Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności fizycznych Polaków, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej rodzin w weekendy wyjeżdża za miasto. Oczywiście, dalekie wypady wiążą się również z zakupem niezbędnych akcesoriów turystycznych. Poniżej, doradzamy Wam, jak wybrać komfortowy śpiwór.
Przy wyborze śpiwora znaczenie ma wiele czynników – pora roku, miejsce pobytu, a także liczba osób w namiocie mają. Co ciekawe, kwestie odczuwania temperatury mogą różnić się w zależności od stanu fizycznego osoby, wagi ciała i płci. Pamiętajmy, że na komfortowy sen w śpiworze wpływa ubranie, mata do spania, namiot oraz wieczorne menu.
Materiał wewnętrzny i zewnętrzny
Najlepszym materiałem do produkcji śpiworów jest nylon (poliamid) lub poliester. Tkaniny standardowo są impregnowane lub też powlekane mikrowłóknem. Dzięki temu chronią ciało przed wilgocią. Popularna bawełna nie jest polecana przez ekspertów, ze względu na długi czas wysychania. Podczas wyjazdów zależy nam przede wszystkich na praktyczności akcesoriów.
Rozmiar i krój
Model śpiwora należy dopasowywać do przyzwyczajeń i cech. Źle dopasowany, za krótki może powodować np. ściskanie wypełnienia przy stopach i głowie. Ponad to, wydajność cieplna w takiej sytuacji ulega pogorszeniu. O wiele za duży śpiwór także nie jest zalecany. Wymaga on utrzymania odpowiedniej temperatury dla zbyt dużej ilość powietrza znajdującego się wewnątrz. Warto jednak wybrać śpiwór dłuższy aniżeli krótszy. Dla osób, które we śnie dużo się ruszają, poleca się śpiwory szerokie. Natomiast dla ludzi, którzy śpią spokojnie lepsze są modele w kształcie zbliżonym do kształtu ciała, ponieważ ulegają szybszemu podgrzaniu temperatury. Dodatkowo posiadają cenną cechę – są lżejsze od śpiworów szerokich.
- Zobacz także | Sól w diecie – wróg czy przyjaciel?
Kaptur i kołnierz
Znaczna część wytworzonego przez organizm ciepła ucieka przez głowę. Mało kto wie, że śpiwór osiąga swoją wydajność cieplną, oznaczoną na metce, tylko wtedy, gdy kaptur jest zaciągnięty. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na zgrubienie przy czole. To część, która chroni czoło, nos i policzki przed wychłodzeniem. Osoby, które mimo wszystko wolą spać „otwarte”, powinny zwrócić uwagę na szeroki, gęsto podszyty kołnierz grzewczy. Element działa podobnie jak szalik i nie pozwala na przedostawanie się zimnego powietrza do środka śpiwora.
Zamek i listwa chroniąca
Zamek stanowi potencjalny punkt wejścia zimna. Z tego powodu należy bacznie przyjrzeć się śpiworowi, który mamy zamiar kupić. Aby zamek spełniał w stu procentach swoją funkcję musi zostać uszczelniony listwą chroniącą. Im grubsza i szersza jest listwa, tym lepiej. Warto także zwrócić uwagę na jej usztywnienie. Bardziej sztywne zapobiegnie zahaczaniu suwaka o materiał. Modele z nieprzerwanym zamkiem mogą również być rozłożone i używane jako kołdra.
Część dolna
Należy zwracać uwagę na wystarczającą swobodę ruchu nóg. Zbytnie ściskanie wypełnienia śpiwora powoduje powstanie nieprzyjemnych mostów zimna, które zakłócają sen.Podczas zakupów warto zapytać sprzedawcę o możliwość przymierzenia śpiwora, wówczas będziemy pewni, że oferowany model sprawdzi się podczas wyjazdu. Warto także mieć świadomość, że tańsze śpiwory często nie gwarantują pełniej ochrony przed zimnem i oczekiwanego komfortu.
Źródło: Własne, McKinley, RP, Informacje Prasowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.