O zagrożeniach, jakie niesie za sobą wadliwa postawa i sposobach uporania się z tym problemem opowiada nasz trener personalny – Kamil Paszucha.
Pierwsza wizyta na siłowni to dla niektórych nie lada wyzwanie, ale spokojnie – mamy dla was serię wideo-poradników, w których nasz profesjonalny trener personalny tłumaczy tajniki efektywnego treningu, prezentując poszczególne warianty ćwiczeń na różne partie mięśni.
Zagrożenia, płynące z niewłaściwej postawy
Zmiana nawyków to podstawa w dążeniu do zdrowszego stylu życia. Choć wiele osób ją bagatelizuje, to prawidłowa postawa ciała jest jednym z kluczowych elementów, wpływających zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie. W dobie wciąż postępującej automatyzacji i nadmiaru pracy siedzącej, bardzo wiele osób boryka się z problemem, jakim jest ból pleców. Niestety, dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież – od godzin spędzanych w szkole czy na uczelni, po przesiadywanie przy biurku, przed laptopem czy telewizorem.
Problem polega na tym, że długie siedzenie na twardych krzesłach (zajmowanie tej samej pozycji) bardzo obciąża kręgosłup oraz powoduje przykurcze różnych mięśni (wspomnę o nich w dalszej części tekstu). O ile jednorazowe przesiadywanie w konkretnym miejscu przez dłuższy okres czasu nie powoduje jeszcze poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia, o tyle taka czynność zamieniająca się w codziennę rutynę już tak.
Bardzo często ból kręgosłupa spowodowany jest niewłaściwą postawą ciała. Wadliwa postawa – czyli nieodpowiednie ułożenie segmentów ciała i niewłaściwa praca określonych mięśni i stawów – może nie tylko powodować bóle pleców, ale także wiele innych poważniejszych schorzeń. Niestety, uważam, że obecnie jest to problem o charakterze masowym, a co gorsza niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, całkowicie lekceważąc powagę probemu.
Wady postawy mogą być wrodzone bądź nabyte, częściej napytkamy jednak te drugie. Przyczyny? Tak jak wspomniałem na początku: siedzący tryb życia, ponadto niedobór ruchu, złe nawyki zakorzenione w dzieciństwie i pogłębiane w życiu szkolnym, do tego niewłaściwe obuwie oraz bagatelizowanie dolegliwości bólowych z tym związanych. Czynników jest naprawdę wiele, tym bardziej problem ten należy traktować poważnie.
Warto zauważyć, że dysfunkcja jednego segmentu (mówiąc potocznie, złe ułożenie ciała w określonym odcinku) w dłuższej perspektywie nie może pozostać bez oddźwięku na inny, gdyż całe ciało dąży do kompensacji i „naprawy” wadliwego ustawienia, niekoniecznie w dobry sposób. Przeanalizujmy – siedzący tryb życia powoduje przykurczenie pewnych mięśni, przede wszystkim zginaczy bioder -> w konsekwencji może to powodować złe ułożenie miednicy -> następnie ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym -> pogłębiającą się lordozę -> kolejno pogłębienie kifozy w odcinku piersiowym (garbienie się ) -> bóle głowy -> skrócenie klatki piersiowej i zapadnięte barki -> niewłaściwą pracę przepony i mięśni oddechowych -> utrudnione oddychanie -> przerost serca. Jak widać konsekwencje mogą być naprawdę poważne.
Jak walczyć z wadliwą postawą?
Przede wszystkim nie pogłębiajmy problemu. Uczmy się prawidłowej postawy: ciało w pionie, zachowanie prawidłowej krzywizny kręgosłupa na całej długości, wypięta do przodu klatka piersiowa, barki deilkatnie cofnięte i opuszczone, właściwe ustawienie głowy i miednicy. Nie pogłębiajmy złych nawyków i nie uczmy ich naszych dzieci, gdyż zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Uprawiajmy sport, a jeśli już pojawi się jakiś problem to od razu próbujmy się z nim uporać.
Co robić, by wyeliminować lub pozbyć się dolegliwości, związanych z wadliwą postawą ciała
- Postawienie diagnozy: sprawdzenie, w czym tak naprawdę tkwi problem (zbadanie ustawienia miednicy i pozostałych segmentów ciała).
- Nauka i wdrożenie odpowiedniej postawy.
- Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, wzmacniających mięśnie stabilizacyjne i posturalne: mięśnie grzbietu, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie brzucha, mięśnie pośladkowe, mięśnie kulszowo-goleniowe: tylna strona uda, mięśnie czworogłowe uda.
- Wykonywanie ćwiczeń stabilizacyjnych, wzmacniających głębsze warstwy mięśni, ćwiczeń równoważnych.
- Rozciąganie przykurczy mięśniowych i mobilizacja stawów: mięśni grzbietu, mięśni klatki piersiowej, stawów barkowych, zginaczy bioder, mięśni ud. Pomocny będzie tutaj foam roller, czyli wałek stosowany do masażu i mobilizacji mięśni. Do rozciągania możemy zastosować piłkę do fitnessu oraz różnego rodzaju gumy czy akcesoria (np. taśmy TRX).
- Nie przeciążanie kręgosłupa zarówno zbyt ciężką pracą fizyczną, jak i nieodpowiednimi ćwiczeniami.
Problem wadliwej postawy to zagadnienie bardzo szerokie, tak więc myślę, że w najbliższym czasie jeszcze do niego wrócimy. Wkrótce przygotuję dla Was wideo-poradnik, w którym zaprezentuję kilka ćwiczeń stabilizacyjnych, które pomogą Wam pozbyć się złych nawyków i poprawią Wasz wzorzec ruchu. Tymczasem, starajcie się pilnować właściwej postawy 😉
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.