Problemem wielu osób jest nieustanny brak czasu na codzienne ćwiczenia. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą zazwyczaj obowiązki związane z rodziną i pracą. Życie w ciągłym pośpiechu odbija się niekorzystnie na kondycji fizycznej oraz zdrowiu. Jak zatem trenować szybko i skutecznie bez poświęcania większej ilości czasu? Dziś prezentujemy skuteczną receptę.
Trening obwodowy
Polega na wykonywaniu w odpowiedniej kolejności ćwiczeń na różne partie mięśniowe. Ważne, by były one należycie dobrane. Należy żonglować ćwiczeniami, by nie trenować cały czas tej samej partii mięśni. W ten sposób można uniknąć zbyt szybkiego zmęczenia, co w konsekwencji mogłoby oznaczać słabe rezultaty treningu będą.
Przykładowy zestaw może wyglądać następująco:
Dzięki wykonaniu kilku podobnych obwodów, w krótkim czasie można wykonać bardzo intensywny i skuteczny trening.
Skakanka
Zdecydowanie najskuteczniejszy trening wymagający małej ilości czasu. Regularne ćwiczenia wzmacniają ciało, dają kondycję i poprawiają koordynację ruchową. Wystarczy poświęć ok. 10 minut dziennie, a na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Dla niektórych osób już nawet 1 minuta skoków może być wyzwaniem, dlatego należy pomału zwiększać intensywność, by dojść do pełnych 10 minut.
Sprinty
Trening polega na wykonaniu odpowiedniej ilości powtórzeń na dystansie 60-100 m. W zależności od poziomu naszej kondycji i sprawności, należy wykonać 5-8 sprintów (90%-95% maksymalnych możliwości) przedzielonych krótką 30-60 sekundową przerwą. Taki sposób ćwiczenia znacznie podnosi metabolizm pomagając zadbać o sylwetkę. Trenować można w parku lub na pobliskim boisku.
Trening interwałowy
Trening interwałowy polega na tym, że na zmianę ćwiczy się z wyższą i niższą intensywnością. Wiele osób błędnie uważa, że to rodzaj wysiłku zarezerwowany tylko dla zaawansowanych. Interwały może stosować każdy – wystarczy tylko odpowiednio dobrać intensywność. Początkujący może na zmianę maszerować i truchtać, a zaawansowany – biec średnim tempem i sprintem. Trening nie potrwa dłużej niż 20 minut.
Mix treningowy
Jeżeli mamy do dyspozycji urządzenie typu cardio: rower stacjonarny, orbitrek, bieżnia – warto połączyć tego typu ćwiczenia z jednym lub kilkoma modelującymi sylwetkę. Efekt? Podniesiony metabolizm, jeszcze przez wiele godzin po treningu.
Schemat powinien wyglądać następująco:
Nie zapomnij o rozgrzewce rozciągającej! Wykonywana ma być w pierwszej kolejności, co zdecydowanie zmniejszy ryzyko kontuzji i pozwoli ćwiczyć z pełnym obciążeniem.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.