Koordynacja ruchowa to fundament, na którym opiera się sprawność fizyczna. Nic dziwnego, że wiele osób stara się ją poprawić. Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych sposobów, które pomogą ją ukształtować lub wytrenować.
Według podręcznikowej wiedzy – koordynacja ruchowa to zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów, przestawienia się z jednych zadań ruchowych na inne, jak również rozwiązywanie nowych nieoczekiwanie pojawiających się sytuacji ruchowych. Na koordynację niebagatelny wpływ ma kilka czynników, m.in. takich jak: talent (koordynacja wrodzona), doświadczenie, dotychczasowe umiejętności (koordynacja nabyta) i pamięć ruchowa. Co istotne, najłatwiej kształtować ją w wieku szkolnym, później proces ten jest już o wiele trudniejszy, ale systematyczny trening potrafi czynić cuda, co udowodniło już naprawdę wielu sportowców.
1. Pływanie
Pływanie to jeden z najlepszych sposobów na poprawę koordynacji ruchowej i wydolności, tym bardziej, że podczas tej aktywności angażujemy niemal wszystkie mięśnie. Każdy styl pływania wymaga szlifowania techniki, co zazwyczaj jest dość wymagające. Mimo to, gra jest warta świeczki, ponieważ konsekwencją wytrwałych ćwiczeń jest poprawa wspomnianej koordynacji. Co istotne, ćwiczenia w wodzie nie obciążają kręgosłupa ani stawów, wzmacniają natomiast mięśnie, dzięki czemu pływanie jest również znakomitym sposobem na korekcję wad postawy.
2. Skakanie na skakance
Skakanie na skakance to najlepszy i najszybszy z możliwych treningów, który ma bardzo korzystny wpływ na organizm. Podczas ćwiczeń pracują praktycznie wszystkie mięśnie, co sprawia, że w przeciągu 30 minut intensywnego skakania można spalić nie tylko zbędne kalorie, ale również poprawić koordynację ruchową. Ponadto systematyczny trening na skakance znacznie poprawia kondycję, polepsza sprawność fizyczną i krążenie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Jeśli tak, to pamiętaj, by nie lekceważyć skakanki!
3. Wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych
Istnieje szereg ćwiczeń, które zwykłym śmierlenikom wydają się nie do wykonania. Sporo osób po kilku nieudanych próbach szybko się zniechęca i rezygnuje. To podstawowy błąd! Trening czyni mistrza i coś w tym jest, ponieważ systematyczne ćwiczenia pomogą dojść do perfekcji, niezależnie od tego czy mamy zrobić mostek, wykonać salto czy wstać z siadu tureckiego bez użycia rąk. Kwestia czasu i wytrwałości. Wykonując trudne ćwiczenia, warto zwracać uwagę na technikę oraz postawę, co po pewnym czasie przełoży się również na lepszą koordynację.
4. Jazda na rowerze
Jedna z najprzyjemniejszych form aktywności, pozytywnie wpływająca na koordynację. Szczególnie polecana dzieciom, będącym w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jazda na rowerze to przede wszystkim koordynacja nóg w momencie startu oraz jazdy – dotyczy relacji między wszystkimi kończynami. Systematyczna jazda pozwala nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale również poprawić ogólną kondycję organizmu. Co więcej, aktywność ta odciąża stawy, co sprawia, że może być świetną alternatywą dla biegania. Jeśli celujesz w poprawę koordynacji, to możesz skorzystać również z rowerka stacjonarnego – najlepsze efekty uzyskuje się, pedałując w basenie.
5. Wykonywanie ćwiczeń na Bosu
Od razu zaznaczam, że to nie literówka! Bosu to jedno z najbardziej innowacyjnych urządzeń dostępnych na rynku fitness. Stanowi połączenie piłki i stepu, dzięki czemu pozwala symulować charakterystyczne ruchy dla różnych dyscyplin sportowych. Urządzenie to idealnie nadaję się do treningu równowagi i koordynacji ruchowej.
6. Aerobik
Zajęcia fitness z instruktorem to doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej, tym bardziej kiedy trening odbywa się w sali naszpikowanej lustrami. Bez większego problemu możemy śledzić wszystkie ruchy, starając się korygować zarówno postawę, jak i technikę. Co ciekawe, wielu profesjonalnych sportowców również uczęszcza na aerobik, co jak się domyślacie jest stałym elementem harmonogramu treningowego. To naprawdę działa!
7. Walka z cieniem
Koordynacja jest niezwykle ważną cechą w treningu bokserskim. Oprócz wspomnianych już przeze mnie w tym zestawieniu sposobów, „fajterzy” mogą rozwijać ją poprzez gry zespołowe i zabawy ruchowe. Istotną rolę odgrywają również sparingi bokserskie bądź… ich imitacje. Walka z cieniem jest jednym z najlepszych ćwiczeń rozgrzewkowych, które warto wprowadzić do swojego harmonogramu – rozwija koordynację i orientację ringową.
8. Trening interwałowy
Trening interwałowy (naprzemienne okresy wysokiej i niskiej intensywności), poprawi nie tylko szybkość i wytrzymałość, ale również koordynację ruchową. Trenując w ten sposób w krótkim czasie można zrzucić również zbędne kilogramy. Trening interwałowy z łatwością można dostosować do rytmu i możliwości. W zależności od umiejętności, poziom wysiłku może być większy lub mniejszy.
9. Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej
Drabinka koordynacyjna to jeden z najlepszych sprzętów treningowych – kształtuje i poprawia koordynację oraz bardzo pozytywnie wpływa na równowagę i szybkość. Pamiętajmy, by podczas ćwiczeń czas kontaktu stopy z ziemią był jak najkrótszy. Ćwicząc na drabince przyzwyczajamy nasze mięśnie do szybszej reakcji, co wpływa chociażby na szybszą zminę kierunku biegu. Drabinkę koordynacyjną w swoim treningu wykorzystują m.in. piłkarze, futboliści czy bokserzy.
10. Trening z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń do ćwiczeń
Rowerek stacjonarny (o którym wspomniałem wcześniej), bieżnia elektryczna, orbitrek czy wioślarz – każde z tych urządzeń nie tylko zadba o Twoją kondycję i sylwetkę, ale również pomoże poprawić koordynację ruchową. W przypadku dwóch ostatnich, specyficzna technika użytkownia będzie wymagała od Ciebie znaczniej więcej. Tym samym będziesz zmuszony koordynować pracę kończyn.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.