Sezon narciarski rozkręca się na dobre, a wielu entuzjastów śnieżnego szaleństwa staje przed niełatwym wyborem, w końcu trzeba zainwestować w nowy sprzęt. Narty, snowboard, kask, gogle i buty – specjalnie dla Was wybieramy najciekawsze propozycje.
W naszym zestawieniu znajdziecie produkty zarówno dla amatorów, jak i zaawansowanych narciarzy, dlatego mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.
Narty
Narty powinny gwarantować zarówno bezpieczeństwo, jak i szybkie postępy w nauce. Kupując je musimy pamiętać, by nie były zbyt długie (nie krótsze niż 15-20 cm w stosunku do wzrostu narciarza). Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze stokiem, to koniecznie zwróć na to uwagę. Już na starcie będziesz miał ułatwione zadanie. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po nartę uniwersalną Allmountain, by po paru sezonach przejść na bardziej zaawansowane modele.
Atomic Redster Xti + Xt 12 15/16
Narty dedykowane zaawansowanym narciarzom, którzy poszukują balansu pomiędzy wydajnością i nieco mniej sportową charakterystyką. Ich konstrukcję oparto na technologii Redster, dostosowując ją do wszechstronniejszego narciarstwa all mountain. Warto zwrócić uwagę, że narty wyposażono w pełne ścianki boczne Race Rocker i rdzeń Power Woodcore, dzięki czemu użytkownik ma gwarancję stabilności, wspartą tłumieniem drgań. Najnowszy model z całą pewnością spełni pokładane w nim nadzieje, stąd nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu.
Head Supershape Lr + Lrx 7.5 Ac 15/16
Naszym zdaniem idealny wybór dla początkujacych adeptów śnieżnego szaleńśtwa, szczególnie tych ciut młodszych – nastolatków, którzy chcieliby zacząć z wysokiego C. Uniwersalne narty firmy Head oferują ładny design, pełną sterowność oraz stabilizację. A wszystkiemu winna technologia ERA 2.0. Atutem okażą się również ergonomiczne wiązania, które można regulować bez użycia dodatkowych narzędzi.
Deska snowboardowa
Deska snowboardowa również ma gwarantować zarówno bezpieczeństwo, jak i szybkie postępy w jeździe. Na rynku znajdziemy modele miękkie i twarde. Dla początkujących zalecane są te pierwsze, ponieważ deska lepiej reaguje na ruchy. Polecamy zacząć od modelu typu Allmountain, który podobnie jak w przypadku nart jest uniwersalny. Z czasem, kiedy nabędzie się więcej umiejętności można przesiąść się na twardsze deski typu: Freestyle, Freeride czy Boardercross.
Burton Custom X Camber 15/16
Custom X to deska snowboardowa, która w sezonie 2015/2016 może nieźle pozamiatać. Wielozadaniowa, w sam raz dla wybrednych snowboardzistów. Wyposażono ją we wzmocniony włóknami węglowymi profil rdzenia Squeezebox High, zawodniczej klasy ślizg oraz włókno węglowe w laminacie 45° Carbon Highlights High Voltage, pozytywnie wpływające na redukcję masy deski i poprawę reaktywności. Czego chcieć więcej?
Raven Pulse
Naszym zdaniem idealna deska dla początkujących. Raven Pulse to uniwersalny snowboard Allmountain z elementami Freeride. Zapewnia szybkie przenoszenie reakcji oraz naprawdę niezłe trzymanie krawędzi. Co więcej, początkujący riderzy docenią wysoką precyzję prowadzenia i dużą stabilność. Całość uzupełnia ciekawy design.
Kask
Na naszym rynku wybór kasków jest po prostu ogromny, możemy znaleźć, takie rodzaje jak: turystyczne, snowboardowe, freestylowe czy sportowe z podziałem na dziecięce, młodzieżowe i dla dorosłych. I tutaj kolejny podział: pełne lub z miękkimi uszami. Aby produkt dobrze spełniał swoją rolę musi być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do rozmiaru głowy. W żadnym wypadku nie montujcie kamerek sportowych na kasku! To niebezpieczne, pisałem o tym ostatnio.
