O suplementach pisaliśmy już całkiem sporo. Mimo to, swoje trzy grosze postanowił dorzucić nasz profesjonalny trener personalny Kami Paszucha, który tym razem doradzi Wam, na co zwracać uwagę podczas zakupu odżywek. Co więcej, skomponuje dla Was idealny zestaw suplementów, który uzupełni Waszą zbilansowaną dietę.
Tytułem wstępu
Już na początku chciałbym zaznaczyć, że sam „suplement” oznacza dodatek do czegoś. W przypadku suplementacji sportowej jest to dodatek do zbilansowanej diety. Nie istnieje sytuacja, w której jakiekolwiek suplementy mogłyby zastąpić zbilansowaną dietę. Najważniejsze jest przestrzeganie właściwych zasad żywienia i indywidualnego jadłospisu – niewątpliwie od tego powinniśmy zacząć. Natomiast, jeśli w naszej diecie brakuje określonych składników, wtedy dopiero możemy myśleć o włączeniu odpowiedniej suplementacji.
Obecnie na rynku mamy do wyboru niezliczną gamę rozmaitych suplementów. Różnego rodzaju aminokwasy, białka, węglowodany, tłuszcze, odżywki węglowodanowo-białkowe, suplementy przedtreningowe, witaminy i minerały, odżywki potreningowe i wiele, wiele innych. Sam przyznam, że można się w tym pogubić. Na samym początku – tak jak wspomniałem kilka linijek wcześniej – powinniśmy dokładnie zastanowić się czego nam brakuje. Należy przeanalizować własną dietę oraz zrobić badania. Kompleksowa analiza krwi, moczu i hormonów tarczycy, rozjaśni sytuację, wskazując czy z naszym organizmem jest wszystko w porządku. W sytuacji, kiedy pojawią się niedobory, polecam zasięgnąć opinii kompetentnego dietetyka, najlepiej klinicznego bądź też trenera personalnego. Lekarz z pewnością przeanalizuje wyniki badań i przedstawi odpowiednią diagnozę, jednak rzadko się zdarza, by posiadał odpowiednią wiedzę z zakresu odżywiania w chorobie, czyli tzw. dietoterapii.
Suplementy przedtreningowe
Wróćmy do tematu suplementacji. Wszystko jest zależne od stanu naszego zdrowia oraz naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy zdrowi, np. nie mamy problemu z ciśnieniem, a brakuje nam przedtreningowego „kopa” – pobudzenia bo np. wykonujemy treningi z samego rana, w takim przypadku warto pokusić się o kupno suplementu przedtreningowego. Takie preparaty zawierają związki pobudzające, jak kofeinę, taurynę, czy synefrynę. Nierzadko także kreatynę, argininę, beta alaninę lub cytrulinę. Dwa ostatnie związki podnoszą próg beztlenowy, zwiększając wytrzymałość mięśni oraz warunkując lepszą „pompę” mięśniową. Jeśli chodzi o tę półkę suplementów, mogę polecić Wam:
Suplementy białkowe
Za najważniejsze suplementy postrzegam odżywki białkowe. Jak doskonale wiecie, białko odgrywa najważniejszą rolę w budowie mięśni, tak więc priorytetem jest zapewnienie jego właściwej podaży w diecie. Jeśli chodzi o proteiny, to mamy do wyboru koncentraty białek serwatki, hydrolizaty i izobaty białka, kazeinę, białka wołowe oraz białka jaj. Najszybciej wchłanianą i najbardziej zaawansowaną formą odżywek białkowych są niewątpliwie hydrolizaty i izobaty. Polecam je przede wszystkim osobom zaawansowanym. Dla pozostałych z pewnością dobrym wyborem okaże się koncentrat białek serwatki. Białka wołowe i białka jaj również działają anabolicznie i są właściwym wyjściem w przypadku występowania alergii na białka mleka. Polecam:
Odżywki węglowodanowo-białkowe
Jeśli w naszej diecie brakuje zarówno białek jak i węglowodanów, dobrym wyborem będą bulk lub gainer. W zależności od składu procentowego obu składników w odżywce, powinniśmy wybrać najbardziej dogodny suplement dla siebie. Z mojej strony mogę polecić:
Stacki kreatynowe
Mamy do wyboru również kreatynę. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych stacków kreatynowych, złożonych z różnych rodzajów kreatyn, monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny i wiele, wiele innych. Osobiście uważam, że najprostszą, a zarazem najlepszą i najskuteczniejszą formą jest monohydrat kreatyny. To od niej powinniśmy zacząć naszą suplementację. Tutaj mogę polecić:
Suplementy potreningowe
Jeśli chodzi o wspomaganie naszej regeneracji po treningach, warto rzucić okiem na suplementy potreningowe. Zazwyczaj łączą one w sobie wiele różnych związków i substancji, które działają synergistycznie: kreatynę, taurynę, baca – aminokwasy rozgałęzione, białka i węglowodany oraz witaminy i minerały. Z czystym sercem mogę polecić Wam:
Podsumowanie
Jeśli wspólnie z naszym lekarzem, dietetykiem dojdziemy do wniosku, że brakuje nam witamin czy minerałów, możemy wspomóc się takowymi również w formie suplementów. Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach jedzenie jest mocno przetworzone i ubogie w składniki odżywcze, tak więc każdy kto regularnie uprawia aktywność fizyczną powinien wspomóc się kompleksem witamin i minerałów. Pamiętajcie, że podczas podejmowanych wysiłków zarówno fizycznych, jak i umysłowych, zapotrzebowanie na wspomniane związki rośnie. W formie suplementów można znaleźć o wiele, wiele więcej związków jak. np. chlorella, colostrum, MACA, GABA, nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Jak wspomniałem na początku, wszystko zależy od naszego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb.
„Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach jedzenie jest mocno przetworzone i ubogie w składniki odżywcze,” czyli co, w obiedzie w którym jemy pierś z kurczaka w panierce – już nie ma białka?
Jak ci biedni kulturyści sprzed 100 czy 2000 lat mogli zbudować ładne mięśnie bez tych wszystkich suplementów, to po prostu niepojęte…
Skład, producent, sklep – tylko sprawdzone rzeczy, za dużo podróbek w tym biznesie.
No super ale zawsze jest propozycja dla osób zdrowych a co gdy cierpimy na nadciśnienie ? nikt nie mówi co zdrowe a co nie. pozdrawiam