Połowa wakacji za nami, dlatego pora podkręcić tempo. Niestety, nie jest to tak proste jak się wydaje, tym bardziej, że przy wzmożonym wysiłku znacznie bardziej narażamy stawy na kontuzje. Dlatego przed rozpoczęciem każdego ćwiczenia warto poznać prawidłowe zasady jego wykonywania. Poniżej doradzamy Wam, co robić, by chronić stawy zarówno podczas, jak i po treningu.
Wiele osób nie wie, że w wyniku mikrourazów niszczy się chrząstka stawowa, co objawia się dokuczliwym bólem zwłaszcza przy kucaniu. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne jest dbanie o stawy. Jak skutecznie je chronić?
Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt
Kiedyś nikt nie myślał o tym, jak ważną rolę odgrywa sprzęt. Obuwie pozostawiało wiele do życzenia, nie wspominając już o gadżetach, takich jak: ściągacze, stabilizatory czy „tejpy”. Przez lata wszystko uległo zmianie, co widać gołym okiem. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep sportowy, by przekonać się jak wiele dzisiejszy rynek ma do zaoferowania, a uwierzcie mi na słowo – jest w czym wybierać. Chcesz zakupić odpowiedni sprzęt, który uchroni Twoje stawy przed kontuzjami? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie sklepu z doświadczoną obsługą, która kompetentnie pomoże Ci dobrać zarówno odpowiednie buty, jak i pozostałe produkty według najistotniejszych kryteriów.
Zadbaj o właściwą suplementację
Odpowiednia suplementacja to dla wielu osób nie tylko klucz do poprawienia jakości ćwiczeń, ale również gwarancja szybszej regeneracji mięśni po uciążliwych treningach oraz prewencja kontuzji. W teorii brzmi to rewelacyjnie, ale jak jest naprawdę? Czy faktycznie tak popularna wśród suplementów glukozamina jest w pełni skuteczna? Niestety, najnowsze doniesienia mówią, że jej lecznicze działanie nie jest pewne. Większość przeprowadzonych badań wskazuje, że glukozamina ma jedynie działanie przeciwbólowe, co nie zmienia faktu, że brak jej wpływu na bezpośrednie funkcje stawów. Mimo to suplementy w niewielkim stopniu wspomagają leczenie, dlatego warto je stosować. Co ciekawe, niektórzy lekarze polecają również dodawanie żelatyny do obiadów (znajduje się w niej kolagen, który ułatwia regenerację tkanek kości i stawów).
Nie zapominaj o rozgrzewce!
Rozgrzewka jest najważniejszą częścią każdego treningu. Dzięki niej prawdopodobieństwo kontuzji znacznie się obniża, a w dodatku mięśnie przygotowane są do maksymalnego wysiłku. Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń należy stopniowo przyzwyczajać organizm do rosnącego obciążenia w trakcie wysiłku fizycznego. Należy też unikać sezonowego uprawiania sportu bez odpowiedniego przygotowania. Warto dodać, że basen jako forma aktywności jest najbezpieczniejszą formą rekreacji dla stawów. Polecam również korzystanie z urządzeń treningowych, przeznaczonych do ćwiczeń w domu.
Ćwicz pod okiem trenera
Jeżeli masz taką możliwość, to ćwicz pod okiem trenera! Nie tylko szybciej osiągniesz wymarzone cele, ale również unikniesz przykrych dolegliwości wynikających z przeciążenia stawów. Trener kontroluje postępy, zwraca uwagę na prawidłową technikę, a także przygotowuje indywidualny program treningowy, dostosowany do Twoich możliwości.
Popraw technikę
Technika jest niezwykle istotnym elementem, od którego zależy naprawdę wiele. Podczas wykonywania ćwiczeń trzeba pamiętać o tym, by nie doprowadzać do tzw. przeprostów w stawach przy obciążeniu. W trakcie przysiadów, półprzysiadów oraz tzw. wypadów w przód czy w bok ugięte kolano nie powinno wychodzić przed stopę, powinno natomiast pozostawać z nią w jednej linii. Uprawiając sporty często zapominamy też, że uginanie kolan powyżej 90 stopni bardzo je obciąża, co w konsekwencji może prowadzić do urazów więzadeł stawu kolanowego. Na stawy kolanowe źle wpływa także uderzanie piętami o podłoże w czasie wykonywania podskoków, dlatego należy podskakiwać lekko, opadając na przednią część stopy, aby zamortyzować drgania.
Nie lekceważ bólu
Boli? Odpuść! Powtarzam to przy każdej możliwej okazji. Leczenie zaniedbanych przeciążeń może być trudne i długotrwałe, dlatego uprawiając sport nie należy lekceważyć żadnych sygnałów organizmu ani nawet drobnych urazów. Bez względu na uprawianą dyscyplinę sportu należy dbać o prawidłowe wykonanie ćwiczeń i wzmacniać mięśnie w obrębie kolana. Niestety, wielu osobom brakuje cierpliwości, dlatego tak często zdarza się, że kontuzje wracają ze zdwojoną siłą. Kolejność zawsze powinna być ta sama. Podczas urazu, należy całkowicie odpuścić trening. Jeżeli ból nie przejdzie, koniecznie trzeba udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszych krokach terapii oraz wyznaczy przewidywaną datę powrotu pacjenta do treningu.
Nie zapominaj o odpoczynku
Podobnie jak przy urazach mięśniowych, tak przy kontuzjach stawów należy pamiętać o odpoczynku. Wiele osób aktywnych (głównie amatorów) nie jest świadomych tego, że organizm potrzebuje również czasu na regenerację, a to sprawia, że popełniają kardynalny błąd. Brak odpoczynku to ogromne ryzyko – stawy są przeciążone, a tym samym poważna kontuzja wisi w powietrzu. Dlatego pamiętaj, aby po intensywnym treningu, zawsze zrobić sobie dzień przerwy.
- Zobacz także | Wybieramy słuchawki douszne dla aktywnych
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.