Aż 50% Europejczyków nie stosuje się do powszechnego zalecenia ekspertów, aby trzy razy w tygodniu lub częściej uprawiać ćwiczenia fizyczne. Zmiana przyzwyczajeń może sprawiać nam trudność, m. in. z powodu braku skutecznych motywatorów.
Korzyści płynące z aktywności fizycznej, zdrowej diety i zrównoważonego stylu życia nie podlegają w dzisiejszych czasach dyskusji. Mimo to otyłość osiągnęła na całym świecie rozmiary epidemii. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku w wyniku nadwagi lub otyłości umiera co najmniej 2,8 mln ludzi.
W jaki sposób uzyskać motywację do działania? Prof. Pieter Kruger przygotował zestaw porad, które mogą pomóc w zmianie stylu życia na zdrowszy:
Łatwe wygrywa z trudnym
Trzeba pamiętać o kupowaniu właściwej żywności, żeby uniknąć pokusy niezdrowego jedzenia. Decyzję o pójściu na siłownię należy podjąć poprzedniego dnia wieczorem. Trzeba wtedy zdecydować, jaki strój wybieramy, znaleźć torbę i ją spakować.
Należy ustanowić sygnały i „przypominajki”
Pomagają one w monitorowaniu niektórych działań, zwłaszcza zachowań, które chcemy zmienić.
Teraźniejszość wygrywa z przyszłością
Trzeba sobie przypominać, dlaczego chcemy robić to, co jest właściwe, a nie to, co jest łatwe. Należy śledzić osiągnięcia w zakresie ruchu i odżywiania, żeby pamiętać, dlaczego warto jest trwać w postanowieniu poprawy.
Działanie poprzedza motywację
Bez znaczenia jest to, czy mamy na coś ochotę, czy nie. Jeśli wiemy, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie będą miały pozytywny wpływ na nasze dobre samopoczucie, należy zacząć opracowywać konkretne plany, jak chcemy osiągnąć stan docelowy.
Jeśli nie chodzimy na siłownię, trzeba próbować wbudować aktywność fizyczną w normalny plan dnia
Każdy rodzaj aktywności fizycznej ma znaczenie. Przykłady? Nie należy siedzieć za biurkiem więcej niż 90 minut bez przerwy (trzeba wstać i pospacerować przez kilka minut); nie powinniśmy stać na ruchomych schodach, tylko powinniśmy powoli przesuwać się do przodu, itd.
Dieta
Należy pić dużo wody (co najmniej 1,5 litra dziennie), warto też zminimalizować przyjmowanie wszelkiej żywności przetworzonej i cukrów prostych; nie należy się głodzić. Trzeba się dowiedzieć, co jest dla nas dobre i dlaczego. Ponadto warto prowadzić również dziennik, w którym codziennie zapisujemy wszystko, co jemy.
Źródło: Własne, Samsung, Informacje Prasowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.