Jazda na rowerze stała się synonimem aktywności fizycznej w czasie wolnym. Z każdym dniem przybywa amatorów jednośladów, niestety nie wszyscy przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa i kultury na drodze. Jak być uprzejmym i kulturalnym rowerzystą? Jak nie stwarzać zagrożenia? Oto kilka zasad kulturalnej i przede wszystkim bezpiecznej jazdy.
Na drodze obowiązuje przestrzeganie przepisów prawa. Nawet jeśli nie mamy prawa jazdy, naszym obowiązkiem jest znać podstawowe znaki i zasady ruchu drogowego. Dla przypomnienia warto zajrzeć do ustawy Prawo i Ruchu Drogowym i Kodeksu Rowerowego dla Rowerzystów.
Bądź czujny
Na drodze jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, niż kierowcy. Nie chroni nas, ani karoseria, ani poduszki powietrzne. Co za tym idzie powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg – przewidujmy i reagujmy z wyprzedzeniem!
Współpracuj z kierowcami
Jadąc na rowerze jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego. Gdy tylko jest to możliwe i z zachowaniem ostrożności, ustępujmy miejsca szybszym pojazdom. Sznur samochodów ciągnących się za naszym jednośladem może wywoływać skrajnie negatywne emocje, a wystarczy odrobina dobrych chęci – możemy podzielić się drogą. Ta sama zasada dotyczy oczywiście kierowców samochodów, którzy powinni zostawić miejsce dla rowerzystów i również współpracować z innymi uczestnikami drogi.
Chodniki i pasy są dla pieszych
Wielu rowerzystów korzysta z chodników. Czasem podyktowane jest to brakiem dostępnej przestrzeni dla rowerów, innym razem poczuciem bezpieczeństwa rowerzystów. Nawet jeśli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Nie dzwońmy, nie krzyczmy na pieszych, nie jedźmy z zawrotną prędkością i slalomem. Uszanujmy pieszych w ich przestrzeni. Pamiętajmy również, że przez pasy rower należy przeprowadzić. Zabronione jest przejeżdżanie przez zebry rowerem, a tym bardziej wjeżdżanie na nie z impetem.
Ścieżki rowerowe
Nie jest ich dużo, ale gdy już są – należy korzystać właśnie z nich. Są one zaprojektowane i przystosowane specjalnie dla jednośladów. Można na nich bezpiecznie przejeżdżać przez skrzyżowania. Na ścieżkach oczywiście obowiązuje ruch prawostronny.
Zadbaj o odpowiednią widoczność
Wyraźnie zaznaczajmy swoją obecność na drodze – oprócz obowiązkowego oświetlenia, zadbaj o widoczny strój lub np. odblaski. Zawsze sygnalizuj zmianę kierunku jazdy, włączanie się do ruchu czy omijanie przeszkód. Im bardziej nas widać, im wyraźniej pokazujemy swoje zamiary, tym jesteśmy bardziej bezpieczni.
- Zobacz także | 10 niezwykłych basenów
Miej oczy dookoła głowy
Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku. Należy dać szansę innym na to, aby nie musieli ostro hamować. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli spokojnie go ominąć, nie wchodząc np. na trawnik.
Na drodze każdy ma swoje prawa i obowiązki, zarówno pieszy, rowerzysta jak i kierowca samochodu. Zwykle jednak punkt widzenia zmienia się, w momencie gdy zmienia się tymczasowa przynależność do określonej grupy użytkowników miejskiej przestrzeni. Poruszajmy się tak, aby każdy miał swoje bezpieczne miejsce na drodze, a nasze zachowanie niech będzie takie, jakiego oczekujemy od innych.
Źródło: Własne, Europ Assistance Polska, RP, Informacje Prasowe, Własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.