Dla większości skakanka to jedynie prosty sznurek z uchwytami na końcu, który w dzieciństwie służył jako podwórkowa zabawka. Mało osób wie, że to idealny sposób na skuteczny trening. Dlatego nie warto lekceważyć skakanki. Dziś pogłębiamy wiedzę na jej temat, ujawniając jej najskrytsze tajniki. Doradzamy jak wybrać skakankę, wyjaśniamy techniki skakania, nie zapominając o najważniejszych efektach jakie niesie za sobą intensywny trening.
Skacz na skakance, a efekty przyjdą same
Skacz na skakance, a efekty przyjdą same
Skakanie na skakance to najlepszy i najszybszy z możliwych treningów, który ma korzystny wpływ na organizm. Podczas ćwiczeń pracują praktycznie wszystkie mięśnie, co sprawia, że w przeciągu 30 minut intensywnego skakania można spalić nawet 400 kcal. Systematyczny trening na skakance znacznie poprawia kondycję, polepsza sprawność fizyczną, poprawia krążenie, pozwala zrzucić zbędne kilogramy, a tym samym modeluje sylwetkę. Po pewnym czasie nie sposób nie zauważyć efektów. Trwa to zazwyczaj kilka tygodni. Systematyczne skakanie rozwija, wzmacnia i uelastycznia mięśnie (pośladków, brzucha, rąk i nóg). Dzięki regularnym treningom ćwiczy się lepiej, a skakanie nie jest już tak męczące jak na samym początku.
Systematyczny trening na skakance poprawia:
- Szybkość
- Zwinność
- Koordynację ruchową
- Skoczność
- Gibkość
- Sprawność
- Wytrzymałość
Stereotypy i przeciwwskazania
Na ćwiczenia ze skakanką wystarczy poświęcić jedynie kilkanaście minut dziennie, by po pewnym czasie cieszyć się z lepszej kondycji i sylwetki. Wiele osób myśli stereotypowo: „Skakanka? Dla dzieci albo dla zdesperowanych dziewczyn, które za wszelką cenę chcą schudnąć” – nic bardziej mylnego! To nie jest typowo kobieca forma ćwiczeń, wystarczy wspomnieć, że swój trening o skakanie na skakance wzbogacają zapaśnicy i bokserzy.
Przeciwwskazania do ćwiczeń na skakance:
- Spora nadwaga
- Problemy ze stawami
- Słabe kości
- Problemy z układem krążenia
- Ostra niewydolność serca
Techniki skakania, czyli jak poprawnie ćwiczyć
Prawidłowa technika skakania na skakance. O czym należy pamiętać?
- Wyprostowana postawa
- Wciągnięcie brzucha
- Ugięcie łokci i trzymanie ich blisko tułowia
- Odchylenie dłoni na bok
- Cofnięcie barków, tak by unikać ich ruchu podczas ćwiczeń
- Wykonywanie obrotów linki nadgarstkami i dłońmi
- Skakanie na niewielką wysokość
- Skakanie na palcach
Najważniejszym elementem ćwiczeń jest rozgrzewka, która eliminuje ryzyko kontuzji. Dlatego staraj się nigdy o niej nie zapominać. Rozgrzej stawy, nadgarstki, ramiona, kostki, zrób kilkanaście skłonów i dopiero przejdź do skakania na skakance.
Podczas właściwej części treningu nie obciążaj przesadnie organizmu. Tempo, czas i rodzaj skoków dostosuj do swoich indywidualnych predyspozycji. Z czasem będziesz w stanie trenować coraz wydajniej, dlatego nie warto się „przypalać”. Pamiętaj, że ważniejsza od szybkości jest właściwa postawa.
Staraj się mieszać techniki, a jest ich naprawdę sporo:
- Bieg w miejscu
- Podskoki w miejscu
- Podskoki z wykrokiem na przód lub tył
- Krzyżowanie skakanki
- Podskoki na jednej nodze
- Podskoki z wykrokiem na boki
- Dwa podskoki na jeden obrót
- Podskoki naprzemienne raz na jednej, raz na drugiej nodze
- Skakanie do tyłu
Jeżeli uważasz, że Twój poziom jest już na tyle wysoki, to skoncentruj się na bardziej wymagającym treningu:
- Skacz naprzemiennie
- Seriami, najlepiej przez 4-5 minut
- Stosuj utrudnienia w postaci trudniejszych technik
- Zwiększaj tempo
Gdzie ćwiczyć?
