Wiele osób marzy o idealnej sylwetce, dlatego zarówno wiosna, jak i lato to idealne pory do rozpoczęcia walki z nadmiarem kilogramów. Jak pokazują najnowsze wyniki sondy – ulubioną aktywnością fizyczną Polaków jest bieganie. Jeśli systematycznie trenujesz, a wciąż nie widzisz efektów, to koniecznie powinieneś poznać 7 powodów, które zapewne mają wpływ na taki stan rzeczy.
Jakiś czas temu mogliście u nas przeczytać o diecie dla aktywnych, niezawodnych sposobach na odchudzanie oraz powodach, przez które w ogóle nie możecie schudnąć. Jeśli wziąłeś się ostro za siebie, a wciąż masz wrażenie, że stoisz w miejscu, ten tekst jest dla Ciebie. Tym bardziej, jeśli pokochałeś bieganie, a waga wciąż pokazuje to samo miejsce.
1. Nie przykładasz się
Podczas godziny biegania można spalić nawet 1000 kcal, co sprawia, że truchtanie jest jednym z najefektywniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Jak udowodniły badania, tłuszcz najlepiej spalany jest w okolicach 65-70% naszego maksymalnego zakresu tętna, dlatego warto skorzystać z inteligentnej opaski lub zegarka treningowego, które pomogą utrzymać właściwe tempo treningu. Co więcej, warto zapamiętać, że zarówno intensywność ćwiczeń, jak i ich długość ma istotne znaczenie na gubienie zbędnych kilogramów – im większa i dłuższa, tym więcej kcal spalamy. Oczywiście, w wypadku biegania zdecydowanie lepiej postawić na długość treningu (minimum 1 godzina).
2. Trenujesz zbyt dużo
Kolejną niebezpieczną tendencją jest narzucanie zbyt dużego reżimu treningowego. Ten błąd popełniają w szczególności początkujący biegacze, którzy jak najszybciej chcieliby zrzucić zbędne kilogramy. Panowie i panie, nie tędy droga. Katowanie się to najprostszy sposób na złapanie kontuzji, a wbrew pozorom również na pojawienie się otyłości. Jak to możliwe? Doznając poważnego urazu jesteśmy wyłączeni na dłuższy czas z treningu. Frustracja narasta, łapiemy doła, którego próbujemy zasypać górą jedzenia. Podsumowując, stawiamy krok naprzód, by chwilę później cofnąć się o 2 pola. Trenuj systematycznie (3, 4 lub 5 razy w tygodniu – w zależności od zaawansowania), pamiętając o odpoczynku, który jest po prostu niezbędny. Bądź cierpliwy, a po pewnym czasie zobaczysz efekty.
3. Biegasz tą samą trasą
Co ciekawe, jak udowodniły liczne doświadczenia, bieganie tą samą trasą nie służy odchudzaniu. Rutyna nie tylko zabija przyjemność z ćwiczeń, ale również powoduje, że organizm przyzwyczaja się do danego wysiłku (kształtujemy pamięć mięśniową), co sprawia, że spalamy mniej kalorii. Najlepszym sposobem na pozbycie stagnacji jest ciągłe zmienianie treningowej trasy. Dołóż do swojego biegania wzniesienia i nierówności, staraj się podkręcać tempo, eksperymentuj. Idealnym sposobem jest również korzystanie z obciążników, które poprawią efektywność treningu.
4. Przez resztę dnia leniuchujesz
Jak doskonale wiecie odpoczynek po każdym treningu jest niezwykle istotny. Jednak problem polega na tym, że wiele osób ogranicza go jedynie do leniuchowania na kanapie, co jak dowodzą ostatnie wyniki badań nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Pływanie, jazda na rowerze, spacer – każda z tych aktywności pomoże spalić zbędne kilogramy. A jeśli ciężko Ci określić czy po swoich treningach lubisz leniuchować, koniecznie powinieneś skorzystać z monitorów aktywności, które zmierzą Twoje poczynania również po przebytym treningu.
5. Rezygnujesz z treningu siłowego
Wielu biegaczy ogranicza się tylko i wyłącznie do treningu aerobowego. To błąd. Trzeba pamiętać, że najlepsze rezultaty w modelowaniu slwetki przyniesie trening siłowy z wykorzystaniem dużych obciążeń. Na początek zacznijmy ćwiczyć ze sztangą, która pozwala w najszybszym czasie zwiększyć wielkość i siłę mięśni. W trakcie kolejnych ćwiczeń skoncentrujmy się na zwiększaniu obciążeń. Im bardziej będziemy przeciążać mięśnie tym szybciej zbudujemy masę mięśniową. Nie zapominajmy jednak, że zbyt intensywny trening przyniesie efekt przeciwny od zamierzonego, zresztą wspominałem o tym wcześniej. Na początku drogi, warto udać się również do sprawdzonej siłowni i zaczerpnąć porady specjalisty, który ułoży odpowiedni plan treningowy.
6. Jesz zbyt dużo
Spora część biegaczy, którzy myślą o zrzuceniu zbędnych kilogramów nie kontroluje swych posiłków. Jest to ogromny błąd, tym bardziej, kiedy często brakuje umiaru. Rozwiązanie? Wystarczy założyć dziennik, w którym na bieżąco będzie wpisywało się zarówno spalone kalorie podczas ćwiczeń, jak i te spożywane w czasie każdego posiłku. W ten prosty sposób można kontrolować postępy treningu oraz dietę. Pomocne okażą się również funkcjonalne urządzenia, monitorujące aktywność fizyczną.
7. Dajesz sobie za mało czasu
Część osób szybko się poddaje, co jest podstawowym błędem. Nie od razu Rzym zbudowano. Na efekty trzeba cierpliwie czekać. Warto dać sobie czas. Może to być kilka tygodni lub miesięcy. Nie panikuj, jeśli nie widzisz rezultatów po kilku tygodniach. Cierpliwości! Ciesz się podróżą, nie skupiając się jedynie na jej celu. Możesz być pewien, że po pewnym czasie zobaczysz efekty.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.