryzykować, co podkreśla również sam producent.
W 46-milimetrowej wersji, którą dla Was testowałem, znajdziemy ogniwo o pojemności 400 mAh. Taki akumulator gwarantuje pracę zegarka przez dwie pełne doby, i w rzeczywistości faktycznie tak jest – szału nie ma.
Podsumowanie i ocena
Motorola Moto 360 Sport to dobry smartwatch zarówno dla osób, które szukają przedłużenia telefonu, jak i ludzi, którzy rekreacyjnie ćwiczą. Świetnie wygląda, jest lekki, a do tego prosty w obsłudze. Oczywiście, daleki jestem od stwierdzenia, że sprzęt ten zadowoli wymagających, tym bardziej biorąc pod uwagę cenę. Niestety, smartwatch boryka się z kilkoma problemami, a jeden z nich (wciskający się przycisk) obniża jego loty, decydując o ostatecznej ocenie.
ZALETY
|
WADY
|
Witam.
Czy gps dziala podczas buegu tskze bez telefonu ? Czy paruje sie bez problemu z iphonami i jak wygladaja funkcjonalnosci na tych telefonach ?