Wszyscy wiedzą, że aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na kondycję psychofizyczną człowieka. Na każdym kroku słyszymy, że sport jest niezwykle ważny dla kondycji serca – zarówno w ramach profilaktyki, jak i w czasie leczenia. Nie zawsze jednak wiemy jak ćwiczyć prawidłowo i bezpiecznie, a aktywność fizyczna może także zaszkodzić!
Dopóki jesteśmy młodzi i zdrowi, rozsądna aktywność fizyczna kilka razy w tygodniu może nam tylko pomóc. Najważniejsze, aby dostosować czas oraz rodzaj treningu do wieku, stanu zdrowia oraz możliwości – tak, aby nie przeciążyć, ale wzmocnić organizm. Zasadą jest rozpoczynanie treningu od ćwiczeń łatwych (np. spacerów), a następnie stopniowe zwiększanie czasu ich trwania i intensywności.
Najlepiej, żeby wybrany rodzaj wysiłku sprawiał przyjemność i odbywał się na świeżym powietrzu. Problemy zaczynają się jednak z upływem lat, z pogarszającym się stanem zdrowia i chorobami układu wieńcowego. Nie oznacza to jednak, że wówczas powinniśmy z wysiłku fizycznego całkowicie zrezygnować– wręcz przeciwnie, to właśnie dla osób z problemami sercowymi tego typu aktywność powinna stać się częścią codziennego życia.
- Zobacz także | Kupujemy sport-tester. Na co zwracać uwagę?
Przed rozpoczęciem ćwiczeń, a także w ich trakcie, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach:
- każdy trening zaczyna się rozgrzewką, a kończy tzw. schładzaniem, czyli stopniowym wyciszaniem organizmu po wysiłku.
- tętno podczas ćwiczeń nie powinno przekraczać 70 % tętna maksymalnego (warto zaopatrzyć się w sport-tester, aby na bieżąco śledzić swoje postępy w treningu).
- podczas ćwiczeń należy obserwować swoje ciało i kontrolować samopoczucie (duszności, ból w klatce piersiowej, osłabnięcia czy omdlenia oznaczają, że trening jest nieprawidłowy i należy go natychmiast przerwać).
- zimna pogoda czy niedawno spożyty posiłek w połączeniu z wysiłkiem fizycznym mogą być dla osób z chorobami wieńcowymi niezwykle groźne.
Źródło: Własne, RP
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.