Mawia się, że sport to zdrowie. Osobiście zgadzam się z tym twierdzeniem, lecz nie można zapominać, że aktywność fizyczna wiąże się również z nękającymi kontuzjami. Najczęściej prześladują one wyczynowych sportowców, którzy trenują na dużo wyższych obrotach, niż zwykłe osoby aktywne. Dlaczego kontuzje dopadają również amatorów? Ponieważ nie unikają oni najczęstszych błędów popełnianych podczas treningu.
1. Nie zapominaj o odpoczynku
Pierwsza podstawowa zasada, o której zawsze należy pamiętać. Ambicja to wspaniała cecha, lecz czasami może wyrządzić ogromną krzywdę. Wiele aktywnych osób nie jest świadomych tego, że organizm potrzebuje również czasu na regenerację, a to sprawia, że popełniają kardynalny błąd. Brak odpoczynku powoduje, że trening przynosi odwrotne efekty od zamierzonych, a ponadto zwiększa ryzyko kontuzji.
2. Rozciągaj się przed i po treningu
Rozciąganie zapewnia elastyczność. Wzmocnione wiązadła, ścięgna oraz mięśnie powodują przyrost siły, a tym samym są przygotowane na jeszcze bardziej wydajną pracę. Umożliwiają dynamiczniejsze oraz mocniejsze ruchy z większym obciążeniem, co niweluje ryzyko niepotrzebnych kontuzji. Często zapomina się o rozciąganiu po treningu, a jest ono równie istotne, co w fazie rozgrzewki.
3. Boli? Odpuść!
Ćwiczenia mimo bólu to nie tylko zaprzeczenie bezpiecznego i efektywnego treningu, ale niestety często także najkrótsza droga do tego, by drobny uraz zamienić w poważną i trwałą kontuzję. Boli? Odpuść! Lepiej zrobić sobie tydzień przerwy i wrócić do właściwego rytmu ćwiczeń, niż ryzykować i poświęcić swoje zdrowie, lądując w szpitalu na dłużej.
4. Nie ignoruj przeciwwskazań, słuchaj lekarza
Jeżeli masz problemy ze zdrowiem, to podejmuj odpowiedzialne decyzje. Jeden błąd może okazać się naprawdę kosztowny, dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj – mierz siły na zamiary.
5. Nie popadaj w rutynę
Nuda i rutyna to największy wróg skutecznego treningu. Wykonywanie dzień po dniu tych samych ćwiczeń może zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Mieszaj warianty treningowe i nie ćwicz tych samych partii mięśni podczas kolejnego treningu, ponieważ możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
6. Właściwa technika
Wiedza teoretyczna jest również bardzo istotna. Poznanie właściwych technik pozwoli uniknąć Ci niepotrzebnych błędów, a tym samym uchroni przed niechcianymi kontuzjami.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dobrze prawią, polać im!