Motywacja to nie problem, co innego czas, którego ciągle brakuje. Ponad 80% badanych Polaków wyraża chęć poprawy stylu życia, jednak jak w natłoku obowiązków znaleźć wolną chwilę na trening? Jak zwykle, mamy dla Was receptę.
Teoretycznie trening nie trwa długo. Niezależnie od tego, czy biegamy, czy wolimy salę do fitnessu, pojedyncza sesja zabiera nam jedynie część popołudnia. Jednak w praktyce oznacza to olbrzymi wysiłek logistyczny, bo oprócz samych ćwiczeń jest jeszcze przebieranie się, prysznic, a do tego dojazd w jedną i drugą stronę, zazwyczaj w godzinie korków. W konsekwencji jedna godzina ćwiczeń, kosztuje nas znacznie więcej czasu. Co zrobić, gdy na aktywność fizyczną brakuje nie chęci czy sił, ale czasu?
1. Kto rano wstaje…
To znakomity sposób na wydłużenie dnia. Wystarczy ustawić sobie budzik na pięć albo dziesięć minut wcześniej. Teraz, gdy słońce szybciej pojawia się na horyzoncie i dzień trwa dłużej, zdecydowanie łatwiej jest wyrobić nawyk wczesnego wstawania. Te kilka minut nie wpłyną szczególnie na naszą jakość snu, a kilka skłonów i ćwiczeń na rozciąganie pomoże nam przygotować się na cały nadchodzący dzień. Oczywiście, jeśli jesteś typem skowronka i możesz sobie pozwolić nawet na dodatkowe pół godziny, to poranek jest znakomitą porą na krótki trening. Najważniejsze, że każda forma ruchu o tej porze, napędza metabolizm na resztę dnia.
2. Postaw na rower
Argumentów za codzienną jazdą na rowerze jest coraz więcej. Im bardziej zakorkowane są polskie miasta, tym mniej zalet widzimy w samochodach. W autach tracimy czas, energię i pieniądze, nie mówiąc o spokoju ducha. Rower to znakomita alternatywa: przy niewielkim wysiłku modeluje sylwetkę, dotlenia organizm i wspomaga krążenie. Jako, że jazda na jednośladzie nie obciąża stawów jest polecana nawet osobom, które z różnych przyczyn nie mogą forsować organizmu. A przy okazji zgubisz też trochę kalorii.
3. Nie rozmawiaj na siedząco
Długie siedzenie w jednym miejscu, zwłaszcza przed monitorem, obciąża zarówno ciało, jak i psychikę. Zwiększa prawdopodobieństwo chorób stawów, żylaków, nadciśnienia tętniczego i rozmaitych bólów. I choć od tego nie uciekniemy, to warto jednak znaleźć sposoby na ograniczenie czasu spędzanego w jednej pozycji. Odbierz telefon, wstań i zacznij spacerować. Ruch przerwie rutynę, pomoże się skoncentrować, a także pobudzi krążenie. W efekcie poczujesz się lepiej. Energiczne spacery to minimum, z którego należy korzystać.
4. Wyciśnij z siebie więcej podczas sprzątania
Gdy spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy, sprzątanie to niemal gotowy program fitness. Zabiera co najmniej pół godziny czasu, a w zależności od stopnia intensywności i wielkości sprzątanej powierzchni oznacza nie lada wysiłek. Lekko przyspieszony puls i utrzymane jednostajne tempo wysiłku wspomaga spalanie kalorii. Dodatkowe zintensyfikowanie domowych porządków może się opłacić na więcej niż jeden sposób. Zrezygnowanie z mopa i ręczne wyszorowanie podłogi, kilkakrotne wejście na stołek i pościeranie kurzu z najwyższych półek, umycie okien z obu stron – to proste i skuteczne sposoby na gimnastykę oraz spalenie kilku dodatkowych kalorii. Nawet samo krzątanie się w kuchni podczas przygotowywania posiłku jest zaskakująco skuteczne: to co najmniej czterdzieści minut ciągłego chodzenia, sięgania i podnoszenia.
5. Zaprzyjaźnij się ze schodami
O wiele korzystniej dla zdrowia i organizmu jest używać schodów niż windy. Klatka schodowa w każdym biurowcu oferuje przestrzeń do własnego treningu, gdy nie starczy nam czasu na siłownię czy zajęcia fitness. Wychodzenie po schodach kształtuje mięśnie nóg i pośladków, zwiększa wydajność płuc oraz podnosi tętno. W zależności od intensywności „treningu”, może służyć spalaniu tłuszczu lub budowie mięśni. Chociaż warunki na klatkach schodowych rzadko bywają przyjemne, to nawet kilkukrotne wyjście i zejście powolnym tempem może pomóc nam podkręcić nieco metabolizm.
Ćwiczenia w klubie fitnessu czy na siłowni, chociaż zdecydowanie preferowane, nie są jedyną drogą do zdrowszego trybu życia. Wplecenie dodatkowego wysiłku do codziennej rutyny może okazać się z początku dość trudne – w końcu od dziecka uczyliśmy się raczej, jak ułatwiać sobie życie i skracać czas wykonywania uciążliwych obowiązków. Jednak wyrobienie nowych nawyków nie tylko da nam możliwość poprawienia zdrowia i sylwetki, ale także zagwarantuje satysfakcję. A jeśli masz wątpliwości, co do efektywności takiego działania, zawsze możesz wspomóc się zegarkami dla aktywnych, które na bieżąco będą śledzić Twoją aktywność dobową.
Źródło: Le Grand
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.