Uvex X-Ride Classic
Klasyk wśród kasków. Zresztą firma Uvex ma w swojej ofercie wiele produktów, które w świecie profesjonalnego narciarstwa są niezwykle cenione. Wspomniany kask nadaje się zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. Model ten łączy w sobie najnowsze zdobycze technologii, stylowy wygląd oraz komfort użytkowania. Posiada zintegrowany systemem wentylacji, płynną regulację dla różnych obwodów głowy (system IAS), wyściółkę wykonaną z antyalergicznego materiału, a co najważniejsze – jest odporny na pęknięcia i złamania, tym samym daje gwarancję bezpieczeństwa podczas jazdy.
Rossignol Radical
Kolejny produkt, którego entuzjastom śnieżnego szaleństwa przedstawiać nie muszę. Seria doskonale znana – do zestawienia wybraliśmy Rossignol Radical 8. Kask, który ściśle przylega do głow, zmniejszając opory powietrza i zapewniając większe bezpieczeństwo (ochronę karku). Wykonany w technologii Hard Shell oraz Race Fit. Kask posiada certyfikat CE, co gwarantuje jego wysoką jakość (spełnia wymogi bezpieczeństwa). Myślę, że nie muszę Was przekonywać, że kask jest warty każdej wydanej złotówki.
Gogle
Gogle mają chronić nie tylko przed śniegiem i wiatrem, ale przede wszystkim przed słońcem! W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy dany model posiada odpowiednie filtry (UV-A, UV-B i UV-C). Następnie, czy został wyposażony w polaryzację, która ułatwia jazdę w trudniejszych warunkach (zazwyczaj znajdziemy ją tylko w najdroższych modelach). Później, czy szkła pokryte są specjalną powłoką antifog (zapobiega parowaniu) i mają odpowiednią wentyalcję. No i oczywiście, ostatnim istotnym elementem jest dopasowanie, które wpłynie na naszą wygodę (gogle powinny dobrze przylegać do twarzy).
Uvex Comanche Optic
Gogle Comanche Optic poradzą sobie niezależnie od warunków atmosferycznych. Wentylowane oprawki zapobiegają parowaniu, a szyby, polepszające kontrast gwarantują, że wszystkie niebezpieczeństwa, czyhające na stoku zostaną zauważone odpowiednio wcześnie. Warto również zwrócić uwagę na podwójną szybę Supravision, która chroni przed zarysowaniami.
Arctica G-80
Posiadają podwójną szybę, AntiFog, filtry UV i są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zgodnych z normami CE. To wszystko sprawia, że model ten poradzi sobie w każdych warunkach.
Buty
Buty narciarskie powinny przede wszystkim dobrze leżeć na stopie. Przed zakupem należy przymierzyć je w skarpetkach, w których zamierzamy jeździć. Ważne, aby but był wygodny, w żadnym miejscu nie uciskał czy obcierał. Równocześnie powinien ściśle obejmować stopę (pięta i śródstopie muszą być stabilnie osadzone). Buty należy przymierzać rano lub w południe (stopa w ciągu dnia powiększa się nawet o pół numeru za sprawą rozszerzających się naczyń krwionośnych). Ponadto but powinien być solidny i posiadać odpowiednią stabilność. Dla początkujących narciarzy idealne okaże się obuwie typu Komfort. Dla zaawansowanych but z rodzaju Allround.
Salomon X Pro 80
Na pierwszy wybór nie mógł być inny. Salomon X Pro 80 to obuwie, które wyposażono w technologię Twinframe i konstrukcję Oversized Pivot. Wspomniane systemy zapewniają optymalny przekaz sił, a skorupa 360° Custom Shell i but wewnętrzny 3D gwarantują pełne dopasowanie i stabilną pozycję stopy oraz łydki. Obuwie zbiera naprawdę bardzo dobre recenzje wśród użytkowników.
Head Adapt Edge 95
Model, który jest połączeniem wydajności i komfortu. Obuwie posiada szereg nowych technologii, które zapewniają stabilizację i ułatwiają regulację. Co więcej, but dopasowuje się do kształtu stopy. Na szczególną uwagę zasługuje skorupa Tri-Inj Energy oraz technologia Adaptive Fit. Buty dedykowane są zaawansowanym narciarzom, dla których śnieżne wyzwania to chleb powszedni.
Dla mnie bardzo ważne są odpowiednie gogle narciarskie. W końcu chronimy nasze oczy, więc bardzo zwracałam uwagę na soczewkę fotochromową i filtr polaryzacyjny przy wyborze. Znalazłam bardzo korzystną ofertę na arctica.pl i już wypróbowałam gogle na stoku ostatniej zimy. sprawdziły się świetnie 🙂