Dziś rozkładamy na czynniki pierwsze buty do biegania. Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele różnorodnych modeli, które zapewniać mają najwyższą wygodę podczas treningu. Czy w rzeczywistości faktycznie tak jest? Zdecydowanie tak! Solidne wykonanie, wysoka jakość i spory komfort, a wszystko to dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym.
Podeszwa spodnia
Podczas biegu to właśnie ta część buta styka się z podłożem. Wykonana jest z twardej, cienkiej i wytrzymałej warstwy gumy, posiadającej bieżnik i zapewniającej dobrą przyczepność. Warto zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, po której zamierza się biegać – istnieją różnice między obuwiem przeznaczonym na asfalt i bieżnie, a butami do treningu w terenie (na nierówne, niestałe i miękkie podłoża bieżnik jest głębszy, co zapewnia lepszą przyczepność).
Podeszwa właściwa
Warstwa pomiędzy podeszwą dolną i górną to bardzo ważna część buta biegacza. Zapewnia ona stabilność stopy podczas biegu i amortyzuje uderzenia o podłoże. Dla dodatkowej wygody pod piętą znajdują poduszki żelowe, silikonowe oraz powietrzne. W obrębie śródstopia często znaleźć można wzmocnienia, które zapobiegają zapadaniu się stopy do wewnątrz (bardzo ważny element w przypadku osób z tendencjami do nieprawidłowego stawania). Takie rozwiązanie pomaga również uniknąć kontuzji.
Górna część buta
Górna część jest pozostałym fragmentem buta, który trzyma nogę. Z reguły wykonana jest ze skóry lub sztucznych materiałów – obecnie przy użyciu nowoczesnych technik zapewnia dobrą wentylację i zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Górna część musi być wygodna i miękka, w przeciwnym razie może powodować odciski lub obtarcia. Fragment trzymający piętę powinien być sztywny.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.