Podczas treningu nie można zapominać o uzupełnianiu niezbędnych płynów. Organizm potrzebuje ich dużo więcej niż w czasie normalnej aktywności. W czasie ćwiczeń traci się sporo składników mineralnych, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość i rodzaj spożywanych napojów. Ludzki organizm potrzebuje odpowiednio zbilansowanej ilości płynów, dzięki której może funkcjonować tak jak należy.
Uzupełnij elektrolity
Najlepszym, a zarazem najzdrowszym płynem dla człowieka jest woda, a to oznacza, że nie może jej zabraknąć podczas treningu. Prócz niej, bardzo istotne jest, by zadbać o uzupełnianie elektrolitów, które traci się wraz z intensywnym poceniem. Oczywiście, woda nie zawiera zbyt dużej ilości składników mineralnych. Co warto pić dodatkowo? Optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie napojów izotonicznych, które najszybciej uzupełniają niedobory składników mineralnych i witamin podczas treningu. Dostarczają one również potrzebnych węglowodanów, które utrzymują prawidłowe stężenie glukozy we krwi i korzystnie wpływają na wydajność organizmu. Najlepiej pić lekko schłodzone płyny, których temperatura wynosi od 15 do 22 stopni Celsjusza. Organizm szybciej przyswaja chłodne napoje, co podczas treningu pozwala na lepsze zmagazynowanie potrzebnych składników. Izotoniki należy pić wolno, małymi łykami. Zbyt duża ilość dostarczonych płynów może spowodować ich szybkie wydalenie.
Czego warto unikać?
Każda osoba aktywna fizycznie podczas treningu powinna unikać słodzonych soków owocowych i nektarów. Zbyt wysokie stężenie fruktozy nie służy pracy jelit i żołądka, a podczas ćwiczeń, mogą wywoływać zaburzenia i nieprawidłową pracę układu trawiennego. Gazowane napoje również nie są wskazane. A wszystko przez zawartość w ich składzie dwutlenku węgla, który wywołuje wzdęcia oraz odbijanie się. Ponadto nie posiadają one żadnych składników odżywczych, a dodatkowo obciążają przeponę i hamują rzeczywiste uczucie pragnienia.
Podczas treningu organizm wymaga odpowiedniego nawodnienia, dlatego nim zacznie się ćwiczyć, powinno pomyśleć się o uzupełnianiu płynów. Warto pójść za ciosem i zadbać również o odpowiednią dietę, która pomoże w budowaniu najwyższej formy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Bardzo fajnie napisane, prostym językiem – z mojej strony dodam, że podczas długotrwałego wysiłku należy pić małymi łykami (jak podane w artykule) ale regularnie i często. Izotoniki rzeczywiście poprawiają jakość samopoczucia w trakcie treningu – zmęczenie przychodzi jakby trochę później, ale mają i swoje minusy – niektórzy mogą się źle po nich czuć (skurcze żołądka) , zwłaszcza, jeśli wysiłek jest bardzo intensywny. Czekam na więcej takich artykułów, pozdrawiam!