Dlaczego warto jeździć na rowerze? Udowadniamy, że godzina jazdy może mieć zbawienne skutki dla organizmu i nie tylko!
No dobra, ja tutaj o korzyściach, a przecież najpierw trzeba pójść do sklepu. Na szczęście mamy dla Was poradnik, który wskaże Wam na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru.
Korzyści dla organizmu
Chyba nie ma przyjemniejszej aktywności fizycznej niż jazda na rowerze. Dzięki niej rośnie sprawność całego układu mięśniowego. Wbrew pozorom w czasie jazdy pracują nie tylko nogi i plecy, ale niemalże wszystkie grupy mięśniowe.
Szybsze pedałowanie aktywuje układ oddechowy, zwiększając pojemność płuc (wydolność organizmu) i skuteczność działania. Pobudzony układ krążenia zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej i pozytywnie wpływa na obniżenie ciśnienia. Ponadto gubimy kalorie, w konsekwencji zrzucając zbędne kilogramy.
Już godzina treningu potrafi zrobić swoje, co dokładnie dzieje się w organizmie?
10 minut
Organizm przestawia się na nieco intensywniejszy tryb działania. Pierwszy szok, nieuchronny zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ruchu, mija. Oddech i serce pracują już w normalnym tempie i zostaje tylko frajda z szybkiej jazdy.
20 minut
Zaczyna spadać poziom kortyzolu w twoim organizmie. To hormon stresu, którego nadmiar jest odpowiedzialny za takie rzeczy jak depozyty tkanki tłuszczowej, ścieńczenia skóry czy rozstępy. Redukcja kortyzolu to łatwiejsze zasypianie i sprawniejszy metabolizm.
40 minut
Po tym czasie twój organizm wyczerpał już cały zapas glukozy we krwi i zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Jesteś w pełni dotleniony, a to oznacza zarówno łatwość w łączeniu logicznych faktów, jak i zwiększoną kreatywność. Cokolwiek cię czeka w ciągu dnia, stawisz temu czoła, zwłaszcza jeśli rowerem dojeżdżasz do pracy.
45 minut
Przysadka mózgowa produkuje endorfiny i serotoninę, czyli naturalne środki przeciwbólowe odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Oprócz zwyczajnej satysfakcji może wzrosnąć Twoja pewność siebie. Mija poczucie odrętwienia, rośnie entuzjazm.
60 minut
Zaczynają oddziaływać efekty psychiczne – satysfakcja z pełnej godziny jazdy połączona z wszystkimi fizycznymi efektami, które dała ci godzina ciągłego wysiłku, nawet jeśli nie był zbyt intensywny. Podczas godzinnej przejażdżki na rowerze spalisz ok. 350 kcal.
Pozostałe beneficja
Oszczędzasz czas i pieniądze
Zacznijmy od tych drugich. Jazda na rowerze to czysty zysk nie tylko dla organizmu, ale i dla kieszeni. Kupno i utrzymanie jednośladu jest znacznie tańsze niż innego pojazdu, a do tego odpadają wszelkie opłaty związane z jego utrzymaniem, a to już naprawdę całkiem sporo.
W dodatku jeśli wolisz jeździć rowerem po mieście, np. do pracy, prawdopodobnie i tak szybciej dotrzesz na miejsce, podczas gdy w samochodzie ciągle mógłbyś stać w korkach. Nic dziwnego, rower jest zawsze gotowy do podróży. Biorąc pod uwagę, że możesz stać bezczynnie na przystanku tramwajowym lub autobusowym (spóźnienia komunikacji miejskiej to norma) bądź samochód odmówi posłuszeństwa i nie odpali (usterki się zdarzają), tak więc rower jest o wiele bardziej ekonomiczny i mobilny.
Dbasz o środowisko i lepiej poznajesz otoczenie
Co więcej, wybierając rower dbamy o środowisko, ponieważ jednoślad nie wydziela spalin. W dzisiejszych czasach, kiedy liczba samochodów na ulicach wciąż i wciąż rośnie, rower wydaje się idealną alternatywą, by choć trochę poprawić sytuację w największych miastach. Nic dziwnego, że w wielu krajach, rower już stał się jednym z najpopularniejszych środków transportu. Co więcej, statystyki pokazują jasno, że to właśnie w miastach, w których jednoślad bryluje na ulicach, ludzie żyją dłużej. Dlatego warto włączyć się do walki ze smogiem – oczywiście, nie namawiam, by jak „zieloni” przywiązywać się do drzew czy znaków drogowych, ale zmiana środku transportu w okresie wakacji na pewno nikomu nie zaszkodzi, a z pewnością wyjdzie na dobre.
Co istotne, stawiając na rower nie ograniczasz się do jazdy wytyczonymi drogami, możesz kombinować, poznając swoje miasto na nowo i doceniając jego uroki, których wcześniej nie dostrzegałeś. Możesz także parkować jednoślad praktycznie gdziekolwiek zechcesz, tym bardziej, że miejsc przeznaczonych do tego celu nie brakuje.
Niwelujesz ryzyko wypadku
Statystyki są bezwzględne. Liczba wypadków drogowych wciąż jest wysoka, co nie zmienia faktu, że niebezpieczne zdarzenia z udziałem rowerzystów występują rzadziej niż w przypadku pieszych i kierowców samochodów. Oczywiście, należy zachować ostrożność, odpowiednio przygotować rower do jazdy, a także przestrzegać przepisów drogowych. Trzymając się wyżej wymienionych zasad, będziesz mógł cieszyć się jazdą bez obaw o czyhając tuż za rogiem zagrożenia.
No to skoro znasz już wszystkie korzyści, to teraz nie pozostało Ci nic innego, jak tylko wsiąść na rower. Miłej jazdy i szerokiej drogi!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.