Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to jedna z najpopularniejszych imprez sportowych na świecie. Już 12 czerwca w Brazylii rozpoczną się zmagania najlepszych reprezentacji piłkarskich. Czy wiesz wszystko o zbliżającym się Mundialu?
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl publikacji, które przygotują najwierniejszych fanów do największego futbolowego święta. Poniżej prezentujemy pierwszą z nich – 12 niezwykłych stadionów.
1. Arena de Sao Paulo
Miasto: Sao Paulo
Pojemność: 48 000 (68 000 podczas MŚ 2014)
Gospodarz: Corinthians F.C.
Na stadionie zostanie rozegranych 6 meczów Mistrzostw Świata 2014 – 4 pojedynki fazy grupowej (w tym mecz otwarcia), oraz spotkanie półfinałowe. Rząd federalny przewiduje, że 82% kibiców dostanie się na mecze transportem publicznym. Najbliższe stacje autobusowe, kolejowe i metra znajdują się w odległości 800 metrów od stadionu. Co ciekawe, stadion jest zasilany bateriami słonecznymi. Ponadto w jego wyposażeniu znajdują się również trzy generatory.
2. Estadio das Dunas
Miasto: Natal
Pojemność: 45 000
Gospodarze: Alecrim Natal i America Natal
Stadion powstał w miejscu byłego Estadio Machadao. Na tym obiekcie w czasie mistrzostw zostaną rozegrane jedynie cztery mecze fazy grupowej. Stadion budowano przez 3 lata, oficjalnie został otwarty 26 stycznia 2014 podczas inauguracyjnego meczu América Natal – Confiança Aracaju.
3. Arena Amazonia
Miasto: Manaus
Pojemność: 42 374
Gospodarze: America, Nacional i Atletico Rio Negre
Arena powstała w miejscu byłego Estadio Vivaldo Lima. Stadion przypomina tkany koszyk, ale nawiązuje także do jednego z gadów zamieszkujących Amazonię. Na tym obiekcie w czasie mistrzostw również zostaną rozegrane jedynie cztery mecze fazy grupowej. Stadion budowano przez 3 lata, oficjalnie został oddany do użytku 9 marca 2014 podczas spotkania Nacional – Remo.
4. Arena Pantanal
Miasto: Cuiaba
Pojemność: 28 000 (42 500 podczas MŚ 2014)
Gospodarze: Mixto, Bergo, Operario, Dom Bosco, CEC
Stadion powstał w miejscu byłego Estadio Jose Fragelli, w przeciwieństwie do którego jest to obiekt typowo piłkarski. Budowa nowej areny rozpoczęła się w 2010 roku. Obiekt pomieści 42 500 widzów, ale po turnieju zostanie zredukowany do 28 000 (zlikwidowane zostaną górne rzędy trybun za bramkami).
5. Arena da Baixada
Miasto: Curitiba
Pojemność: 41 456
Gospodarz: Clube Atletico Paranaense
Stadion znajduje się w dzielnicy Agua Verde. Powstał w roku 1914 i przez 100 lat przechodził liczne modernizacje. Obecnie jest uważany za jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów w Brazylii. Specjalnie na Mistrzostwa Świata został powiększony, aby mógł pomieścić ponad 41 000 widzów.
6. Arena Pernambuco
Miasto: Recife
Pojemność: 46 154
Gospodarze: Nautico Recife
Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2010 roku, a inauguracja stadionu odbyła się 20 maja 2013 roku, kiedy zorganizowano mecz dla robotników budujących obiekt. Większa ceremonia otwarcia odbyła się dwa dni później, kiedy Nautico rozegrało inauguracyjny sparing z Benficą Lizbona. Obiekt był jedną z aren piłkarskiego Pucharu Konfederacji 2013.
7. Estadio Beira-Rio
Miasto: Porto Alegre
Pojemność: 60 000
Gospodarze: Sport Club Internacional
Swą oficjalną nazwę zawdzięcza nazwisku portugalskiego inżyniera, nadzorującego pierwszą budowę, który zmarł jednak tuż przed inauguracją. Co ciekawe, pierwszy stadion powstał dzięki wsparciu kibiców, którzy przynosili materiały niezbędne do budowy. Obiekt wiele razy był modernizowany, ostatnio w latach 2010-2012.