Trenować można praktycznie wszędzie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu – na podwórku, w parku, pobliskich boiskach trawiastych lub tych ze sztuczną nawierzchnią. Ważne, by podłoże było: płaskie, stabilne i stosunkowo miękkie. Trenując na zewnątrz bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednie obuwie, które uchroni Twoje stawy przed kontuzją. Wybierając dom jako ewentualne miejsce ćwiczeń pamiętaj o tym, by skakać na podłożu amortyzującym takim jak drewniana lub syntetyczna nawierzchnia.
Jak wybrać skakankę?
Chyba nie ma takiej osoby, która nie miała nigdy styczności z tym prostym przyrządem sportowym. Skakanka jest pozornie bardzo łatwa w użyciu, ale z początku ćwiczy się na niej stosunkowo trudno. Dopiero z czasem, gdy trening staje się płynny, można czerpać z niego pełną satysfakcję. Profesjonalną skakankę można kupić w dowolnym sklepie sportowym, a zwykłą w kiosku bądź w sklepie z zabawkami. Wielkimi atutami tego urządzenia są: rozmiar i waga. Niewielkie wymiary i lekkość pozwalają zabrać skakankę niemal w każde możliwe miejsce. Warto zwrócić uwagę również na jej niewielką cenę. Często inwestujemy pieniądze w drogie specjalistyczne urządzenia (oczywiście są one również bardzo przydatne w treningu, ale nie każdego stać na taki wydatek). Dlatego skakanka to nie tylko dobra alternatywa, ale i rozwiązanie na każdą kieszeń.
Jak wybrać najlepszą skakankę? Zwróć uwagę na jej wagę – nie może być zbyt lekka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skakanka kablowa. Skacze się na niej szybko i wydajnie. Inne (z materiału czy skóry), nie są już tak wygodne w użyciu. Jak sprawdzić czy skakanka jest odpowiednio dobrana? Kupując ją, zwróć przede wszystkim uwagę na swój wzrost – stań stopami na skakance i sprawdź, jak daleko sięgają uchwyty. Dobra skakanka powinna końcami sięgać naszych pach, aby nie utrudniała nam skakania. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Jedne oferują regulację sznurka, inne wbudowany licznik elektryczny, umożliwiający precyzyjne kontrolowanie treningu (spalanie kalorii, liczenie czasu, odliczanie, zliczanie obrotów, wskaźnik redukcji wagi, liczenie kilometrów).
Wybieramy 3 najlepsze skakanki
Elastic Rope EXCELLERATOR
Profesjonalna, elastyczna skakanka przeznaczona do intensywnego treningu cardio.
Axer A2578
Dzięki wbudowanemu urządzeniu, które zlicza ilość podskoków, trudno będzie Ci oszukiwać samego siebie czy trenera, ponieważ liczby jasno pokazują, ile treningu Ci zostało. Niezależnie od tego, czy trenujesz sam czy też pod okiem profesjonalisty, Twój wysiłek wreszcie zacznie przynosić wymierne efekty.
Adidas AD11011
Regulowana skakanka z lekkiego tworzywa sztucznego od firmy Adidas. Posiada ergonomiczne rączki oraz możliwość wydłużenia nawet do 300 cm.
Pamiętaj, by trenować regularnie, wtedy możesz spodziewać się najlepszych efektów. Ćwicz przynajmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny. Zacznij skakać na skakance, pobijaj własne rekordy, poprawiając zdrowie i kondycję organizmu. Po paru tygodniach zobaczysz efekt w postaci smuklejszej sylwetki. Na koniec, zapamiętaj jedno krótkie zdanie: trening czyni mistrza!
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ja od jakiegoś czasu trenuje na skakance łożyskowej typu Max Speed. Nieraz obiłem sobie nogi ale jestem zadowolony. Mega szybkość! Polecam! APT FT19A.
najlepsza jest z decathlonu za 10 zł;)