Wydawałoby się, że alkohol ze sportem nie może mieć wiele wspólnego, a jednak! Piją wszyscy: kibice, trenerzy, działacze, a nawet sami sportowcy. Oczywiście, człowiek nie wielbłąd, pić musi. Byle z umiarem! Co nie zmienia faktu, że sportowcy (zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści) powinni omijać alkohol szerokim łukiem. Dlaczego?
Jesteśmy tym, co jemy i pijemy – pusty frazes? A może szczera prawda, która powinna zmusić do refleksji każdego. Niestety, w dzisiejszych czasach żywność naszpikowana jest chemią, co skutkuje tym, że próżno szukać na półkach sklepowych zdrowych produktów. Mimo to każdy sportowiec powinien pamiętać, jak ważną rolę w jego życiu odgrywa odżywianie. W końcu przekłada się ono nie tylko na zdrowie, ale również na wyniki sportowe. Jak więc jest z alkoholem?
1. Powoduje odwodnienie
Niestety, dla organizmu człowieka alkohol jest trucizną (komórki naszego ciała w przeciwieństwie do nas samych traktują go jako spore zagrożenie). Warto pamiętać, że spożywanie trunków odwadnia organizm (nerki starają się zneutralizować toksynę, a do tej czynności potrzebują dużo wody). Dlatego podczas picia alkoholu warto uzupełniać płyny. Co warto pić? Najlepiej zwykłą wodę mineralną z dużą ilością magnezu.
2. Wpływa na opóźnienie regeneracji po wysiłku
Jeśli lubisz walnąć sobie piwko po uciążliwym treningu, to wiedz, że proces regenerowania sił potrwa u Ciebie dłużej niż u osoby, która stroni od spożywania alkoholu. Picie powstrzymuje regenerację i wzrost mięśni poprzez zmniejszenie intensywności treningu i syntezę białka o 20%. Oczywiście, wszystko jest kwestią dawki. 1-2 piwa w ciągu tygodnia nie powinny wyrządzić żadnych szkód.
3. Przedłuża okres rehabilitacji
Urazy tkanek miękkich są najczęstszymi kontuzjami występującymi w sporcie. Jeżeli w czasie kontuzji pozwalasz sobie na picie alkoholu, to musisz wiedzieć, że spowalnia on proces regeneracji, tym samym przedłuża okres Twojej rehabilitacji.
4. Powoduje utratę ciepła
Spożywanie alkoholu wyraźnie rozszerza naczynia krwionośne skóry, powodując uczucie gorąca, a w rzeczywistości następuje szybsza utrata ciepła. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, szczególnie podczas mrozów…
5. Podnosi ciśnienie krwi
Spożywany alkohol podnosi ciśnienie tętnicze krwi. W przypadku małych ilości wpływ na ciśnienie jest praktycznie niezauważalny, a w układzie sercowo-naczyniowym dominują korzystne działania alkoholu i polifenoli wina na poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Tak więc, jeśli już pić to naprawdę w bardzo małych ilościach (kieliszek wina do obiadu).
6. Powoduje utratę witamin i minerałów
Picie alkoholu zakłóca naturalny porządek organizmu – zaburza wchłanianie glukozy, aminokwasów, witamin i mikroelementów. Alkohol powoduje niedobory witaminy B1, kwasu foliowego i witaminy A. Sportowcy muszą na bieżąco uzupełniać swoje witaminowe zapasy – warto uzupełniać płyny oraz zadbać o odpowiednią suplementację.
7. Spowalnia czas reakcji
Alkohol negatywnie wpływa na nasze zdolności motoryczne oraz osiągane wyniki. Co ciekawe, od momentu spożycia trunku czas reakcji będzie niższy nawet do ok. 72 godzin!
8. Utrudnia koordynację i koncentrację
Osłabiona koordynacja ruchowa i niewystarczająca zdolność koncentracji oznaczają w sporcie słabą wydajność, wzmożony wysiłek, a nawet ryzyko kontuzji lub urazu.
9. Hamuje spalanie tłuszczu
Największym problemem każdego alkoholu (niezależnie w jakiej formie) jest jego kaloryczność i niezmiernie szybka wchłanialność. Alkohol jest drugim najbardziej kalorycznym związkiem po tłuszczach. W czasie trwania procesów metabolicznych, spalanie tłuszczu w organizmie zatrzymuje się całkowicie!
10. Powoduje depresję
Co ciekawe, badania dowodzą, że istnieje spory związek pomiędzy piciem alkoholu i depresją. Częste objawy depresji w uzależnieniu alkoholowym to: próby samobójcze, okaleczanie się, konflikty rodzinne, problemy finansowe i utrata zdrowia. Sportowcy narażeni są na ogromną presję, dlatego wielu z nich sięga po alkohol. Jeden głębszy potrafi rozluźnić nawet najbardziej spiętych. Oczywiście, na dłuższą metę to żadne rozwiązanie, dlatego profesjonalni sportowcy współpracują z psychologami.
Alkohol wpływa negatywnie na wyniki sportowe, dlatego jeśli zależy Ci na podnoszeniu swoich umiejętności, to powinieneś o nim jak najszybciej zapomnieć. Niestety, dla ciała o jakim marzymy trzeba dokonywać pewnych poświeceń, to właśnie dzięki nim osiągniesz swe wymarzone cele.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.