8. Estadio Castelao
Miasto: Fortaleza
Pojemność: 63 903
Gospodarze:Ceara, Fortaleza, Ferroviario
Obiekt, który został zmodernizowany specjalnie na Mistrzostwa Świata. Prace rozpoczęto na początku 2011 roku i obejmowały one: rozbiórkę i przebudowę dolnej kondygnacji, instalację nowego dachu i ogólny remont stadionu. Obiekt oficjalnie został oddany do użytku 16 grudnia 2012 roku. Na stadionie zostanie rozegranych 5 spotkań Mistrzostw Świata – 4 pojedynki fazy grupowej oraz spotkanie ćwierćfinałowe.
9. Arena Fonte Nova
Miasto: Salvador
Pojemność: 55 000
Gospodarze: Bahia Salvador i Vitória Salvador
Stadion posiada w pełni zadaszone, trzypoziomowe trybuny (z wyjątkiem przestrzeni za południową bramką, którą pozostawiono pustą – możliwe jest tam jednak instalowanie tymczasowych trybun). Obiekt powstał w miejscu starego Estádio Octávio Mangabeira. Budowa nowej areny rozpoczęła się we wrześniu 2010 roku. Symbolicznej uroczystości inauguracyjnej stadionu dokonano 5 kwietnia 2013 roku, natomiast pierwszy mecz na obiekcie (derby pomiędzy Bahią i Vitorią) odbył się dwa dni później. Stadion był jedną z aren piłkarskiego Pucharu Konfederacji 2013, będzie także gościł część spotkań Mistrzostw Świata (4 w fazie grupowej i jedno ćwierćfinałowe).
10. Estadio Mineirao
Miasto: Belo Horizonte
Pojemność: 57 483
Gospodarze:Atlético Mineiro i Cruzeiro EC
Ze względu na historyczne i architektoniczne znaczenie stadionu, zapadła decyzja o pozostawieniu ogromnej, betonowej skorupy i ograniczeniu prac jedynie do wewnętrznej części obiektu. Istniejący dach przedłużono, a dolny poziom trybun został zbudowany od podstaw, przybliżając widzów do boiska. Pierwszy mecz po tych pracach odbył się w lutym 2013 roku.
11. Estadio Nacional
Miasto: Brasilia
Pojemność: 68 009
Gospodarze: Brasília FC
Zupełnie nowy stadion narodowy powstał w miejscu dawnego stadionu Mane Garrinchy. Pierwotnie planowano wykorzystać główną trybunę poprzednika w pracach, jednak docelowo powstał zupełnie nowy projekt. Co ciekawe, jego autorem jest syn poprzedniego twórcy – Eduardo Castro Mello. Stadion stał się jedną z dwóch najważniejszych aren Mistrzostw Świata (odbędzie się na nim 7 spotkań, w tym ćwierćfinał i mecz o trzecie miejsce).
12. Estadio de Maracana
Miasto: Rio de Janeiro
Pojemność: 73 531
Gospodarze: CR Flamengo, Botafogo FR, Fluminense FC, CR Vasco da Gama
Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwą wisienkę na torcie – Maracana. Kiedyś ten legendarny stadion mógł pomieścić aż 200 000 widzów. Zbudowano go w latach 1948-1950. Aktualnie po wielu modernizacjach jego pojemność wynosi 73 531 miejsc. Uważany jest w Brazylii za największy cud architektury sportowej, a także największą świątynię drugiej brazylijskiej religii – futbolu. Niestety, same prace przed Mundialem wzbudziły sporo kontrowersji, ponieważ ze starej budowli udało się ocalić jedynie elementy o ograniczonym znaczeniu. Wcześniej, stadion był wpisany na listę narodowego dziedzictwa, ale nie za architekturę, a za rolę w kulturze. Tymczasem wraz z modernizacją usunięto obiekt z muzeum autochtonicznej ludności indiańskiej, a arena została skomercjalizowana i sprywatyzowana, wywołując protesty. Właśnie na tym stadionie zostanie rozegrany finał zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a także 6 spotkań we wcześniejszych fazach turnieju.
A jak Wam podobają się mundialowe obiekty?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.