Uwielbiasz aktywnie spędzać wolny czas? Dzień bez treningu jest dla Ciebie dniem straconym? Czysta sielanka, a może również odrobina problemów? Jak doskonale wiecie, organizm sportowca narażony jest na spore obciążenia, ich skutkiem są również bolące nogi. Problem ten dotyka szeroką grupę osób (nie tylko osoby aktywne). Oczywiście, wpływa na to wiele czynników – wiek, płeć, a nawet tryb życia. Jak sobie radzić z bolącymi nogami?
Niestety, nie istnieje tylko jedna przyczyna problemów z nogami. Powody można pogrupować m.in. na urazy sportowe, wady cywilizacyjne i urazy powypadkowe. Na kłopoty z kończynami dolnymi wpływać mogą tak rozmaite czynniki jak złe obuwie, otyłość, kontuzje oraz choroby, często nawet takie, które nie są związane bezpośrednio z nogami, np. cukrzyca lub problemy z krążeniem. Kłopoty mogą wynikać także ze zmian skórnych bądź neurologicznych. U dzieci wiele problemów wynika z wad postawy.
Lekarz prawdę Ci powie
Podobnie jak nie istnieje jedna przyczyna bólu, tak też nie ma jednej uniwersalnej recepty na bolące nogi. Nasze babcie radziły, żeby stopy moczyć codziennie w soli i ciepłej wodzie. Wiele osób używa specjalnych maści, czasem przeceniając ich „magiczne” właściwości, na popularności zyskują także masaże stóp. Działania przeciwdziałające bólowi, powinny być jednak powiązane z jego przyczynami.
Na zapobieganie dolegliwościom kończyn dolnych lub poprawę sytuacji, gdy problem już wystąpi, wpływ może mieć m.in. dobór odpowiednich butów, właściwa dieta oraz aktywność ruchowa. Nie należy także unikać konsultacji z lekarzami – ortopedą, podologiem, kardiologiem, czy choćby z rehabilitantem.
Lekarz specjalista powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, pełną diagnostykę, a następnie wdrożyć plan leczenia lub rehabilitacji. Lekarz może zlecić także wykonanie badań RTG lub USG. Pamiętajmy, że powinien on dążyć nie tylko do zlikwidowania bólu pacjenta, ale do wyleczenia przyczyny. Jeżeli problem ma charakter ortopedyczny, lekarz może zalecić m.in. wykonanie specjalnych wkładek.
Wkładki na każdą stopę
Specjaliści polecają profesjonalne wkładki przygotowane indywidualnie dla konkretnej osoby. Są one wykonywane po dokładnym badaniu (wywiad, badanie manualne oraz komputerowe). Wkładki są dostosowywane nie tylko do stóp, ale także do potrzeb pacjentów, a więc inne będą te przeznaczone dla dzieci, inne dla sportowców, a jeszcze inne dla osób dorosłych, które nie uprawiają sportów.
Szybka poprawa
Bez względu na zastosowaną technikę, jeśli wkładki zostały naprawdę dobrze dopasowane do stopy pacjenta, pozytywne zmiany powinien on zauważyć już w pierwszym tygodniu noszenia. Większość osób bardzo szybko dostrzega dużo większy komfort chodzenia, zmniejszenie bólu, lepszą stabilizację oraz lepszą pracę stóp i kolan. Na pewno jednak problemu bolących nóg nie można lekceważyć. Szybkie działanie pozwoli powstrzymać rozwój dolegliwości, a często także zapobiec chorobie. Zapamiętaj, że efektywny trening wiąże się również z myśleniem: „Boli? odpuść!”. W przeciwnym razie kontuzja gwarantowana…
Źródło: Własne, RP, www.podiomed.pl, Informacje Prasowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.