Substancji, od których możemy się uzależnić stale przybywa. Jedne trzeba stosować przez długi czas, a innych wystarczy zakosztować tylko raz. Oto 5 najbardziej uzależniających substancji na świecie. Unikajcie ich jak ognia!
W Polsce jest ponad 100 tys. osób uzależnionych od narkotyków, a w skali świata problem jest jeszcze bardziej zauważalny. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że po narkotyki coraz częściej sięgają uczniowie. A przecież nałóg to nie tylko uzależnienie fizyczne, ale także dewastacja osobowości. Zespół Davida Nutta z Imperial College London opracował listę najbardziej uzależniających substancji na świecie. Pod uwagę wzięto kilka cech danej substancji: szkodliwość, stopień, w jaki pobudza mózg, wartość „uliczną” nałogu, stopień, w jakim substancja wywołuje objawy odstawienia oraz ilość zażyć, po których występuje uzależnienie. Oto 5 tych substancji.
5. Alkohol
Alkohol to substancja w większości krajów legalna, a co ważniejsze – łatwo dostępna. Zespół Nutta przydzielił mu 1,9 punktu na 3 możliwe. Alkohol wykazuje wiele różnorodnych efektów na mózg – doświadczenia laboratoryjne wykazały wzrost poziomu dopaminy w układzie nagrody w mózgu od 40 aż do 360%! Co ciekawe, ok. 22% osób, którzy piją alkohol, prędzej czy później od tej substancji się uzależnią. WHO szacuje, że w 2012 r. z powodu alkoholu umarły ponad 3 mln osób. Sportowcu, trzymaj się od niego z daleka!
4. Barbiturany
Barbiturany to substancje, których nazwa pochodzi od pochodnych kwasu barbiturowego. Są używane jako leki nasenne, znieczulające czy przeciwpadaczkowe. W latach 70. ubiegłego wieku były często nadużywane w celach odurzających. Ze względu na poważne wady (m.in. wytwarzanie tolerancji, kumulację czy potencjał uzależniający), w większości krajów świata barbiturany zostały wycofane z użytku. Najpopularniejsze barbiturany to fenobarbital (stosowany do dziś) i cyklobarbital. Wpływają one na przekazywanie sygnałów w mózgu, co dezaktywuje czasowo niektóre jego obszary. W niskich dawkach barbiturany mogą powodować euforię, ale w większych mogą być śmiertelne, np. hamując oddychanie.
3. Nikotyna
Nikotyna to główny uzależniający składnik tytoniu. Gdy ktoś pali papierosa, nikotyna jest szybko absorbowana przez płuca i transportowana do mózgu. Ponad 2/3 Amerykanów, którzy zapalili choć jednego papierosa, stali się uzależnieni od tego nałogu, jeżeli nie na całe życie, to przynajmniej na jego część. WHO szacuje, że do 2030 r. palenie będzie zabijać na świecie co rocznie ponad 8 mln ludzi. Po zapaleniu papierosa, poziom dopaminy w mózgu wzrasta o 25-40%.
2. Kokaina
Kokaina wpływa bezpośrednio na sposób przekazywania sygnałów nerwowych z jednego neuronu do drugiego, w konsekwencji czego nie są one w stanie wyłączyć sygnału dopaminy. Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że po zażyciu kokainy, poziom dopaminy w mózgu wzrasta aż trzykrotnie. Na świecie kokainę zażywa ponad 20 mln osób, a sam rynek jest warty blisko 100 mln $. Crack – jedna z postaci kokainy – jest uważany za trzeci najbardziej szkodliwy narkotyk w proszku. Ponad 20% osób, które próbują kokainy uzależniają się od niej chociaż na jakiś czas. Kokaina jest podobna do innych używek, takich jak metamfetamina i amfetamina, które stają się coraz większym problemem.
1. Heroina
Heroina to niezaprzeczalnie najbardziej uzależniająca substancja na świecie. Otrzymała ona szokującą notę 3 punktów na 3 możliwe. Heroina należy do grupy opiatów, co sprawia, że poziom dopaminy w mózgu po jej zażyciu skacze aż o 200%. Narkotyk ten jest także niebezpieczny dla zdrowia, bo dawka śmiertelna jest tylko 5 razy wyższa od dawki odczuwalnej. Czarny rynek nielegalnych opiatów, w tym heroiny, jest warty ok. 90 mld $.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.